Vytápění propanem: Způsob, jak se obejít bez plynové přípojky

Domácnost

Hlavní výhodou vytápění plynem je vysoká energetická účinnost, jednoduchá obsluha a v případě správného používání také malé náklady. Ne každý však má v dosahu plynovou přípojku. A právě to bývá kamenem úrazu. Vybudování nové přípojky totiž může být nejen velmi drahé, ale často také technicky nemožné. V takových situacích je řešením plynový zásobník.

6. 4. 2020
Vytápění propanem: Způsob, jak se obejít bez plynové přípojky

Důvodů, proč vsadit na plyn, rozhodně není málo. Jeho indikativní cena je momentálně nejnižší za poslední dva roky a moderní kondenzační kotle dokáží pracovat s účinností přes 100 %. Navíc není potřeba řešit skladování paliva, roztápění kotle ani průběžné přikládání. Obsluha je jednoduchá a pohodlná. Svou roli však hraje také ekologické hledisko – ve srovnání s tuhými palivy je totiž plyn daleko čistějším zdrojem energie.

Vytápějte plynem i bez plynové přípojky

Výhod plynu si však nemusí užívat jen majitelé domů stojících v dosahu plynové distribuční sítě. Téměř v každé lokalitě je totiž možné zažádat si o zásobník, který umožní dlouhodobé zásobování budovy plynem, konkrétně propanem.

Ten je sice obecně trochu dražší než běžný zemní plyn, který proudí v rozvodech, rozdíl však není nějak markantní. Navíc, podobně jako u pevných paliv, u propanu je teoreticky možné ušetřit nákupem do zásoby v průběhu letních měsíců, kdy jeho ceny bývají o něco nižší.

Takový zásobník plynu vypadá jako velká cisterna, která bývá umístěna buď přímo na pozemku, a nebo uschována pod zemí. Může mít kapacitu přibližně od 2,7 m3 až po 25 m3 a její obsah vystačí na roční vytápění a ohřev vody v běžném rodinném domě. Když se pak zásoby plynu začnou krátit, doplní se nákladním vozem s cisternou, ze které se zkapalněný plyn do zásobníku přečerpá.

Zásobník plynu u rodinného domu.

Pro koho je plynový zásobník vhodný?

Tímto způsobem je možné zásobovat plynem nejen rodinné domy, ale také větší objekty, jako jsou například firemní provozovny. Zásobníky se hodí nejen tam, kde rozvody plynu nejsou, ale také k budovám, kde by vybudování přípojky vyšlo neúměrně draho. Vhodné mohou být i do odlehlých a horských oblastí. Vzhledem k tomu, že nejsou závislé na rozvodné síti, mohou totiž zajistit stabilní zásobování plynem bez omezení poruchami či odstávkami.

Tip: Plynový zásobník může být zajímavou volbou pro domácnosti vytápějící starými kotli na tuhá paliva, které budou od září 2022 ze zákona zakázány. Při přechodu na vytápění LPG lze navíc získat dotaci z programu EU Nová zelená úsporám, a to až do 50 % z celkových výdajů, maximálně 35 000 Kč při realizaci se zateplením, 25 000 Kč bez zateplení.

Pořízení zásobníku vám vítr v peněžence nezpůsobí

Skvělou zprávou je, že pokud se pro pořízení zásobníku rozhodnete, nemusíte si nic kupovat. Po dobu, kdy budete odebírat plyn, si zásobník totiž můžete pronajímat přímo od dodavatele. Měsíční nájem vás přitom nebude stát víc než pár stokorun. Musíte však počítat s tím, že samotné umístění zásobníku, případně s ním spojené výkopové práce, budete ve většině případů zajišťovat a hradit sami. Dodavatel vám poskytne maximálně technickou dokumentaci a rady, na koho se obrátit.

Další velkou výhodou je, že pro umístění zásobníku není nutné stavební povolení. To budete potřebovat jen v případě, že objem zásobníku přesáhne 5 m3 a tehdy, když budete plynový zásobník pořizovat jako právnická osoba.

Správná velikost zásobníku závisí na energetických nárocích objektu

Pro představu, zásobníky mohou být velké od 2,7 m3 až po 25 m3, přičemž vhodná velikost se určuje podle počtu obyvatel a energetických nároků objektu. Většina běžných rodinných domů by si však bez problému měla vystačit se zásobníkem menším než zmiňovaných 5 m3, a to hlavně v případě, že jde o objekty s nízkou energetickou spotřebou.

Velikost zásobníků na LPG

Nadzemní zásobníky na propan a propan-butan

Typ

Objem (l)

Objem (m3)

Rozměr (m)

Váha (kg)

Vhodné pro

1,2 t

2 700 

2,7

1,25 x 2,48

532

objekty s nízkou energetickou spotřebou

2,1 t

4.850

4,85

1,25 x 4,26

880

běžné rodinné domy, provozovny

8 t

17.000

17

1,60 x 9,00

4220

větší objekty, obce, průmysl, zemědělství

Podzemní zásobníky na propan a propan-butan

1,2 t

2 700 

2,7

1,25 x 2,48

615

objekty s nízkou energetickou spotřebou

2,1 t

4 850

4,85

1,25 x 4,26

955

běžné rodinné domy, provozovny

8 t

17 000

17

1,60 x 9,00

3762

větší objekty, obce, průmysl, zemědělství

11 t 

25 000

25

1,60 x 12,90

5770

větší objekty, obce, průmysl, zemědělství

Zdroj: Primagas

Od velikosti zásobníků se pak odvíjí také velikost ochranného pásma, které je běžně v rozmezí přibližně od 3 m (v případě rodinných domků) až do 100 m. To je nutné zohlednit také při výběru vhodného místa pro zásobník.

Při volbě správné velikosti zásobníku se také nabízí otázka, zda není lepší vybrat větší objem, aby se náhodu nestalo, že plyn v zásobníku neočekávaně dojde. Podle dodavatelů však nic takového není potřeba – stav zásobníku mohou díky moderním technologiím monitorovat a jakmile zjistí, že plyn dochází, nastupuje do akce rychlý servis, který zajistí, že bez plynu rozhodně nezůstanete.

Doplnění zásobníku s propanem.

Další otázkou, která přímo souvisí s velikostí zásobníků, je také bezpečnost. Nemůže být skladování většího objemu plynu na pozemku v blízkosti budovy riskantní? Podle dodavatelů se není čeho bát. Bezpečnost vytápění plynem ze zásobníků je prý srovnatelná s běžným topením zemním plynem. Aby vše fungovalo tak, jak má, zajišťují dodavatelé pravidelné technické a bezpečnostní revize, tlakové zkoušky a navíc jsou pojištěni proti havárii. Součástí jejich servisu bývá i bezplatné poradenství a nonstop havarijní služba.

Platby se nemusí lišit od běžného způsobu odběru

I když se plynový zásobník od běžného způsobu odběru plynu dost liší, platby za dodávky energie mohou probíhat u obou variant nachlup stejně. Spotřebovávaný propan totiž může protékat přes plynoměr, díky čemuž se dá platit v pravidelných měsíčních platbách a na konci roku provést vyúčtování. Existuje však i druhá varianta, kterou je platba za celou dodávku plynu naráz.


Nejnovější články