Plynová láhev do karavanu: Jak vybrat tu vhodnou?

Domácnost

Plynové lahve mohou být pro karavanisty nepostradatelným pomocníkem, stejně jako největší noční můrou. Na trhu je k dispozici několik různých řešení a zorientovat se v celé problematice dá někdy pořádně zabrat. Zjistěte, jaké máte možnosti při koupi plynové lahve do karavanu a na co se při výběru zaměřit.

25. 5. 2020
Plynová láhev do karavanu: Jak vybrat tu vhodnou?

Propan vs. propan-butan

Pokud vybíráte plynovou lahev do karavanu, dilema, zda zvolit čistý propan nebo směs propanu a butanu, se vám s největší pravděpodobností nevyhne. Hlavní rozdíl mezi těmito plyny je zejména v jejich schopnosti odpařit se, která je klíčová pro funkčnost plynové lahve – zatímco propan se vypařuje při teplotách až do – 45 °C, butan se přestane odpařovat už při teplotách pod – 0,5° C, což znemožňuje jeho využití v chladném prostředí.

U směsi obou těchto plynů pak závisí na jejich poměru, ale obecně by se dalo říci, že propan-butanová lahev může dobře fungovat maximálně do – 13 °C.

Většina zdrojů se tak shoduje na tom, že pro letní měsíce je ideální využít směs propanu a butanu, v zimě se však doporučuje spíše propan. Rozhodně však nejde o jedinou správnou variantu. Vždy bude hodně záležet i na tom, kam přesně se s karavanem chystáte a v kterých měsících. Podle čeho tedy vybírat?

Kontrola plynových lahví v karavanu

Čistý propan potřebujete, když…

Čistý propan byste měli využít tehdy, když nemůžete zajistit, že teplota kolem lahve bude dostatečná na to, aby se odpařila propan-butanová směs. S propanovou lahví nebudete muset nízkou teplotu vůbec řešit a jako bonus vám tolik nezašpiní trysky a hořáky, díky tomu, že je obecně čistější.

Na druhou stranu však budete muset počítat s tím, že je o něco dražší než propan-butan a hůře se shání.

Propan-butan je jasnou volbou pro cestování v létě

Na propan-butan vsaďte tehdy, když víte, že vám nízké teploty nehrozí. Seženete ho téměř na každém rohu a často i za velmi výhodné ceny. V Česku jsou navíc k dostání dle aktuálního ročního období 2 varianty – letní, která má 40 % propanu a 60 % butanu a bod varu většinou kolem – 5,3 °C, nebo zimní s 60 % propanu a 40 % butanu a bodem varu okolo – 12 °C. Přesné poměry se však mohou trochu lišit v závislosti na výrobci. V zahraničí pak mohou být rozdílné opravdu diametrálně, případně může být v nabídce jediný typ po celý rok.

Vítěz není jasný

Jednoznačně určit, zda je do karavanu vhodnější propan nebo propan-butan, tedy není dost dobře možné. Pokud plánujete cestovat v průběhu celého roku, a to i do míst kde se dají očekávat nízké teploty, je propan jasnou volbou. Hodit se ale může také v případě, kdy plyn v karavanu používáte méně a bomby vám vydrží i na více sezón. S propanem se pak nebudete muset zamýšlet nad tím, zda v nich máte zimní nebo letní směs a budete moci vyrazit kdykoliv, kdy si zamanete. Po propan-butanu sáhněte, když už předem víte, že karavan využijete jen od jara do podzimu, případně pokud máte dobře vyřešeno zahřívání lahve. To může částečně zajistit ztrátové teplo z interiéru, případně vsaďte speciální úpravu schránky, ve které jsou lahve uloženy.

Schránka na plynové lahve

Možností je i úprava schránky na lahve

Chcete-li upravit schránku na lahve tak, aby dlouhodobě zajišťovala teplotu vhodnou k odpařování plynu, musíte mít na paměti, že rozhodně nemůžete použít nic, co by mohlo způsobit vznícení plynu. Zcela mimo hru je tedy jakýkoliv elektrický ohřev, ventilátor, ale i žárovka a nebo cokoliv jiného, co by mohlo zajiskřit. Možným řešením je třeba zefektivnění ohřevu teplým vzduchem z interiéru pomocí jednoduché technické úpravy – s využitím trubky můžete teplo z interiéru dovést až ke schránce. Než se však do takové technické úpravy pustíte, musíte si vše řádně nastudovat. Přeci jen, manipulace s plynovými lahvemi má svá pravidla, stejně tak, jako jejich skladování, a amatérská řešení mohou být v tomto případě velmi nebezpečná.

Určitě se také vyplatí pořídit si do schránky speciální teploměr. Díky tomu můžete průběžně sledovat teplotu a regulovat přívod teplého vzduchu ke schránce, případně vyhodnocovat, zda je nutné udělat další technické úpravy. V případě, že byste teplo u propan-butanové lahve nevychytali, dojde k tomu, že propan se oddělí od butanu, který zůstane zkapalněný v plynové lahvi. Vy tak budete vařit a topit pouze propanem, dokud ho všechen nespotřebujete. Zbytek butanu pak zůstane nevyužitý v lahvi, a to až do úrovně 40 % v případě zimní směsi a až 60 % u letní směsi.

Doplnění nádrže na benzínce.

Vyměnitelné plynové lahve nebo pevná montáž?

Pokud se rozhodnete sáhnout při volbě plynu po propan-butanu, určitě se vyplatí promyslet také to, zda vsadíte na klasické vyměnitelné plynové lahve, nebo na lahve pevně namontované. Taková pevná nádrž na propan-butan totiž může ušetřit spoustu starostí – můžete ji doplnit téměř na každé čerpací stanici, třeba tehdy, když si pojedete natankovat naftu. Jde tak o praktické řešení hlavně pro ty, kteří s karavanem pravidelně vyrážejí na delší cesty. Na druhou stranu je pak nutné myslet na to, že v takových lahvích se může hromadit zbytková voda, kterou je po čase nutné odstranit.

Zároveň pro vás toto řešení nebude moc dobrou variantou, pokud chcete využívat propan. Největší výhoda pevné montáže – snadné tankování téměř všude, se rázem promění na nevýhodu. Propan totiž v ČR nenatankujete téměř nikde.

Zase tedy záleží na tom, kam přesně s karavanem vyrážíte a jak často. Obecně by se však dalo říci, že pokud víte, že 22 kg plynu ve vyměnitelných lahvích vám vystačí, případně máte ověřeno, že po cestě nebude problém s koupí nových lahví, můžete sáhnout po výměnné variantě. Ta zřejmě vyhraje i tehdy, když se rozhodnete vsadit na propan.


Nejnovější články