5 důvodů, proč přejít na vytápění plynem

Vytápění

V současnosti, kdy jsou ceny zemního plynu poměrně příznivé, začíná o změně způsobu vytápění přemýšlet stále více domácností. Důvodem není jen snaha ušetřit, ale i otázka ekologie, která je stále více aktuální. Opravdu je vytápění plynem řešením pro všechny, nebo je stavěno na piedestal zbytečně? Objevte jeho 5 největších výhod a zjistěte, které domácnosti by o něm měly začít vážně uvažovat.

16. 4. 2020
5 důvodů, proč přejít na vytápění plynem

Pokud chcete domácnost vytápět plynem, máte v podstatě dvě možnosti. Můžete vsadit na lokální plynová topidla, známé také pod názvem wawky, či na plynové kotle, které se těší čím dál větší oblibě. Každá z variant má svá specifika, ale jen jedna z nich umožňuje naplno čerpat všech výhod, které topení plynem nabízí. Která to je?

Lokální plynové topidlo

Když se řekne lokální plynové topidlo, možná si vybavíte staré wawky z bytů vašich babiček. Jsou hlučné, není možné je regulovat termostatem a navíc nasávají vzduch z interiéru, takže do novostaveb, které jsou téměř vzduchotěsné, se absolutně nehodí. Představte si proto raději moderní topidlo s přívodem vzduchu z exteriéru, které se využívá hlavně pro malé domky a nebo byty.

I když už nejde o starý a nepraktický kousek, tak jak ho známe z minulosti, stále mají wawky své mouchy. Jednou z jejich největších nevýhod je, že si neporadí s ohřevem vody a nejsou kombinovatelné s dalšími zdroji tepla.

Plynové kotle

Nízkoteplotní nebo velmi oblíbené kondenzační kotle mají vyšší účinnost než lokální plynová topidla. Díky tomu spotřebovávají méně paliva a mnoho domácností je proto před wawkami upřednostní. Navíc jsou také velmi dobře regulovatelné a dají se připojit k různým typům topných soustav. Problém není ani s kombinováním s doplňkovými zdroji tepla, jako je třeba krb nebo solární panely. Třešničkou na dortu je pak ohřev vody, se kterým si plynový kotel hravě poradí.

Právě díky zmíněným výhodám kotel nad wawkami jednoznačně vede. Z těchto benefitů pak můžete těžit nejlépe, když zvolíte kotel kondenzační. Nehodí se jen tehdy, kdy je třeba vytápět jen jednu nebo dvě místnosti. V takovém případě by se zřejmě vůbec nevyplatilo ho kupovat.

1. Vytápění plynem neohrozí vaše zdraví ani životní prostředí

Mnoho rodinných domů v Česku v dnešní době stále ještě vytápí starými kotli na pevná paliva. V provozu jich je zhruba přes 300 tisíc. Každý z nich pak ročně vyprodukuje přes 250 kilogramů prachu. Novější kotle jsou na tom sice o něco lépe, rozhodně však nejsou čistým zdrojem energie.

Vyplatí se proto myslet na zdraví a nevypouštět si prach a toxiny přímo pod nos.

Věděli jste, že staré kotle první a druhé emisí třídy budou od září 2022 zakázány? Jejich majitelé je tak budou muset vyměnit za ekologičtější variantu, kterou by mohl být právě zemní plyn.

2. Oproti vytápění tuhými palivy je plyn nesrovnatelně komfortnější

Majitelům kotlů na tuhá paliva by přechod k plynu mohl přinést ještě jeden velmi důležitý benefit. Topení plynem je totiž nesrovnatelně pohodlnější. Stačí jen otočit knoflíkem a nic dalšího už není potřeba řešit. Zároveň odpadne nepříjemná práce, jako třeba skládání uhlí, přikládání nebo vynášení popela.

3. Díky plynu můžete zrušit kotelnu

Ve srovnání s tuhými palivy je vytápění plynem také mnohem méně náročné na prostor. Plynový kotel můžete umístit téměř kamkoliv a zůstane vám volná místnost, kterou můžete využívat, jak vás jen napadne. Skvělým řešením je třeba přestavba na posilovnu, saunu a nebo třeba vinotéku.

Zároveň vám také odpadnou starosti s neustálým úklidem a malováním interiéru, které bylo předtím kvůli popelu a prachu nezbytné.

4. Plynový kotel vám může ušetřit tisíce

Velkou výhodou je také nízká cena plynu, která má navíc tendence dlouhodobě klesat. I když zvážíte vstupní investici do kotle, v mnoha případech plyn stále vychází mnohem lépe než jiné zdroje. Nízké jsou také náklady na odvod spalin, protože moderní kondenzační kotle nepotřebují tradiční komín.

Plynové vytápění šetří peníze

Pokud si navíc najdete vhodného dodavatele, který vám nabídne dobrou cenu a solidní podmínky, jeví se kotel jako opravdu výhodná varianta.

Problém však nastává, pokud nemáte přípojku plynu. Její zřízení je totiž poměrně náročné a mohlo by se stát, že náklady na vytápění plynem neúměrně zvýší. Stejně tak by se plyn nemusel vyplatit v malém domečku, který má téměř nulovou spotřebu. Náklady se navíc mohou lišit také podle současného stavu a vybavení vašeho bydlení. Vždy se proto rozhodujte podle konkrétní situace. Správný výběr vám může ušetřit tisíce.

5. Vytápění plynem můžete snadno kombinovat i s jiným zdrojem

Pokud je topná soustava správně navržená, je možné k plynovému kotli připojit i doplňkový zdroj tepla. Můžete si tak užít plápolající krb, praskající krbová kamna a nebo můžete vsadit na čistou energii ze sluníčka a přimontovat solární panely. Budete-li se chtít v budoucnu do kombinací pustit, určitě však zvažte nákup kotle s akumulační nádrží.

Vytápění plynem má zkrátka své nesporné výhody. Záleží však na každém typu objektu, zda bude možné čerpat je naplno. Největší překážkou vesměs bývá zřízení plynové přípojky, které domácnost vyjde na pěkných pár desítek tisíc.


Nejnovější články