Přepis energií při stěhování: Zjistěte, jak na to

Domácnost

Známé úsloví „lepší vyhořet, než se stěhovat“ si většina lidí spojí hlavně se stresem, který se týká přípravy, balení a samotného převozu věcí. Mimo to je však při stěhování potřeba vyřešit i spoustu dalších formalit, na které se v zápalu „boje“ často zapomíná. Jednou z nich je i přepis energií na nového majitele. Zjistěte, na co nesmíte zapomenout a jak neudělat při přepisu energií chybu.

13. 2. 2020
Přepis energií při stěhování: Zjistěte, jak na to

I když máte při stěhování práce nad hlavu, povinnosti týkající se energií určitě neodkládejte. Nejde o nic složitého, jen je třeba vyřešit odhlášení se z odběru plynu v místě starého bydliště a zároveň přihlášení ve vašem novém domově.

Převod energií na nového majitele je nejjednodušší volbou

Nejjednodušším řešením při stěhování většinou bývá právě převod energií na nového majitele. Ten můžete vyřešit buď v zákaznickém centru vašeho dodavatele, poštou, nebo částečně také online, díky webovým aplikacím a formulářům. Možnosti u jednotlivých dodavatelů však mohou být trochu rozdílné, a tak se určitě neostýchejte využít zákaznickou linku a pokud si nejste jisti, jakým způsobem převod plynu vyřídit, nechte si poradit.

S klasickým korespondenčním převodem však nešlápnete vedle u naprosté většiny dodavatelů. Příslušné formuláře si můžete stáhnout na jejich internetových stránkách. První část formuláře vyplňuje původní zákazník a žádá v ní o ukončení smlouvy, druhou část pak vyplní nový zákazník, který požaduje naopak uzavření smlouvy o dodávkách plynu. Tím pádem je odhlášení předešlého odběratele a přihlášení nového provedeno současně a nemůže se stát, že by odběrné místo, kterého se převod týká, zůstalo bez dodávek plynu. K vyplněnému formuláři se většinou také přikládá i právní titul k užívání nemovitosti, což může být například nájemní smlouva či výpis z katastru nemovitostí.

Pak už stačí dokumenty jen odeslat a váš dodavatel se může pustit do zpracování převodu. Dejte však pozor, aby byly všechny formuláře řádně vyplněny a na webových stránkách dodavatele si pro jistotu ověřte, jaké další informace či dokumenty potřebuje doložit. V případě, že vám bude něco chybět, totiž nebude možné korespondenční převod zpracovat a dodavatel vám vše vrátí k doplnění. To celý proces zbytečně prodlouží.

Stěhování: Mimo balení je třeba vyřešit i přepis energií

Co dalšího tedy můžete k dokončení přepisu plynu na nového majitele potřebovat?

Všechny důležité informace naleznete například na vašich fakturách, aktuální stav plynoměru pak můžete zjistit pomocí takzvaného samoodečtu, který vám dá jasnou odpověď na otázku, kolik za dosud odebranou energii zaplatí původní odběratel. Obě strany by měly podepsat předávací protokol, kde odsouhlasí stavy na měřidlech. Ideální je stáhnout si pro tento účel formulář přímo v webu dodavatele, který zaručí, že nezapomenete na žádný důležitý údaj.

Stěhování může být příležitostí ke změně dodavatele.

Stěhování může být příležitostí ke změně dodavatele

V rámci stěhování se také nabízí možnost dodavatele změnit, pokud vám ten, jehož služby jste využívali ve starém místě bydliště, nevyhovuje. Předtím, než se do změn pustíte, si však pečlivě porovnejte jednotlivé možnosti. Výběrem vhodného dodavatele totiž můžete ušetřit až tisíce korun ročně, takže se vyplatí věnovat trochu času hledání toho pravého. Nápomocna vám může být třeba naše kalkulačka, která vám pomůže jednotlivé nabídky přehledně srovnat.

Problém může nastat v okamžiku, kdy dodavatel nejen, že nevyhovuje vám, ale nezamlouvá se ani novému odběrateli. V takovém případě je možností poslat výpověď na ukončení odběrného místa. Záleží však na konkrétní smlouvě a dodavateli, jak k takové výpovědi bude přistupovat. Někteří dodavatelé sankce při předčasném ukončení smlouvy z důvodu stěhování neúčtují, rozhodně to však není pravidlem.

Možností může být i převod smlouvy

Současný dodavatel vám vyhovuje a rádi byste jeho služeb využívali i v novém? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu. Vaši stávající smlouvu si můžete nechat převést do místa vašeho nového bydliště. Stačí jen kontaktovat vašeho dodavatele, nejlépe přes e-mail či kontaktní formulář a zaslat mu údaje o novém odběrném místě. Za několik málo dní se vám pak sám ozve s bližšími informacemi k sepsání nové smlouvy.

Zůstává váš starý domov neobydlený? Řešením je demontáž plynoměru

Při stěhování však může nastat i jiná varianta – v případě, že váš původní byt nebo dům zůstane neobydlený, přichází na řadu demontáž plynoměru. O tu si můžete zažádat vyplněním příslušných dokumentů, většinou žádosti o ukončení smlouvy, u jednotlivých dodavatelů se však postup může lišit. Podepsanou žádost pak odešlete dodavateli buď klasicky poštou a nebo e-mailem. Po domluvení termínu demontáže je nutné plynoměr zpřístupnit a vyčkat příjezdu odborného technika.

Pro ilustraci nahlédněte, jak taková demontáž probíhá, je-li vaším dodavatelem Centropol Energy:

  1. Z webu www.centropol.cz si stáhnete formulář Žádost o ukončení smlouvy.
  2. Vyplníte jej a jako způsob ukončení zatrhnete „demontáž elektroměru/plynoměru“.
  3. Odeslanou žádost odešlete buď e-mailem nebo poštou.
  4. Do 20 dnů od ukončení smlouvy Centropol provede demontáž plynoměru.

I když jsou formality spojené se stěhováním často velkým strašákem, ve skutečnosti není až tak těžké se s nimi popasovat. Důležitou zásadou je hlavně ohlídat si, aby energie byly opravdu přepsány tak, jak mají. Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení v podobě vyúčtování za plyn, který jste nespotřebovali.


Nejnovější články