Koronavirus a zemní plyn: Budou propady cen dále pokračovat?

Energetika

Koronavirus bude mít na ekonomiku drtivý dopad, o tom není pochyb. Jak ale epidemie a s ní spojená vládní nařízení ovlivní ceny zemního plynu? Můžeme čekat další pokles?

10. 8. 2020
Koronavirus a zemní plyn: Budou propady cen dále pokračovat?

Aktuální epidemie koronaviru se dotýká každého z nás. Bez roušky na obličeji nemůžeme opustit domov nebo si jít sednout do oblíbené kavárny. Uzavřené jsou školy či restaurace. Svou živnost muselo pozastavit mnoho menších podnikatelů ale i velkých firem. O tom, že onemocnění COVID-19 a sním spojená vládní opatření budou mít obrovský dopad na ekonomiku nejen u nás ale po celém světě, není pochyb. Můžeme ale očekávat i propad cen v energetice? Jaký by mohl mít koronavirus vliv na cenu zemního plynu? Pokud ceny energií sledujete, víte, že cena zemního plynu dlouhodobě klesá. Může epidemie koronaviru způsobit další pokles? Zeptali jsme se odborníků na slovo vzatých.

Jak bylo zmíněno výše, cena zemního plynu dlouhodobě klesá, takže pokud patříte mezi ty, kteří doma topí plynovým kotlem, mate v dnešní době tak trochu vyhráno oproti těm, kteří topí elektřinou. Její cena totiž naopak v loňském roce vzrostla. A plyn je aktuálně mnohem levnější než elektřina. Dlouhodobý vývoj ceny zemního plynu jsme pro vás připravili v přehledné grafu, abyste se mohli přesvědčit o propadu cen sami.

Graf: Cena zemního plynu

Cena zemního plynu je na velmi nízké úrovni už nyní

Mohli byste klidně namítnout, že cena plynu klouže v průběhu celého roku a je ovlivněna aktuálním obdobím, počasím apod. A samozřejmě máte pravdu. Nicméně v průměru cena plynu stále klesá a aktuálně je opravdu velmi nízko. Důvodů je mnoho. Mohou to být mírné zimy, ale i nárůst konkurence mezi dodavateli plynu. „Ceny plynu jsou již teď na velmi nízké úrovni, což způsobila teplá zima a plné skladovací kapacity. Lze předpokládat, že k určitému poklesu cen ještě dojde, nebude ale tak výrazný jako v případě elektřiny, tam je prostor mnohem větší,“ uvádí manažer vnějších vztahů Aleš Pospíšil ze společnosti Centropol, která je předním dodavatelem energií na českém trhu.

Energetika zažije recesi jako jedna z prvních

A právě proto, že jsou již teď ceny zemního plynu velmi nízké, můžeme očekávat, že se budou dále propadat? Je to vůbec možné? Dle Pospíšila bude energetika jedno z prvních odvětví, kde k ekonomické recesi dojde.

„Zatím všechny predikce a aktuální vývoj událostí směřuje k ekonomické recesi a celosvětovému útlumu. Energetika bude jedno z prvních odvětví, které tento nemilý vývoj poznamená. Je zřejmé, že poptávka po komoditě bude nižší v závislosti na útlumu spotřeby zákazníků a na různých úsporných opatřeních,“ dodává Pospíšil.

Cena zemního plynu 2020

Podobně celkovou situaci hodnotí i ekonom Dominik Stroukal. Ten se domnívá, že cena zemního plynu bude klesat minimálně dalších šest měsíců. Nevylučuje však možný obrat v celé situaci po uplynutí této doby.

„Letošní pokles cen zemního plynu bude s největší pravděpodobností pokračovat minimálně půl roku. Důvody v době pandemie jsou však velmi odlišné od důvodů v dobách klidu. Centrální banky a vlády všech zasažených zemí se začínají předhánět v návrzích, jak pomoci sevřeným ekonomikám. Ať už budou jejich výsledné politiky jakékoliv, nezaberou okamžitě. Očekávaná poptávka tak minimálně ještě dva kvartály bude nízká a nelze ani sázet na to, že se situace následně změní,“ uvádí Stroukal.

Dle Dominika Stroukala ale může za půl roku dojít i k obratu. Jak sám udává, v dnešní situaci je vše velmi nejisté a stav se mění každý den. „Situace kolem pandemie a následných opatření v reálné ekonomice se mění každým dnem a nejistota se tak podepisuje i na ceně. Jinými slovy, je pravděpodobné, že se situace otočí, avšak do té doby je ještě tolik času plného možných rizik, že na to trh zatím nesází,“ doplňuje finanční ekonom a expert na kryptoměny.

Cena plynu stále klesá

Co tvoří a ovlivňuje cenu zemního plynu?

Je evidentní, že odborníci se shodnou jednoznačně. Vzhledem k aktuální situaci, můžeme čekat, že ekonomická krize se podepíše i na ceně zemního plynu a ta bude v následujícím období dále klesat. V tuhle chvíli je pak důležité i zmínit, z čeho se vlastně cena plynu skládá a čím je ovlivněná? Cenu plynu můžeme rozdělit na dvě složky:

Cenu plynu pak ovlivňuje mnoho faktorů. Kromě pohybu měn na burze nebo třeba vývoje ceny ropy (kdy cena zemního plynu většinou opožděně reaguje na změnu ceny ropy), patří mezi další faktory i tyto:

V této nejisté době, kdy se vládní opatření mění každým dnem a nedokážeme předvídat, jak se situace bude dále vyvíjet a jak moc se to na našich životech podepíše, je těžké cokoli predikovat. Jisté ale je, že z epidemie se budou vzpamatovávat všechna odvětví, nejen energetika.


Nejnovější články