Údržba plynového kotle: Vše, co potřebujete vědět

Vytápění

Údržbu plynového kotle nezanedbávejte. Po zimě, kdy byl kotel v největším zápřahu, je důležité prohlédnout celý topný systém. Pravidelná údržba vám ušetří spoustu peněz. Jak má taková údržba vypadat a co pro ní můžete udělat vy sami? Více v článku.

13. 1. 2020
Údržba plynového kotle: Vše, co potřebujete vědět

Jaké typy plynových kotlů existují?

V dnešní době můžeme na trhu najít dva typy plynových kotlů. V převážné většině se do domácnosti pořizují závěsné kotle, které nezabírají příliš místa a svým vzhledem “nepřekážejí”.

Stacionární

Tyto kotle se dají nalézt v kotelnách, kde se v minulosti topilo tuhými palivy. V dnešní době se v klasických domácnostech příliš nevyužívají  nejsou praktické

Závěsné

Kotle se závěsným systémem jsou poměrně moderní, takže nabízí zajímavé vlastnosti, např. funkce rychlého ohřevu vody nebo programovatelné nastavení. Vybírat můžete z moderních designů, které se hodí do každého interiéru.

Šetřete peníze

Když se vnitřní prostředí kotle zanese, vznikají zbytečné finanční náklady. Většina vlastníků na kotel po jaře, kdy se přestává topit, zapomene. Pokud se kotel používal celou topnou sezónu, je potřeba kotel během léta zkontrolovat.

Zbytečné finanční ztráty

Zanesená spalovací komora nemůže správně fungovat, což celý topný systém zatěžuje. Jestliže začnete používat neudržovaný kotel, budete za topení platit více, než obvykle. Pravidelná údržba plynového kotle vám ušetří peníze. A to nejdůležitější? U zanesených kotlů s odvodem spalin do komína se může stát, že spaliny uniknout do okolí, kde dokážou napáchat velké škody. Na údržbu nezapomínejte. V některých případech je životně důležitá.

Kdy údržbu provést?

Nejlepší čas je po topné sezóně. Nemusíte jí zařizovat rovnou na jaře, stačí v létě, kdy budete mít dovolenou a můžete odborníkovi tzv. koukat pod ruce. Ceny za odborníka jsou v tomto období nejnižší, na začátku topné sezony se zvyšují. Pokud jste plynový kotel používali pravidelně a často topili, je nutné vše prohlédnout. Od vyčištění přes kontrolu až po seřízení. Tyto činnosti jsou velmi důležité.

Co kontrolovat během topné sezóny?

V případě, že se plynový kotel chová jinak, než si myslíte, zavolejte technika. Šetření se v tomto případě nevyplácí.

Topení plynovým kotlem.

Povolejte odborníka

Odborník provede 3 základní činnosti. Všechny na sebe navazují:

Vyčištění

Celý topný systém je nutné prohlédnout a vyčistit. Spalovací komoru technik vysaje od nečistot. Zaměří se také na čistotu pilotního hořáku a ventilátoru. Pokud je ventilátor zanesen špínou, tak se očistí celé oběhové kolo. Při této činnosti se také zkontrolují hadičky technik je zbaví usazenin, kondenzátu.

Kotle, které ohřívají teplou užitkovou projdou odvápněním sekundárního výměníku (hlavně v oblastech, kde je tvrdá voda). Technik nezapomene rozebrat ventil a vyčistit všechny vnitřní součástky. Pak se vrhne na plynový ventil, kde se zanáší sítko.

Kontrola

Servisní technik se zaměří na to, jestli jsou všechny spoje na vnitřním potrubí dobře sletované a utěsněné. Důležité je zkontrolovat stav utěsnění přívodu plynu. Přezkoumání se také týká zapalování, kde technik zkouší, jestli je činnost a funkčnost v pořádku. Neméně podstatné je automatické zhašení zajišťující bezpečnost celého zařízení. Posledním závažnou kontrolou je přezkoumání odtahu spalin, které musí mít skrz komín volnou cestu. 

Co dalšího se kontroluje? Plynový hořák, odvzdušňovací a pojišťovací ventilu a elektroinstalace nikde nesmí viset žádné kabely.

Seřízení

Technik vám seřídí manostat, expanzní nádobu, vzdálenost elektrod a zkontroluje izolaci okolo kabelů. Seřízení nemine ani pilotní hořák či výkon kotle, který je potřeba správně nastavit.

Po kontrole

Během kontrol se určitě nebojte na nic zeptat, technik vám rád poradí. Po kontrole dostanete zápis o všech činnostech, které na vašem kotli provedl.

Muž provádí kontrolu plynového kotle.

Čistý komín je základ

Ani komín údržba nemine. Je nutné ho zkontrolovat, jinak se nebudou spaliny pohybovat správným směrem. V komíně se usazuje spousta nepořádku, proto je jeho vyčištění základ. Čistota komínu může zabránit vrácení se spalin do objektu.

Co můžete zkontrolovat vy?

I vy můžete během roku kontrolovat svůj komín. Během topné sezóny pravidelně kontrolujte tato tři místa. Nikdy nevíte, kdy nastane defekt, který může být životu nebezpečný.

Na povinnosti nezapomínejte

Pravidelné kontroly jsou ze zákona povinné pro majitele bytových domů a právnické osoby. Pokuta za nezkontrolování kotle se pohybuje okolo 20 000 Kč. Nájemníci a majitelé bytů jsou pak povinni dodržovat servis ve lhůtách stanovených výrobcem a úkoly, které vyplývají z návodu pro instalaci, tak aby kotel byl ve stavu odpovídajícím právním předpisům a technickým normám. Určitě kontrolu a servis neodkládejte, protože se to nevyplácí. Je to nebezpečné a drahé. Zaplacení kontroly celého topného systému se vám rozhodně vyplatí.

Kolik zaplatíte?

Za kontrolu/revizi, která je povinná, zaplatíte okolo 500  1 000 Kč. Cena servisní prohlídky, při které se kotel seřizuje, dáte cca 300  800 Kč. Čím blíž je topná sezóna, tím se ceny zvyšují. Proto s revizí a servisní prohlídkou neotálejte.


Nejnovější články