3 důvody, proč přejít na topení plynem

Vytápění

Topení plynem v domácnostech je v posledních letech čím dál populárnější. Faktorů, které hovoří ve prospěch tohoto způsobu vytápění je hned několik. Podívejme se na tři hlavní důvody, proč topit plynem.

23. 12. 2019
3 důvody, proč přejít na topení plynem

1. Topení plynem vám ušetří peníze

Topná sezona začala a mnoho z vás jistě přemýšlí nad tím, na kolik letos vyjde, že se chcete doma ohřát. Není divu, náklady na vytápění tvoří podstatnou část rozpočtu domácností. A finance jsou také jedním z hlavních důvodů, proč lidé přecházejí na topení plynem. Ceny zemního plynu jsou poměrně příznivé a z dlouhodobého hlediska spíše klesají. Pokud si vyberete kvalitního dodavatele, je plynový kotel opravdu výhodná varianta.

Základní otázkou bývá, zda je levnější topit plynem, nebo elektřinou. Konkrétní ceny se liší podle regionů a poskytovatelů, nicméně účty za topení plynem budou výrazně nižší než při topení elektřinou. Cena za 1 kWh zemního plynu je přibližně dvakrát až třikrát nižší než částka za stejné množství elektřiny.

Ve srovnání s elektřinou je u vytápění plynem potřeba započítat vyšší pořizovací náklady na kotel. Stejně tak údržba je finančně náročnější, zejména z důvodu povinných revizí zařízení i spalinových cest. V dnešní době jsou na trhu dostupné vysoce účinné kondenzační kotle, které nabízejí přesnou regulaci teploty a výkonu. Výrobci uvádí úsporu oproti klasickým plynovým kotlům 20-40 %. Ve většině domácností se vytápění plynem ve srovnání s elektřinou vyplatí, výjimku tvoří pasivní domy, kde je nízká spotřeba.

Ušetřit na plynovém vytápění mohou také zákaznici společnosti Centropol. Mnozí si myslí, že naším zájmem je, aby lidé měli co největší spotřebu. Tak tomu není, zákazníky vedeme k úspornosti k ekologicky šetrnému chování. Mohou ušetřit například výměnou starého plynového kotle za nový, nebo instalací tepelného čerpadla, které je navíc skvělou alternativou kotle na tuhá paliva, “ uvádí Aleš Pospíšil manažer vnějších vztahů společnosti Centropol.

Pro všechny zákazníky, ať už dlouhodobé nebo příchozí, má Centropol zajištěny slevy na nákup a instalaci tepelného čerpadla ve výši 10 tisíc Kč. O pět tisíc mohou mít levnější i nákup a instalaci plynového kotle.

Cena za 1 kWh plynu je dvakrát až třikrát nižší než částka za stejné množství elektřiny.

2. Topení plynem je komfortní

To poslední, co člověk, který přijde domů z práce chce, je skládat uhlí, přikládat nebo vynášet popel. Máme přece již odpracováno a chceme se věnovat partnerovi, dětem nebo svým zálibám. S plynovým kotlem na termostatu jednoduše nastavíte požadovanou teplotu a stisknete tlačítko. To je vše. Řada termostatů navíc umožňuje automatickou regulaci teploty podle vašich přání. Chcete-li vstávat do tepla, můžete nastavit spínání chvilku před vaším budíkem. Po dobu, kdy jste v práci a děti ve škole může být topení vypnuté a jeho sepnutí bude naplánované opět chvíli předtím, než se někdo z vás vrátí domů. V rámci nastavení můžete také zvolit odlišné varianty pro dny v týdnu a moderní kotle lze ovládat i na dálku přes mobilní aplikaci.

Právě ušetřený čas je tím hlavním benefitem. Ne nadarmo se říká, že čas jsou peníze – dobu strávenou zajišťováním toho, abyste v domácnosti měli teplo, jste mohli strávit v práci nebo jinou ekonomicky výdělečnou činností. Záleží tedy jen na vás, jakou hodnotu dáváte své práci nebo volnému času.

Kromě komfortu a času ušetříte v porovnání s vytápěním tuhými palivy také dost místa. Prostor, kde jste skladovali uhlí nebo dřevo, můžete teď využít zcela jinak. Pokud jste měli dokonce samostatnou kotelnu, tak máte místnost navíc. Plynové kotle bývají malé a skladné, proto je můžete umístit téměř kamkoliv. Z kotelny si můžete udělat spíž, vinotéku nebo třeba saunu. Jednoduše cokoliv vás napadne a co daný prostor umožňuje.

Topení plynem je jednoduché, stačí zvolit teplotu na termostatu.

3. Topení plynem je ekologické

Přestože ekologický argument bývá v České republice často opomíjen nebo bagatelizován, ruku na srdce – komu z nás se líbí vyjít ven na ulici a dýchat zplodiny a špinavý vzduch? S vytápěním to souvisí víc, než si možná myslíte. Jedním z hlavních původců znečištění vzduchu v ČR jsou totiž kotle na tuhá paliva. Na celkovém znečištění ovzduší naší země se podílejí až ze 70 procent. Každý takový kotel vyprodukuje více než 250 kilogramů prachu ročně.

Na tuto skutečnost reagoval už také český stát. Staré kotle na pevná paliva první a druhé emisí třídy budou od září 2022 zakázány. V českém kontextu představuje plyn ekologičtější variantu i v porovnání s elektřinou, která je téměř z poloviny vyráběna v tepelných elektrárnách.

Až budete příště opět přikládat, nebo platit tučné účty za elektřinu, zkuste se zamyslet nad tím, zda by zemní plyn nepředstavoval vhodnou variantu i pro vaši domácnost.


Nejnovější články