Mobilní plynová topidla: Jak vybrat to nejlepší?

Domácnost

Mobilní plynová topidla jsou v domácnostech nejčastěji využívána na zahradách a terasách, kde svým majitelům zpříjemňují čas strávený venku. Malé plynové teplomety je však možné použít také v dílnách, v průmyslových budovách, na chatách a nebo třeba na stavbách. Čím se jednotlivé výrobky liší a jak vybrat to nejlepší topidlo v závislosti na vašich konkrétních potřebách?

14. 4. 2020
Mobilní plynová topidla: Jak vybrat to nejlepší?

Před nákupem plynového topidla si nejprve důkladně rozmyslete, k čemu ho vlastně chcete využívat. Jiné parametry potřebujete pro použití venku, jiné zase pro vytápění uvnitř. Roli hraje také to, zda budete chtít topit pravidelně, a nebo spíše jen při výjimečných příležitostech. Z čeho tedy můžete vybírat?

Terasové ohřívače

Terasové ohřívače, jinými slovy také tepelné plynové zářiče, jsou asi nejrozšířenějším typem mobilních plynových topidel. Jsou nepostradatelné jak při domácím posezení na zahradě či terase, tak také na zahrádkách restaurací nebo u prodejních stánků na zimních trzích. Jsou zkrátka vhodné na topení všude tam, kde není možné využít zásuvku a zároveň ani rozdělat otevřený oheň

Konstrukce terasového ohřívače se skládá z kovového hořáku, z hadice na vedení plynu a z těla zářiče, ve kterém je umístěna propan-butanová bomba. Díky tomu, že je skryta uvnitř konstrukce, je ohřívač nejen snadno přemístitelný, ale zároveň také estetický.

Terasový plynový ohřívač

Při výběru terasových ohřívačů byste měli zohlednit hlavně jejich topný výkon. Hodně totiž záleží na tom, kam topidlo plánujete umístit. Pro vyhřívání terasy u běžného rodinného domku by měl bohatě stačit ohřívač s výkonem 2–7 kW. Komerční využití, tedy například umístění na zahrádky restaurací či venkovní pracoviště, pak vyžaduje o něco větší výhřevnost. Ideální je topidlo s výkonem 13–20 kW.

Dalším parametrem, který se určitě vyplatí zohlednit, je materiál, ze kterého je ohřívač vyroben. Pokud chcete dlouhou výdrž, vsaďte na nerezové zahradní topidlo.

Před koupí si také zkontrolujte vybavení plynového zářiče. Praktická je třeba možnost zamknutí propan-butanové lahve uvnitř těla ohřívače a nebo integrovaný odkládací stolek.

Mobilní plynová kamna na propan-butan

Plynová kamna na propan-butan jsou řešením všude tam, kde je situace s vytápěním komplikovaná a není možné využít jiný zdroj tepla. Nejčastěji je proto najdete na chatách, chalupách, v dílnách, garážích, ale dokonce také na pracovištích a v kancelářích. Mimo to však představují také dobrou možnost přechodného vytápění, například v novostavbách.

Na druhou stranu, jsou také místa, kam se plynová kamna opravdu nehodí. Z hlediska bezpečnosti by neměla být umístěna ve sklepě či v jiné podzemní místnosti a ani tam, kde není možné zabezpečit dostatečné odvětrávání.

Plynová kamna na propan-butan.

Plynové topidlo na propan-butan běžně disponuje prostorem na uložení 5 nebo 10 litrové lahve s tímto plynem. U některých typů kamen však existuje i druhá možnost napájení, a to ze sítě. Tato kamna kombinovaná s elektrickým infračerveným topidlem pak po zapojení do zásuvky dosahují vyššího topného výkonu. Další vychytávkou, která může výkon kamen vylepšit, je integrovaný ventilátor, přesněji řečeno plynový teplomet, urychlující šíření tepla po místnosti.

Při výběru je, stejně jako u terasového ohřívače, vhodné zaměřit se na topný výkon. Většina kamen na propan-butan má 3 stupňovou regulaci výkonu, která umožňuje jeho nastavení na 1,5 kW, 2,8 kW a 4,2 kW. Intenzitu tak můžete přizpůsobovat tomu, kde jsou kamna právě umístěna. V menších prostorách okolo 50 m3 by měl stačit výkon 2,8 kW.

Pozor si dejte také na to, kolik kamna váží a zda mají kolečka pro snadnou manipulaci.

Průmyslová plynová topidla

Plynová topidla mají své místo také v průmyslových halách, na stavbách, v dílnách, v zemědělských chovech a nebo skladech o velikosti přibližně do 5 000 m3. Jde o malá, lehká a kompaktní topítka napojená na nádobu s propan-butanem. Jejich velkou výhodou je, že i při maximálním výkonu zůstávají na povrchu studené, takže nehrozí, že se o ně pracovníci popálí. Navíc potěší také svou nízkou cenou – ty nejlevnější se dají sehnat už od 3 000 Kč.

Průmyslové plynové topidlo

Při výběru zohledněte, zda topidlo má regulaci termostatem. Pokud ano, znamená to, že nebude potřebovat skoro vůbec obsluhu – po nastavení požadované teploty se samo zapne a vypne. Pokud však regulaci termostatem nemá, budete ho muset startovat a ovládat manuálně. Proto se hodí hlavně v případě, že máte v úmyslu topidlo využít spíše na dlouhodobé vytápění.

Srovnání plynových topidel

Typ

Terasový ohřívač

Mobilní plynová kamna

Průmyslové topidlo

Název

MEVA Etna TZ02001-C

MEVA Relax TB02007

MASTER BLP 17 M

Použití

Venku

Uvnitř

Venku/Uvnitř

Cena

cca 4 000 Kč

cca 2 500 Kč

cca 3 500 Kč

Výkon (kW)

13

4,2

10–16

Váha (kg)

22,8

14

4,5

Poznámka

kolečka

4 všesměrová kolečka

bez termostatu

Údaje o ceně vycházejí z internetového obchodu alza.cz a manek.cz k 27.3.2020

Nejnovější články