ERÚ snížil regulované ceny plynu, výjimku tvoří Praha

Domácnost

ERÚ oznámil regulované ceny plynu pro rok 2021. Ceny za plyn klesnou pro většinu domácností i velkoodběratelů, pouze v Praze dojde k nárůstu regulovaných plateb. Zjistěte, jak se ceny změní na vašem distribučním území.

8. 12. 2020
ERÚ snížil regulované ceny plynu, výjimku tvoří Praha

Regulované ceny klesnou v průměru o 1,6 %

Energetický regulační úřad (ERÚ) předpokládá pro rok 2021 průměrný pokles regulované složky ceny plynu o 1,6 %. Toto snížení se týká maloodběratelů včetně domácností, velkoodběratelé se mohou těšit ještě na větší pokles v průměru o 3,2 %. Zda se úspory v domácnosti dočkáte i vy, závisí na vašem distribučním území.

Nejvýrazněji klesnou ceny na distribuční území společnosti GasNet – o 2,76 %. V oblasti E.ON Distribuce čeká zákazníky zlevnění regulovaných složek o 0,43 %. Naopak v Praze na území Pražské plynárenské Distribuce regulované ceny plynu vzrostou o 4,74 %. Za poklesem regulovaných složek pro tzv. páté regulační období stojí především nižší ceny plynu na velkoobchodních burzách, které reflektují zpomalení ekonomiky v důsledku pandemie koronaviru. Zmiňovaným firmám tak klesají náklady na krytí ztrát při distribuci.

Proč se v Praze zdražuje?

Zatímco zákazníky ve zbytku České republiky potěšil pokles regulovaných cen plynu, v Praze dojde v příštím roce k téměř pětiprocentnímu navýšení. Na vině je nutná obměna plynovodů, která si vyžádá nemalé investice. „Jde o specifický problém této distribuční soustavy, jejíž jednotlivé části jsou velmi staré. Modernizace je zde nevyhnutelná. Není jen otázkou zavádění nových technologií, ale zejména zvýšení bezpečnosti a spolehlivosti soustavy,“ vysvětluje Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

V Praze se ceny za plyn nesníží.

Na českém území fungují tři distributoři

V České republice jsou od roku 2007 tři distributoři, přičemž každý z nich má své vyhraněné území, na kterém plyn dodává, spravuje a kontroluje. Distributora si na rozdíl od dodavatele nevyberete. Největším distributorem v ČR je společnost GasNet, která zásobuje většinu České republiky – konkrétně se podílí na zhruba 86 % distribuce. E.ON Distribuce, která se od ledna 2021 přejmenuje na EG.D, se stará se o Jihočeský kraj a obstarává cca 11 % distribuce plynu v ČR. Pražská plynárenská jako nejmenší distributor má na starosti Prahu.

Z čeho se skládá regulovaná složka?

Energetický regulační úřad rozhoduje o výši tzv. regulované části ceny plynu. Ta tvoří zhruba čtvrtinu celkové ceny. V regulované složce je zahrnuta:

Do přepravy plynu se počítá doprava z hranic České republiky ke vstupním bodům distribučních soustav. V těchto poplatcích jsou zahrnuty také náklady na skladování v rámci přepravní soustavy. Cena za distribuci má svoji variabilní a fixní část. Ta první závisí na množství odebraného plynu, ta druhá na přistavené kapacitě a je tím pádem hrazena vždy – i v případech, kdy plyn není odebírán.

Regulovaná složka ceny dále obsahuje poplatky firmě OTE, která je operátorem trhu. Peníze slouží například ke zpracování dat potřebných pro fungování distribuční soustavy, organizování obchodování mezi zainteresovanými subjekty apod. Zahrnutý je i poplatek na činnost ERÚ.

Podívejte se, z čeho se skládá cena plynu.

Většina zákazníků ušetří daleko víc

Většinu ceny plynu tvoří neregulovaná část, jejíž výši určuje samotný dodavatel. Řada dodavatelů na konci roku 2020 plyn zlevnila. Firma innogy, s cca 1,2 miliony odběratelů největší dodavatel plynu v ČR, od října zlevnila plyn o 5 % pro všechny své zákazníky. Druhý největší dodavatel, ČEZ Prodej, zlevnil svůj základní produkt Plyn na dobu neurčitou o 11 %. Zlevnění oznámili v průběhu roku 2020 i další dodavatelé – například Centropol o 10 % nebo MND o 6 %.

Celkové úspory na výdajích za plyn by ve většině domácností měly činit zhruba 7 % v porovnání s předchozím rokem. Za zlevněním stojí nižší poptávka po plynu na velkoobchodních burzách. Ta je spojená s celkovým útlumem ekonomiky v důsledku pandemie koronaviru. Cena plynu na Pražské energetické burze se během podzimu roku 2020 pohybovala okolo 14 eur (cca 367 Kč) za megawatthodinu. Meziročně to znamenalo pokles o 28 %.

Očekávané průměrné celkové náklady pro domácnosti – plyn

Regulovaná část ceny

Očekávané celkové náklady (bez DPH)

Celková roční úspora

Byt: vaření

1 172 korun

1 856 korun

86 korun (-4,4 %)

Byt: vaření, ohřev vody a topení

5 485 korun

18 032 korun

1 399 korun (-7,2 %)

Rodinný dům: vaření, ohřev vody a vytápění

7 840 korun

28 751 korun

2 309 korun (-7,4 %)

Zdroj: Výtah z tiskové konference ERÚ

Neplatíte za plyn příliš?

Hlavní část ceny za plyn určuje váš dodavatel. Podmínky a ceny se ale u jednotlivých dodavatelů mohou výrazně lišit. Neplatíte za plyn více, než je nutné? Je možné, že u jiného dodavatele byste za stejné množství plynu zaplatili méně. Pomocí našeho srovnávače ceny plynu uvidíte cenové rozdíly u desítek dodavatelů. Stačí vyplnit jednoduchou kalkulačku se základními údaji. Během dvou minut uvidíte tu nejvýhodnější nabídku na trhu.


Nejnovější články