Zaskočila vás faktura za plyn? Dejte si pozor na odečet odhadem distributora

Domácnost

Existují 3 způsoby, jak může distributor určit vaši spotřebu plynu – odečet plynoměru provede na místě jeho pracovník, uděláte si ho sami, nebo distributor vaši spotřebu prostě odhadne. Co když vám ale přišlo vyúčtování na základě odhadu, který má k reálné spotřebě na míle daleko?

13. 7. 2020
Zaskočila vás faktura za plyn? Dejte si pozor na odečet odhadem distributora

K odečtu odhadem většinou dochází, pokud nebyl odečítači umožněn fyzický odečet plynoměru a spotřebitel následně včas neprovedl samoodečet. Odhad si ale distributor nevycucá z prstu. Pro takové případy má k ruce takzvané typové diagramy dodávek plynu (TDD).

Typový diagram dodávky představuje modelovou spotřebu u daného druhu odběratelů. TDD jsou vytvářeny na základě skutečných měření a zahrnují odchylky ve spotřebě, ke kterým dochází během roku – u domácností například větší odběr plynu v zimě. Co když jste ale Vánoce trávili v letním sídle na jihu Itálie a na rozdíl od ostatních odběratelů stejného typu jste měli nulovou spotřebu?

K samoodečtu plynu potřebujete poslední vyúčtování.

Jak reklamovat odečet odhadem?

Jestli držíte v ruce vyúčtování, které vám dodavatel vystavil na základě odhadu distributora, pak můžete ještě celou situaci uvést na pravou míru. Pokud máte ale na faktuře nedoplatek, zaplaťte ho. Reklamace vyúčtování nijak neruší ani neodsouvá vaši povinnost se s dodavatelem vyrovnat. V případě, že při reklamaci odečtu uspějete, peníze se vám vrátí.

  1. Zavolejte dodavateli na infolinku a sdělte mu, že nesouhlasíte s odhadnutou spotřebou.
  2. Dodavatel vás s největší pravděpodobností požádá, abyste provedli samoodečet a on vám mohl vystavit přesnější vyúčtování.
  3. Postupujte podle jeho pokynů. Zažádejte ale o reklamaci cestou, která zanechá jasnou papírovou, případně digitální, stopu.

Jak udělat samoodečet plynoměru?

Naštěstí je to poměrně jednoduché. K samoodečtu potřebujete výrobní číslo plynoměru a EIC (Energetický identifikační kód, jde o poznávací značku vašeho odběrného místa). Oba údaje najdete na posledním vyúčtování, číslo měřidla je i přímo na zařízení.

  1. Najděte si váš EIC na faktuře nebo ve smlouvě.
  2. Vyfoťte plynoměr tak, aby byly údaje dostatečně dobře čitelné. Nejdůležitější je zachytit číslo plynoměru a aktuální naměřenou spotřebu.
  3. Pošlete svému dodavateli plynu do 3 dnů svůj EIC, fotografii plynoměru, jeho výrobní číslo, svou adresu, jméno a příjmení a aktuální spotřebu bez hodnot v červeném rámečku. Do zprávy nezapomeňte uvést, že samoodečet provádíte, protože chcete reklamovat odečet odhadem.

Plynoměr

(zdroj: feelecoenergy.cz)

Do 15 dnů od podání reklamace by se vám měl dodavatel ozvat s návrhem, jak situaci vyřešit. Pokud nebyla odhadnutá spotřeba shodná s tou reálnou, vystaví vám opravnou fakturu a vše dorovná do 30 dnů.


Nejnovější články