Jak vybrat detektor plynu?

Domácnost

V každé domácnosti, kde se využívá zemní plyn, by neměl chybět detektor plynu. Pokud dojde k poruše na spotřebiči, může únik plynu vést až k výbuchu nebo požáru. Další povinnou výbavou všech nemovitostí s plynovými spotřebiči by měly být detektory oxidu uhelnatého. Ten je obzvlášť nebezpečný, protože není cítit. V dnešním článku se však podíváme podrobněji právě na detektory úniku zemního plynu.

16. 7. 2020
Jak vybrat detektor plynu?

Proč si pořídit detektor plynu?

Možná si kladete otázku, proč si vlastně pořídit detektor plynu, když zemní plyn je cítit. Ve skutečnosti je to tak, že samotný plyn je bez zápachu. Právě proto, aby bylo možné únik zemního plynu odhalit, je obohacován v odorizačních stanicích o silně zapáchající příměsi. Nejčastěji se jedná o sloučeniny síry, tzv. sirné alkoholy. Díky tomu si zpravidla všimnete i malého úniku plynu v místnostech, kde běžně pobýváte – například v kuchyni.

Nebezpečí nastává ale především v domácnostech, kde je plynový spotřebič – nejčastěji plynový kotel – umístěn ve sklepě nebo kotelně. Tam tolik času netrávíte, a tak nemusíte únik plynu postřehnout. Stačí pak v místnosti rozsvítit a neštěstí je na světě. Pro tyto situace uvítáte právě detektor zemního plynu, který je schopný únik plynu odhalit a upozornit vás na něj zvukovou signalizací.

V čem se detektory plynu liší?

Na trhu jsou dostupné různé typy detektorů plynu v různých cenových kategoriích. Při výběru byste měli brát v úvahu několik parametrů, ve kterých se jednotlivé modely detektorů liší.

Jednoduchý nebo multifunkční model

Jak jsme upozornili již v úvodu, v žádné domácnosti využívající plyn by neměl chybět detektor zemního plynu, ale ani detektor oxidu uhelnatého, který může způsobit smrtelnou otravu. Nejjednodušším řešením je pořízení multifunkčního přístroje, jenž zvládne odhalit oba typy plynů. Samozřejmě se pak jedná o dražší variantu, než je pořízení pouze detektoru úniku plynu.

Hlasitost zvukového upozornění

To je důležitý parametr především v případě, že chcete detektor plynu umístit mimo obytné místnosti – tedy do sklepa, garáže či kotelny. Zvuková výstraha musí být dostatečná hlasitá, abyste únik plynu zjistili i v obytné části domu. Hlasitost hlásiče je vždy uvedena v decibelech.

Detektor úniku plynu

Dosah a citlivost hlásiče

Detektory plynu se liší v citlivosti – výrobce by vždy měl uvádět, do jaké vzdálenosti od plynového přístroje je detektor schopen únik plynu odhalit. Detektor umístěte v místnosti, kde hrozí únik plynu, vždy v souladu s pokyny výrobce.

Na baterii nebo elektřinu

Přístroje na detekci plynu se vyrábí s pohonem na baterie, aby je bylo možné umístit kamkoliv bez ohledu na přívod elektrického proudu, nebo s napájecím kabelem, který zapojíte do zásuvky. Důležité je také to, aby byl detektor na baterie vybaven zvukovým upozorněním pro případ, že se blíží okamžik vybití baterie. Naopak výhoda přístroje do zásuvky je v tom, že se nikdy nevybije. Častá je kombinace obou typů napájení.

S displejem nebo bez

Nejmodernější hlásiče úniku plynu se vyrábí s LCD displejem, kde se zobrazuje přesná koncentrace plynu v místnosti. Můžete tak sledovat, zda nedochází k velmi malému úniku, i když koncentrace ještě není nebezpečná a zvukový poplach se nespustí. Tyto detektory je možné také propojit s chytrou aplikací a mají v paměti uloženy všechny poplašné události. Další užitečnou funkcí je propojení jednotlivých hlásičů po celém domě.

Vybrané detektory plynu

SAFEHOME SAFE-808L

Retlux RDT 401 50002709

SAFE 808COM

SAFEHOME FireAngel NG-9B

detekce

zemní plyn, propan butan, svítiplyn

zemní plyn, propan butan, svítiplyn

zemní plyn, oxid uhelnatý

zemní plyn

hlasitost

85 dB

85 dB

85 dB

85 dB

napájení

elektrické + záložní baterie

elektrické

elektrické + záložní baterie

baterie

cena

790 Kč

499 Kč

1 090 Kč

1 449 Kč

Zdroj: Srovnávač cen Heureka, 9. 6. 2020

Kam detektor plynu umístit?

Výběr vhodného detektoru podle vašich potřeb je základ, ale zapomínat nesmíte ani na jeho správné umístění. Detektor umístěte do vzdálenosti od plynového spotřebiče podle pokynů výrobce. Umisťuje se pod stropem, protože zemní plyn je lehčí než vzduch, a tak stoupá směrem vzhůru. Přístroj neinstalujte přímo nad sporák nebo do místa, kde hrozí poškození vlhkostí. Pozor dávejte také na prach, který může detektor ucpat.

Detektor plynu umístěte v místě, kde volně cirkuluje vzduch, nikoliv za nábytek, záclony nebo závěsy. Na druhou stranu nesmí být v průvanu například v blízkosti ventilačních zařízení, protože v těchto místech bude koncentrace plynu menší než ve zbytku místnosti.

Instalace detektoru plynu

Vždy se při instalaci řiďte přesnými pokyny výrobce, které najdete v návodu k použití. Nezapomínejte ani na pravidelnou zkoušku funkčnosti a výměnu baterií.

Předcházejte rizikům také pravidelnou revizí spotřebičů

Pořízení detektoru plynu je jen jedním krokem, jak předcházet v domácnosti nebezpečným situacím. Nejdůležitější je prevence – tedy pravidelná revize plynových spotřebičů, přívodu plynu, ale také spalinových cest. Pokud odjíždíte na dovolenou, nezapomeňte vypnout hlavní uzávěr plynu.

Detektor plynu spustil poplach – jak se v této situaci chovat? Především zachovejte chladnou hlavu, jeho citlivost je nastavena tak, aby na událost upozornil ve chvíli, kdy ještě velké riziko nehrozí. Přesto postupujte opatrně a systematicky. Vypněte spotřebič a uzavřete hlavní přívod plynu. Okamžitě zajistěte větrání místnosti. Nemanipulujte s otevřeným ohněm, nezapínejte světla ani elektrické přístroje. Přečtěte si podrobný návod, jak se zachovat v případě úniku plynu.


Nejnovější články