Je rozhodnuto. Uhlí končí, variantou je přechod na plyn

O tom, že uhlí jako zdroj energie končí už není pochyb. O tomto tématu jsme psali několikrát. Co ale tuhle surovinu nahradí pořád není zcela jasné. Má vláda konkrétní plán? Pomoci by mohl zemní plyn.

  • 15. března 2021

Je rozhodnuto. Uhlí končí, variantou je přechod na plyn

main-article
main-article

Nord Stream: Přinese Evropě stabilní dodávky plynu?

V poslední dekádě v Evropské unii rezonuje otázka soběstačnosti ve využívání nerostného bohatství a získávání energie. Zhruba stejnou dobu se pak realizuje stavba projektu i s dalšími větvemi, jehož cílem je přímý transfer plynu z Ruska do oblasti západní a střední Evropy. Proč tomu tak je a jaký význam tento plynovod pro část Evropy, včetně České republiky má, tomu se budeme věnovat v našem článku.

  • 30. listopadu 2020
main-article

Turecko objevilo plyn. Jak zahýbe s trhem?

Turecko objevilo největší zásoby zemního plynu ve své historii. Naleziště v Černém moři obsahuje 320 miliard kubických metrů metanu. Prezident Erdogan by chtěl začít s těžbou pro komerční využití v roce 2023 a upozornil na možnost dalších nálezů v této oblasti.

  • 19. září 2020
main-article

Rekordní dovoz zkapalněného plynu do Evropy

Do Evropy bylo v prvním čtvrtletí letošního roku dovezeno rekordní množství zkapalněného zemního plynu. Na evropském trhu je i díky tomu přebytek zemního plynu, který vede ke snižování cen této komodity. Současný stav spolu s nižší spotřebou v důsledku pandemie koronaviru by tak mohl vést až k omezení těžby.

  • 30. července 2020
main-article

Těžba plynu v ČR: Jsme plynová velmoc?

Největšími zásobami zemního plynu stejně jako ropy v Evropě se může pochlubit Rusko. Nicméně i Česká republika má svoje ložiska, kde se plyn těží. Víte, kde a jak velké zásoby zemního plynu se u nás vyskytují? A pokrývají tyto zásoby naši spotřebu?

  • 25. listopadu 2019
main-article

Je LNG novou nadějí na cenově dostupný plyn?

LNG, neboli zkapalněný zemní plyn, je v poslední době zmiňován především v souvislosti s dopravou, kde by tato surovina mohla do budoucna představovat ekologičtější palivo. LNG navíc může konkurovat ruskému plynu. Jaké jsou hlavní výhody zkapalněného zemního plynu a kdo ho do Evropy dováží? Můžeme se díky LNG těšit na zlevňování plynu?

  • 11. listopadu 2019

Starší články

Zavřít okno