Plyn v roce 2021: Můžeme očekávat další zlevňování?

Energetika

Plyn pod vlivem nižších cen na energetických burzách v roce 2020 zlevnil. Za vším stojí propad ekonomiky v důsledku pandemie koronaviru. Jak to bude s plynem vypadat v roce 2021? Můžeme se dočkat ještě dalšího zlevňování?

22. 2. 2021
Plyn v roce 2021: Můžeme očekávat další zlevňování?

Na burze během podzimu meziroční pokles až o 28 %

Cena plynu na Pražské energetické burze, kde se dodavatelé nejčastěji předzásobí, se v září roku 2020 pohybovala okolo 14 eur (cca 370 Kč) za megawatthodinu (MWh). Šlo o meziroční pokles o 28 %. Analytici o možném snížení cen plynu hovořili již na jaře, když s cenami na burzách začaly hýbat důsledky celosvětové pandemie. Velcí dodavatelé, kteří zajišťují plyn pro většinu domácností, nakupují s výrazným předstihem a ve velkém množství. Pokles cen na burze se tedy v jejich cenících projeví až v případě, že je dlouhodobý.

Spočítejte si, kolik ušetříte změnou dodavatele. Úspory vás překvapí, ušetříte tisíce korun 

Pandemie koronaviru neustále ovlivňuje ekonomiku a poptávka po plynu je nižší než v „předkoronavirových“ časech. Tato situace vytváří tlak na cenu a plyn tak zůstal na burzách levnější po delší dobu. Zákazníci se tím pádem dočkali zlevňování u významných poskytovatelů. To je pro rok 2021 umocněno snížením regulovaných cen plynu.

Společnost innogy zlevnila plošně o 5 %

Největším dodavatelem plynu v České republice je firma innogy s 1,2 miliony odběratelů. Od října 2020 innogy snížilo cenu plynu o 5 %. Zlevnění se dočkali všichni maloobchodní zákazníci – kromě lidí využívající základní produkt plyn Standard také odběratelé s dlouhodobými smlouvami. Zákazníkům s fixními produkty má být do faktur vyplacena speciální prémie. Podle innogy by měla rodina, která zemním plynem vytápí dům a ohřívá vodu, ušetřit zhruba 1500 korun ročně. Pro zákazníky v menších domech nebo velkých bytech by zlevnění mělo znamenat roční úsporu ve výši 1000 korun, v menších bytových jednotkách pak 500 korun.

Dvojka na plynovém trhu, společnost ČEZ Prodej, zlevnila rovněž od října loňského roku. Lidé se základním produktem Plyn na dobu neurčitou se dočkali automatického poklesu cen o 11 %. V praxi by to mělo znamenat o 120 korun za megawatthodinu méně.

Koronavirus ceny za plyn výrazně ovlivnil.

Plyn zlevnil i u dalších dodavatelů

Snížení cen na konci roku 2020 přichystaly také Moravské naftové doly (MND). Od 1.1.2021 čeká na zákazníky společnosti zlevnění o 5,45 % při roční spotřebě 20 MW. Klient s uvedenou spotřebou by měl oproti předešlému roku ušetřit 1080 korun. Stejná firma přišla již v říjnu 2020 s nabídkou garantované obchodní ceny plynu ve výši 737 Kč/MWh včetně DPH s garancí až do června 2022.

Mezi dodavatele, kteří připravili nové cenové produkty reagující na vývoj na trhu, se přidala i Pražská plynárenská. Se smlouvou na dobu určitou na tři roky se domácnosti a maloodběratelé dočkají 11% slevy z komoditní složky základního ceníku. Roční odběr nesmí v případě maloodběratelů překročit 630 MWh. Na nízké ceny láká rovněž Centropol, který nabízí plyn se slevou 10 %. Právě Centropol vychází z uvedených dodavatelů nejlevněj a z velkých seriozních dodavatelů tak u něj ušetříte nejvíce.

Ceny dodavatelů u produktů na dobu neurčitou (při odběru 23 MWh/rok, v distribučním území GasNet)

Dodavatel

Cena za odebraný zemní plyn (Kč/MWh)

Stálý měsíční plat (Kč/měsíc)

Roční fakturace při odběru 23 MWh (Kč)

innogy

Produkt Plyn Standard

1053,53

240,40

27115,99

ČEZ Prodej

Produkt Plyn na dobu neurčitou

955,03

243,20

24884,09

MND

 Produkt Plyn z první ruky

895,11

273,04

23864,01

Pražská plynárenská

kategorie Maloodběr a domácnost

1042,23

244,20

26901,69

Centropol

Produkt Pohoda Online

807,13

242,20

21470,39

Zdroj: webové stránky a ceníky dodavatelů, 4. 2. 2021, spotřeba 23 MWh ročně odpovídá rodinnému domu s plynovým vytápěním, ohřevem vody a sporákem, uvedené ceny jsou bez DPH

Přijde v roce 2021 další zlevňování?

V průběhu října ceny plynu na burze poměrně výrazně rostly a opět přesáhly 15 eur za megawatthodinu. Následný vývoj však ukázal, že se jednalo o krátkodobý nárůst. V první polovině listopadu se ceny opět ustálily na zářijových hodnotách okolo 14 eur za MWh. V druhé polovině listopadu a v úvodu prosince se na tomto stavu – i přes menší výkyvy – nic zásadního nezměnilo.

Můžeme očekávat další zlevňování plynu na burze? Tuto otázku dostal na konci loňského listopadu Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS. „Na burzách vládne pozitivní nálada. Díky vynálezům vakcín proti koronaviru investoři očekávají, že se globální ekonomika brzy vrátí k robustnímu růstu. To se samozřejmě projevuje i na nacenění aktiv. U plynu je očekáváno, že s obnovou ekonomiky vzroste poptávka. To by samozřejmě mělo tlačit na růst ceny. Plynu rovněž hraje do karet, že bude nahrazovat uhlí. To je z ekologických důvodů stále méně přijatelné nejen v Evropě,“ říká Křeček.

Jaké změny by to znamenalo v cenících dodavatelů? „Dodavatelé zřejmě začnou dodávky plynu mírně zdražovat. Oproti vývoji na burze lze však očekávat časové zpoždění. V současné době by lidé měli zvážit, zda se jim vyplatí zafixovat si cenu na další období,“ dodal Křeček.

Naznačil konec roku 2020 nárůst cen?

Křečkova slova z konce listopadu potvrzoval i vývoj na konci loňského roku. Od třetiny prosince totiž na Pražské energetické burze ceny plynu vytrvale rostly. Zatímco 7.12. stála MWh ještě kolem 14 eur, v posledních dnech roku se dostala přes 17 eur. Kolem této hodnoty se ceny plynu naposledy pohybovaly v lednu 2020. Od začátku pandemie koronaviru se k nim ani zdaleka nepřibližovaly. Jestli se jedná o krátkodobý výkyv směrem nahoru, nebo návrat na „předkoronavirové“ ceny, ukáže až další vývoj.


Nejnovější články