Jak se vyvíjí ceny energií a ropy během pandemie koronaviru?

Energetika

Pandemie koronaviru zasáhla do našeho každodenního života. Kromě různých opatření pro ochranu zdraví obyvatel se zákazy týkají uzavření prodejen a provozoven. Výrobu pozastavují i velké výrobní společnosti. Všechna tato omezení se projevují nižší poptávkou po průmyslových a energetických komoditách.

7. 5. 2020
Jak se vyvíjí ceny energií a ropy během pandemie koronaviru?

Světové burzy zažily za poslední dva měsíce už několik kotrmelců. Nejsledovanější je vývoj cen ropy. Došlo dokonce k historické události, kdy se americká ropa prodávala na burze za záporné hodnoty. Koronavirová krize zamávala i s cenami zemního plynu a elektřiny. Bude to mít vliv na cenu pro konečného odběratele?

Ropa se obchoduje za zápornou cenu

Situace, kterou si málokdy byl schopný představit, nastala na burze s americkou ropou WTI 20. dubna 2020. V tento den se burza uzavírala na úrovni -37,63 dolarů. K této situaci došlo působením třech faktorů. Kvůli omezením ve výrobě, a především v cestování a letecké dopravě, se rapidně snížila poptávka po ropě. Zároveň se však státy OPEC odmítly dohodnout na snížení těžby. Krizi navíc posílil fakt, že zásobníky v USA jsou už téměř plné, a tak není vytěženou ropu kam dávat.

Koronavirus ovlivnil ceny ropy.

„Záporné ceny ropy fakticky znamenají, že držitelé květnových kontraktů raději zaplatí odběratelům ropy, aby si ji vzali, než aby čekali do vypršení kontraktů a ropu museli fyzicky sami odebrat. Jakmile se obchodování s květnovými kontrakty ukončí, lze očekávat, že se tlak na pokles cen přenese do červnových kontraktů. Ty mohou rovněž skončit v záporných cenách,“ uvádí Štěpán Křeček, hlavní ekonom z BHS.

O něco lepší je situace u severomořské ropy Brent, která se ještě pod nulu nepropadla. Přesto její cena poklesla od začátku roku o téměř 70 %, nejnižší cena byla zatím 21. dubna, kdy se obchodovala pod 20 dolarů. U ropy Brent zatím není problém s masivními přebytky, ale není vyloučeno, že nastane stejný scénář jako u americké ropy WTI.

Ze zlevnění ropy už profitují čeští řidiči. Zatímco na začátku roku tankovali benzin v průměru za 32,17 korun, momentálně se litr benzinu na čerpacích stanicích pohybuje kolem 27,41 Kč. U nafty je to obdobné, průměrně se tankuje za 27,62 Kč, to je o 4,17 korun levněji než v lednu.

Levnější je i zemní plyn a elektřina

Ropa není jedinou komoditou, jejíž cena na burze klesá. Zlevňují i další komodity, mimo jiné plyn a elektřina.

Cena zemního plynu klesla na burze od začátku roku přibližně o 20 %. Zůstává však velmi volatilní, pohybuje se mezi 1,6–⁠2 USD/MMBtu. Minima dosáhla cena zemního plynu na začátku dubna, kdy se komodita obchodovala za 1,55 dolarů/MMBtu.

Ceny zemního plynu

Graf: kurz zemního plynu z burz a kotací CFD

Cena zemního plynu klesá dlouhodobě již od listopadu 2019. To je způsobeno teplým počasím, ale také zvýšeným dovozem zkapalněného zemního plynu ze Spojených států.

K poklesu došlo i u elektřiny. V roce 2019 se cena elektřiny na pražské burze pohybovala kolem 50 euro za megawatthodinu, k prvnímu poklesu došlo již během konce roku a stejný vývoj pokračoval i po novém roce. Největší propad nastal v polovině března, kdy se elektřina obchodovala za 38 euro/MWh. V dubnu se odrazila ode dna a aktuálně se pohybuje mezi 42–⁠44 euro/MWh.

Koronavirus ovlivnil ceny plynu.

Znamenají propady na burzách nižší cenu pro zákazníky?

Jak se vývoj na burzách projeví ve fakturách za elektřinu a plyn běžných odběratelů? Na hodnocení je ještě poměrně brzy. Většina dodavatelů vydávala nové ceníky se začátkem roku, případně je upravovala od ledna do března. Pak ale do cenotvorby zasáhl koronavirus a nelze jednoznačně říci, jak na to nyní dodavatelé zareagují.

Na nižší ceny elektřiny určitě dosáhnou ti, kteří si vybrali produkt, jenž kopíruje vývoj na burze. Jelikož došlo k určitému propadu, na fakturách se to projeví. Flexibilně mohou reagovat rovněž menší dodavatelé, kteří nakupují menší množství. Velcí dodavatelé však obchodují s předstihem a dodávky na letošní rok už mohou mít pokryté. Navíc cena elektřiny se teď v podstatě dostala zpět na cenovou hladinu, na jaké byla před koronavirovou krizí.

Proto velmi záleží na tom, jak se bude situace nadále vyvíjet. Dodavatelé elektřiny budou se zlevňováním vyčkávat také z důvodu, že v minulých letech se potýkali naopak se zdražením. Kvůli tomu si museli často ukrojit ze svých marží, aby zůstali na trhu konkurenceschopní. Teď mají příležitost tyto výpadky příjmů dohnat.

Zemní plyn by mohl zlevnit

Zemní plyn by měli zvýhodnit především ti dodavatelé, kteří na začátku roku k úpravám cen nesáhli. Komodita totiž zlevňuje již dlouhodobě, to se odráží rovněž v tzv. indikativních cenách, které vydává Energetický regulační úřad (ERÚ). Pomocí indikativních cen dává ERÚ doporučení, jak vysoko by se měly pohybovat tržní ceny zemního plynu od dodavatelů. Pro 2. čtvrtletí 2020 stanovil ERÚ indikativní ceny pro vytápění ve výši 697 Kč/MWh. To znamená pokles oproti 1. čtvrtletí o 6,4 %, od začátku roku 2019 to představuje propad celkem o téměř 17 %.

Vývoj v cenách energií bude záviset na hospodářské situaci. Jestliže ekonomika propadne do recese a bude přetrvávat nízká poptávka po energiích i dalších komoditách, mohly by se ceny na burze držet i nadále na nižší úrovni. „V případě, že restriktivní opatření proti šíření koronaviru budou dusit naši ekonomiku po celé druhé čtvrtletí letošního roku, odhadujeme, že za celý letošní rok dojde k propadu hrubého domácího produktu o 7,5 procenta,“ říká Štěpán Křeček. Odborníci se domnívají, že by to znamenalo snížení cen i pro konečné odběratele ve druhé půli tohoto roku.


Nejnovější články