5 tipů, jak ušetřit za topení plynem

Vytápění

Víte, že ročně můžete ušetřit tisíce korun jen tím, že budete správně topit? Naše tipy vám pomohou zamezit zbytečným teplotním ztrátám, kvůli kterým platíte za plyn víc, než je potřeba. Čtěte dál pro více informací.

21. 10. 2019
5 tipů, jak ušetřit za topení plynem

1) Topte správně

Pokud v místnosti nejste nebo spíte, není potřeba mít topení zapnuté na vysoký stupeň. Abyste se dobře vyspali, je vhodné mít v místnosti teplotu okolo 18°C – 20°C. Vyšší teplota spánek narušuje. Ušetříte a ještě se dobře vyspíte.

Pokud nejste doma nebo v dané místnosti, snažte se udržovat teplotu aspoň 16 °C. Nenechte stěny příliš vychladnout, protože se vám následně jejich vyhřátí finančně nevyplatí. Dávejte si také pozor na kombinaci nízké teploty a vlhkého počasí, která může způsobit plíseň. 

Jak udržovat optimální teplotu? Pomocí termostatů nebo termostatických hlavic upevněných na topení. Termostaty dokáží rozpoznat zvýšené teplo v místnosti, které vzniká např. kvůli vaření, slunci nebo většímu počtu osob. Díky zvýšené teplotě se topení vypne a začne se využívat tepla z těchto zdrojů. 

Tip: Zajímá vás, jak funguje distribuce plynu? Kdo je distributor, dodavatel a z čeho se skládá cena na faktuře? Vše důležité najdete v tomto článku.

Plynové topení v zimě.

Má se topit v každé místnosti stejně?

Určitě ne. V místnostech, kde netrávíte mnoho času, je lepší udržovat nižší teplotu. Naopak v obývacím pokoji se zase vyplatí udržovat teplotu okolo 21°C. Nižší teplota by se měla udržovat na chodbách nebo v ložnicích. Pořiďte termostatické hlavice k topení do každé místnosti a máte vystaráno. Mít stejnou teplotu v celém bytě příliš úsporné není.

2) Pravidelné odvzdušnění, seřízení a údržba

Kontroly

Před hlavní topnou sezónou je nutné zkontrolovat plynový kotel. Jen díky spravně udržovanému kotli se vyhnete zbytečným výdajům, které při nepravidelné údržbě vznikají. Za práci odborníka sice něco zaplatíte, ale to se vám vrátí díky snížené spotřebě plynu.

Kontrola plynového topení.

Odvzdušnění

Topení by se mělo odvzdušňovat každé 3 měsíce. Nestíháte? Tak ho provádějte aspoň 2x během topné sezóny. S kontrolou kotle si rovnou zařiďte odvzdušnění a uvidíte, že to zase tolik času nezabere. Chcete se vzduchu v topení zbavit sami? I to je možné, proto jsme vám sepsali návod.

Jak na odvzdušnění?

Nemusíte se bát, není to nic náročného. S trochou trpělivosti to budete mít za chvilku hotové. Před samotným odvzdušněním je vhodné topení zapnout na maximum a vypnout oběhové čerpadlo.

  1. Potřebujete hrnek, utěrku a speciální odvzdušňovací klíč pro radiátory. Klíč seženete v železářství nebo hobby obchodu za cca 10 Kč.
  2. Utěrku omotejte kolem ventilu nebo ji položte přesně pod něj. Pod ventil dejte i připravený hrnek.
  3. Nasaďte klíček a pomalu otáčejte ventilem. Dávejte pozor na horké výpary! Klíčkem stačí otáčet tak do půl otáčky. Následné syčení je tzv. odvzdušnění.
  4. Dokud slyšíte unikat vzduch, pokračujte. Až se syčení utiší a začne vytékat voda, je hotovo a vy můžete opět otočit ventilem do původní pozice.

Existují různé typy topení a různé návody. Vždy se řiďte podle topení, které máte doma. Doporučujeme zkontrolovat i hladinu vody.

3) Vyměňte dodavatele plynu

V dnešní době máme možnost si vybrat z nepřeberného množství dodavatelů plynu. Licenci na prodej plynu má u nás až 200 subjektů! Realita je samozřejmě někde jinde, protože na trhu jich tolik najít nelze. I tak máme v ČR spoustu různých dodavatelů, kteří se od sebe hodně liší.

Čím se dodavatelé liší?

Srovnejte si ceny plynu a ušetřete tisíce korun ročně!
 

4) Větrejte chytře

Větrání by mělo být prováděno správně, jinak přijdete o teplo a tím pádem i o peníze. Pokud milujete čerstvý vzduch, tak si ho klidně dopřejte, ale s rozumem. Větrání ventilačkou je opravdu neekonomické. Jak větrat? Nejlépe krátce, za to intenzivně. 

Ideální je otevřít okno dokořán na pár minut a pak zavřít. Proč větrat? Eliminujete vznik plísní. Navíc může nevětraná místnost způsobovat únavu díky vysokému podílu CO2. A to nikdo nechce.

Chcete ušetřit za plyn? Větrejte chytře.

5) Nová okna

Okna, která těsní, a tím zamezují úniku tepla, dokáží ušetřit opravdu hodně peněz. Investice je v začátku vysoká, ale věřte, že se vám náklady za pár let vrátí. Okna, která nemají dostatečné těsnění a profukuje okolo nich vzduch jsou opravdu velmi neúsporná. 

V případě, že nová okna pořídíte, určitě pravidelně (ale krátce) větrejte. Zamezíte vlhkosti.


Nejnovější články