Vyznejte se v plynových kotlích: Účinnost vás u těch nejnovějších překvapí

Vytápění

V posledních letech zaznamenaly plynové kotle v českých domácnostech opět boom a vděčí za to nejen kotlíkovým dotacím, které je možné na jejich nákup využít. Nejmodernější plynové kotle se vyznačují vysokou účinností, dlouhou životností, ekologický a pohodlný provoz – díky tomu se hodí pro vytápění téměř všech objektů. Zjistěte, jak zvolit spolehlivý plynový kotel a na co si dát při výběru pozor.

9. 9. 2019
Vyznejte se v plynových kotlích: Účinnost vás u těch nejnovějších překvapí

Kondenzační plynový kotel má vysokou účinnost

Kvůli stále přísnějším nařízením na účinnost kotlů a omezení spotřeby energií se tradiční plynové kotle již téměř nevyrábějí. Nahradily je kondenzační plynové kotle, jež se vyznačují vysokou účinností. Zatímco konvenční plynové kotle mají účinnost 80–90 %, kondenzační kotle dosáhnou i 110 % výhřevnosti paliva. Jak je to možné?

Tradiční plynový kotel ohřívá vodu pouze spalováním plynu, kondenzační plynový kotel využívá pro ohřev navíc teplo vzniklé kondenzací vodní páry ve spalinách – zužitkuje tak část odpadního tepla, které v případě klasických kotlů odejde komínem. Oproti konvenčním modelům spotřebuje plynový kondenzační kotel až o 30 % méně plynu.

Plynový kondenzační kotel

Jak funguje kondenzační plynový kotel?

Princip fungování kondenzačního kotle je jednoduchý. Kotel spaluje plyn, který ohřívá vodu v otopném systému. Během hoření plynu vznikají spaliny, jež obsahují také vodní páru. Ta odejde v klasickém kotli bez užitku komínem, v kondenzačním kotli se však využívá k předehřátí vody v otopném systému. Vodní pára ve spalinách se ve výměníku ochlazuje a kondenzuje. Předehřátá voda se následně dohřeje v kotli na požadovanou teplotu a putuje do radiátorů v domě. Díky využití tepla ze spalin a předehřátí otopné vody se snižuje spotřeba plynu.

Jak vybrat plynový kotel

Při výběru nového plynového kotle je potřeba zhodnotit především tepelnou ztrátu objektu, která určuje požadovaný výkon zařízení. Úniky tepla z domácnosti ovlivňují zejména kvalita střechy, zateplení, ale rovněž konkrétní poloha domu. Kondenzační kotel je vhodný pro všechny druhy topných systémů, ale nejvyšší účinnosti dosahuje při vytápění na nízké teploty s využitím podlahového, stěnového nebo stropního vytápění. V případě konvenčního systému vytápění s využitím radiátorů se vyplatí spíše v rekonstruovaných stavbách s předimenzovanou plochou topných těles.

Při výběru je nutné věnovat pozornost nejen údaji o maximálním výkonu, ale důležitý je také minimální výkon. Čím je tato hodnota nižší, tím lépe – je omezeno časté spínání kotle, díky čemuž se prodlužuje životnost zařízení a snižuje se spotřeba paliva.

Muž opravuje plynový kondenzační kotel.

Využití plynového kotle pro ohřev vody

Dalším důležitým parametrem při výběru plynového kotle je jeho využití pro ohřev užitkové vody – na výběr jsou kotle s průtokovým ohřevem vody, s integrovaným zásobníkem nebo s externím zásobníkem. Kotle s průtokovým ohřevem ohřívají pouze protékající vodu v okamžiku spotřeby, nevytváří žádnou zásobu. Hodí se do malých bytů a vyznačují se nižší cenou, na druhou stranu je průtok teplé vody omezen. Kotle se zásobníkem přináší vyšší komfort, modely s externím zásobníkem lze snadno dimenzovat podle počtu osob v domácnosti.

Na co si dát při výběru pozor

Jak jsme vysvětlili již výše, při vytápění pomocí kondenzačního kotle dochází ke kondenzaci vodní páry ve spalinách. Z toho důvodu musíte počítat s nutností instalace odvodu kondenzátu. Nejjednodušším řešením je připojení kotle k odpadu, což může být problém v místech, kde nejsou na dosah vodovodní rozvody. V tom případě se musí instalovat příslušenství v podobě přečerpávací stanice kondenzátu, která ho odvede do kanalizace.

Další neočekávanou investicí bývá úprava spalinových cest. Kondenzační kotel není možné připojit na klasický komín, je nutné využít polypropylenové odkouření, které lze instalovat do původních spalinových cest nebo spaliny odvést pomocí plastových trubek přes zeď.

Místo instalace hraje podstatnou roli

Plynové kondenzační kotle se vyrábí v závěsné i stacionární podobě. Většinu kotlů lze zavěsit, na zem je nutné postavit spíše modely s velkými zásobníky na teplou vodu. Nejnovější modely se vyznačují velmi nízkou hlučností, díky tomu najdou místo i v interiéru domu nebo bytu.

Zejména v bytě si dejte pozor na konkrétní umístění kotle a řešení přívodu vzduchu. Při umístění kotle přímo v bytové jednotce bývá nejelegantnějším řešením využití komínové šachty pro odvod spalin i přívod spalovacího vzduchu. Kotel může být instalován také s přívodem vzduchu z místnosti. Tato varianta se však nedoporučuje v kuchyních, kde dochází k odsávání vzduchu digestoří.

Životnost plynového kotle

Životnost kondenzačního plynového kotle je poměrně dlouhá, dosahuje přibližně 15–20 let. Pro optimální fungování zařízení je důležitá pravidelná údržba a servisní prohlídky. Odborníci doporučují provést servisní prohlídku každý rok, nejlépe v létě nebo před začátkem topné sezóny. Díky pravidelnému čištění a seřízení plynového kotle docílíte nejen delší životnosti, ale rovněž nižší spotřeby a především bezpečnosti zařízení.

Ceny vybraných kondenzačních kotlů

Značka kotle

Výkon (kW)

Účinnost

Cena s DPH

Wolf CGB-2-14

1,8-15,2

110 %

48 206 Kč

Junkers CerapurSmart ZSB 14-3 CE se zásobníkem

3,3-14

109 %

41 545 Kč

Vaillant VU 146/5-5 ecoTEC plus

3,3-14,9

108 %

36 292 Kč

Viessmann Vitodens 100-W 26

4,7-26

109 %

39 050 Kč

Buderus GB062-24K Logamax Plus

3,3-25,2

109 %

35 455 Kč

Protherm Panther Condens 12 KKO

4,4 -13,2

109,5 %

29 516 Kč

Vaillant VU 146/5-5 ecoTEC plus

3,3-14,9

108 %

36 292 Kč

Tabulka: Cenové kategorie kondenzačních kotlů uvádíme včetně DPH podle informací z internetového srovnávače Heureka k 5. 9. 2019.

Ceny nejoblíbenějších modelů kondenzačních kotlů se pohybují mezi 25–50 tisíci korun. Díky ušetření nákladů na plyn můžete návratnosti investice dosáhnout přibližně za 3–7 let. O vhodnosti instalace kondenzačního kotle a konkrétních parametrech pro váš dům či byt se poraďte s odborníky z oblasti vytápění.

Ceny nejoblíbenějších modelů kondenzačních kotlů se pohybují mezi 25–50 tisíci korun.

Kotlíkové dotace na kondenzační kotle

Kondenzační kotel je jedním ze způsobů vytápění, na nějž můžete čerpat kotlíkové dotace. Štědrý příspěvek až 95 000 Kč (+ bonus pro prioritní oblasti 7 500 Kč) můžete získat na nákup plynového kondenzačního kotle při výměně nevyhovujícího kotle na tuhá paliva. Financovat je možné nejen pořízení nového zdroje vytápění, ale také výměnu nebo rekonstrukci otopné soustavy, spalinových cest a zpracování projektové dokumentace.


Nejnovější články