Zelený plyn: Má plyn z biomasy šanci na uplatnění?

O bioplynu jsme už slyšeli. Má ale reálnou šanci, že se jeho použití bude rozrůstat? A tipnete si, kolik je u nás provozoven, které bioplyn produkují? Zeptali jsme se odborníka a jeho odpovědi vás možná překvapí.

  • 1. března 2021

Zelený plyn: Má plyn z biomasy šanci na uplatnění?

main-article
main-article

Plyn jako zelený zdroj? Podívejte se na srovnání s uhlím

Zemní plyn jako zdroj energie se těší čím dál větší oblibě. Mohou za to mimo jiné výrazně nižší emise při jeho spalování a to zejména oproti uhlí. Plyn se tak logicky dostal do popředí zájmu při mezinárodních snahách o uhlíkovou neutralitu. Podívejte se na srovnání zemního plynu a uhlí, rozdíly zdaleka nejsou jen v emisích.

  • 31. srpna 2020
main-article

5 největších výhod plynových elektráren

Plynové elektrárny jsou zajímavou alternativou jak k uhlí, tak k obnovitelným zdrojům. Například v Německu se rozhodli vsadit na plynové elektrárny energetickou budoucnost země – jaderné elektrárny v zemi by měly být odstaveny do roku 2022 a co nejrychlejší konec si Německo přeje i pro uhlí. Jaké výhody mají paroplynové elektrárny? Podívejte se na ty největší z nich.

  • 22. června 2020
main-article

Pořiďte si bioplynku a vyrábějte vlastní energii

Jak doma nakládáte s bioodpadem? Využíváte kompost, hnědé popelnice nebo prostě jen směsný odpad? Zbytky z kuchyně (a nejen ty) vám však mohou ještě posloužit. Přesvědčte se sami.

  • 15. června 2020
main-article

Biometan: Jak se vyrábí a proč je to palivo budoucnosti?

Biometan by mohl podle zástupců Komory obnovitelných zdrojů energie do roku 2030 nahradit zemní plyn až ve čtvrtině českých domácností. Podívejte se na to, jak se biometan vyrábí a proč je často označován jako palivo budoucnosti.

  • 30. dubna 2020
main-article

Uhlíková neutralita: Co znamená a jakou úlohu v ní sehraje plyn?

EU má ambici zajistit na svém území do roku 2050 uhlíkovou neutralitu. Západní státy EU se snažily prosadit tento závazek do závěrečné rezoluce z letošního summitu v Bruselu, narazily však na odpor Polska, podpořený Maďarskem a ČR. Co vlastně uhlíková neutralita znamená, proč se k ní nechtěly zavázat státy Visegrádské čtyřky a jakou roli v ní sehraje plyn?

  • 20. dubna 2020

Starší články

Zavřít okno