Nejčastější problémy plynových kotlů a jak s nimi naložit
I když se to nezdá, topná sezona se opět pomalu blíží. Poradíme vám, jaké problémy mohou potkat váš kotel a jak si s nimi poradit.
19. 10. 2020Asi už vás to někdy potkalo. Plynový kotel přestane fungovat a na displeji se objeví pravděpodobně chybové hlášení. Nebo co ta písmena s čísly vlastně znamenají?! Mám raději okamžitě opustit svůj byt, protože hrozí únik plynu v horším případě i výbuch kotle nebo se prostě jedná jen o nevinné upozornění? To bohužel z displeje na kotli v první chvíli nezjistíme. A co teprve, když v danou chvíli nemůžeme najít knížku s návodem a nevíme si rady?
Sepsali jsme pro vás ty nejčastější poruchy kotle, se kterými se můžete potkat. Zároveň přikládáme i pár rad, jak si s problémy poradit. Tu nejdůležitější však zmíníme hned na začátku. Pokud si nejste jistí, co chybové hlášení kotle znamená a nevíte si rady, vždy raději volejte servisního technika. Minimálně po telefonu s ním můžete problém konzultovat a být si tak jisti, že svépomocnou opravou nezpůsobíte více škody než užitku.
TOP 5 nejčastějších problémů s plynovým kotlem
Pojďme k věci. Když se vám kotel porouchá, příčin může být několik. Mezi ty nejčastější však patří těchto pět základních, které jsme pro vás shrnuli níže.
- z nějakého důvodu máte zavřený hlavní uzávěr plynu,
- v prostorovém termostatu je nefungující baterie,
- elektrická zásuvka při plynovém termostatu nemusí fungovat,
- v oběhu ústředního topení je nedostatečné množství vody,
- zanesený výměník kotle.
A nyní k jednotlivým poruchám. Hned ten první se možná zdá banální, ale i s takovými problémy se u kotlů můžete potkat. Přesvědčte se tedy, že je přívod plynu otevřený, pokud vám kotel nefunguje. Stejně tak může být vybitá a tím pádem nefunkční baterie v prostorovém termostatu, tím pádem termostat s kotlem nekomunikuje a může se zdát, že je kotel rozbitý.
Dalším zmíněným problémem je elektrická zásuvka, která nemusí fungovat. I tam je třeba se přesvědčit, že vše pracuje tak, jak má. Výše zmíněné tři poruchy zjistíte jako laici poměrně snadno a sami si s nimi můžete poradit, uzavřený přívod plynu prostě otevřete, případně baterii v termostatu vyměníte. Poslední dvě příčiny problémů s kotlem jsou ale trochu složitější.
Pokud je v oběhu ústředního topení nedostatečné množství vody, voda pravděpodobně někde uniká. Na nedostatek vody v oběhu nás kotel většinou upozorní poklesem tlaku. S tímto problémem už si s největší pravděpodobností sami neporadíme a je na místě zavolat servisního technika, aby únik vody zajistil.
Posledním nejčastějším problémem plynového kotle bývá zanesený výměník. Příčin tohoto stavu může být několik – od velké prašnosti po špatný servis.
Zanesený výměník může účet za plyn až zdvojnásobit
Pokud je výměník zanesený, výrazně se snižuje výkon kotle a zároveň se zvyšuje spotřeba. Můžeme tedy počítat s tím, že náklady na topení se v případě zaneseného výměníku mohou klidně i zdvojnásobit. V případě zaneseného výměníku nedochází ve spalovací komoře ke vzniku dostatečného podtlaku. Pro dokonalé spalování je potřeba přísun velkého množství vzduchu, který ale zanesený výměník neumožní. Tím pádem je potřeba více plynu pro vznik požadovaného tepla a náklady na plyn se zvyšují.
Důležité je však upozornit, že vysoké náklady na plyn nejsou jediným problémem, který by nás měl v souvislosti se zaneseným výměníkem trápit. Důsledkem může být i únik oxidu uhelnatého, který vám může značně poškodit zdraví a v tom nejhorším případě vás může i zabít.
Příčinou zaneseného výměníku může být zvýšená prašnost, špatný přísun vzduchu ale i zanedbaný servis. Právě výměník je potřeba minimálně jednou ročně vyčistit v rámci servisních prohlídek.
Poruchám je nejlepší předcházet
Je samozřejmé, že kotel se může pokazit každému ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. V lepším případě se bude jednat o banální poruchu, jako je např. výše zmíněná vybitá baterie v termostatu. V horším případě jde pak o závažnější problém. A právě těmto problémům můžete předejít pravidelnými servisními prohlídkami. Právě ty mohou ty hlubší poruchy kotlů odhalit, které z počátku nemusí být vůbec znatelné.
Ideální je, pokud si kotel necháte zkontrolovat alespoň jednou ročně. Cena servisních techniků za takové typy prohlídek kotlů, se může různit. V průměru se ale pohybuje kolem 500 – 1000 Kč.
Závěrem tedy doporučujeme nezanedbat žádné chybové hlášení kotle a raději se vždy poradit se servisním technikem. V neposlední řadě je důležité si kotel pravidelně nechat zkontrolovat specialisty. Jistě je lepší investovat malé peníze do servisní prohlídky než být nucen kvůli vlastní chybě pořídit úplně nový kotel. Při výměně kotle můžete například využít společnost DůmKotlů, která nabízí na kotle výraznou slevu.