Vafky jako moderní doplněk do bytu?

Vytápění

Vafky nebo také WAWky. Malá lokální topidla, která se kdysi nacházela pod okny každého činžovního bytu. Pamatujete? Vafkám však úplně neodzvonilo.

23. 11. 2020
Vafky jako moderní doplněk do bytu?

Vafky byly historicky velmi oblíbeným topidlem. Pro topení v domácnostech se používaly hlavně v malých bytech činžovních domu, našli jsme je ale i jinde. Přestože se může zdát, že vafkám už odzvonilo, používají tento druh vytápění stále ještě tisíce rodin. Pokud si teď navíc představujete staré ohyzdné vafky, které se nedají ničím zakryt a narušují celkový design bytu, asi vás mile překvapí, že se dnes vafky stále vyrábí.

A jsou to vskutku designové kousky. Pokud tedy nechcete řešit změnu zdroje tepla, můžete minimálně staré vafky vyměnit za nové. Tato jednoduchá výměna vám totiž nepřivodí moc práce. O tom ale až za chvíli. Co to vlastně ty vafky jsou?

Jak takové vafky fungují?

Vafky jsou plynové topidlo, které v dnešní době najde uplatnění zejména tam, kde není zavedeno klasické ústřední či jiné topeni. Pokud tedy nejste vlastníkem vafek, můžete o jejich pořízení přemýšlet např. v prostoru vaší pracovní dílny, kde si s nimi snadno a rychle zatopíte.

Toto topidlo má svůj vlastní plynový hořák. V případě, že plamen zhasne, přívod plynu se automaticky uzavírá. Jde tedy o bezpečnou a ekologickou formu vytápění. Vafky ale samozřejmě mají i své nevýhody. Pojďme si shrnout pozitiva a negativa tohoto zařízení, které však má pořád svoje kouzlo.

výhody nevýhody

rychlost vytápění

hlučnost

ekologické a bezpečně vytápění

nasávají vzduch z interiéru

nízká pořizovací cena

mohou zničit omítku

Hlavní výhodou tohoto topidla je bezesporu jeho rychlost. Jakmile totiž vafky zapnete, okamžitě z nich začne salát teplo a vy nemusíte čekat, než se prostor zahřeje. Horko je tam prostě ihned. A právě to nás na vafkám hodně baví.

Jak jsme zmiňovali výše, vafky mají svůj vlastní hořák. Když zhasne plamen, automaticky se přívod plynu uzavírá, bezpečnost je tedy zaručena. I vafky ovšem musíte nechat čas od času zkontrolovat odborníkem, v případě nových vafek však stačí jednou za tři roky.

Na druhou stranu i moderní vafky se pořad vyznačují hlučností. Jakmile jsou zapnuté, jejich bzučení prostě slyšíte. Hluk se asi dá nějakým způsobem přežít,  horší vlastností však je, že pro své fungování vafky nasávají vzduch z místnosti nikoliv zvenku. Hrozí tedy, že budete dýchat nebezpečné spaliny, které mohou vznikat a ohrozíte tak svoje zdraví. Čerstvý vzduch v pokoji se prostě rychle vyčerpá. Odtah spalin se u vafek řeší většinou přes zeď. Spaliny však mohou být agresivní vůči omítce a značně ji poškodit.

Na závěr však zmiňme ještě jednu vlastnost, která je svým způsobem pozitivní i negativní zároveň. Vafky je velmi jednoduché ovládat. Prostě je zapnete a vypnete. Na druhou stranu je složitější teplotu regulovat, kvůli chybějícímu termostatu.

Dobrá rada nad zlato

Pojďme to tedy shrnout. Vafky mají bezesporu svoje výhody i nevýhody, tak jako všechno. Pokud jste zdědili nebo se jiným způsobem dostali do bytu, kde vám nyní staré vafky straší v pokojích, máte dvě možnosti.

Techničtí odborníci i plynaři vám určitě doporučí pustit se do rozsáhlejší rekonstrukce a vyměnit staré vafky za moderni plynový kondenzační kotel. Náklady sice budou vyšší, ale jde o moderní způsob vytápění, který vám navíc pokryje i ohřev vody, což vafky nedokážou. Zároveň díky kotli lépe regulujete teplotu a vyhnete se všudypřítomnému hluku při chodu vafek.

Zakomponujte vafky i do moderního interiéru

Na druhou stranu, jak jsme psali výše, vafky prostě mají svoje kouzlo a pokud chcete mít v bytě něco neotřelého a dokážete je do stylu vašeho bydlení vkusně zařadit, vafky jsou dobrým způsobem jak jinak fádní prostor bytu oživit. A taky ušetříte při pořízení topidla desítky tisíc korun. Náklady na pořízení topidla vás totiž vyjdou na 7-8 tisíc korun.

Pozor! Pokud však uvažujete o pokračování v užívání několik desítek let starých vafek, nechte si je důkladně zkontrolovat. Tato topidla mají svou životnost, proto pokud je ve svém bytě chcete, vyměňte je ideálně za nové. Jaké vafky jsou tedy na trhu vlastně k dostání? Pár příkladů včetně obrázků jsme pro vás připravili do tabulky níže.

Typ topidla Cena Výkon

Karma Beta 3MC

11 751 Kč

3kW

KVART 471 T

11 495 Kč

4,2 kW

MORA PT 6140.1022

6 190 Kč

4,2 kW

Zdroj: heureka.cz

Zůstaňte věrni své značce

Ať už se z nostalgických nebo finančních důvodů rozhodnete místo nákupu plynového kotle pro výměnu starých vafek za nové, máme pro vás dobrou zprávu. S největší pravděpodobností prostě vyměníte kus za kus. Žádná rozsáhlejší změna vás nečeká. Pokud zůstanete věrni značce vafek ve vašem bytě, ušetříte si hodně práce. Vafky jsou totiž výrobci vyráběny pořad se stejným systémem přívodu plynu i odtahu. Žádné stavební úpravy tedy nejsou potřeba. Někteří výrobci navíc nabízí i výrazné slevy, pokud vyměňujete staré vafky od nich za nové.


Nejnovější články