Polsko nebude od 2022 dovážet plyn z Ruska

Pro většinu zemí východní Evropy je plyn vytěžený v Rusku naprosto klíčový. Nejinak je tomu dlouhodobě i v Polsku. Poláci se však se závislostí na ruském dovozu nehodlají smířit a od roku 2022 by chtěli být zcela nezávislí na plynu z této východní mocnosti. Důležitou roli v tom má sehrát LNG.

  • 30. prosince 2019

Polsko nebude od 2022 dovážet plyn z Ruska

main-article
main-article

Je LNG novou nadějí na cenově dostupný plyn?

LNG, neboli zkapalněný zemní plyn, je v poslední době zmiňován především v souvislosti s dopravou, kde by tato surovina mohla do budoucna představovat ekologičtější palivo. LNG navíc může konkurovat ruskému plynu. Jaké jsou hlavní výhody zkapalněného zemního plynu a kdo ho do Evropy dováží? Můžeme se díky LNG těšit na zlevňování plynu?

  • 11. listopadu 2019
main-article

Těžba plynu v Evropě: Kdo jsou největší hráči?

Největšími světovými zásobami zemního plynu disponuje Rusko, ale jaké další země v Evropě hrají na trhu významnou roli?

  • 4. listopadu 2019
main-article

5 faktů, které potřebujete vědět o plynovodu Nord Stream

Plynovod Nord Stream byl vybudován v reakci na krizi z roku 2009. Rusko se nedohodlo na ceně plynu s Ukrajinou a výsledkem bylo zastavení veškerých dodávek plynu. Téměř dvoutýdenní uzavření kohoutků zasáhlo i některé evropské země. Díky této krizi našlo Rusko v Evropě dostatečnou podporu pro realizaci nového plynovodu v Baltském moři. Podívejte se na 5 zajímavých faktů o plynovodu Nord Stream.

  • 2. října 2019
main-article

Plynové hádky Ruska s Ukrajinou. Čtěte, proč vznikly a jaké mají řešení

Zemní plyn patří k nejdůležitějším energetickým surovinám. Není proto divu, že se stává strategickou komoditou, která slouží jako prostředek prosazování moci, vlivu a politických cílů. Typickým příkladem jsou plynové hádky Ruska s Ukrajinou.

  • 23. září 2019
Zavřít okno