Jak na změnu dodavatele plynu?
Patříte-li k těm, kteří by v tomto roce rádi na svých fakturách za plyn viděli nižší částku, zpozorněte. Máme pro vás překvapivě jednoduché řešení, jak ušetřit. Změňte dodavatele plynu. Není to nic složitého, ale v konečném výsledku můžete zaplatit o tisíce korun méně. Přečtěte si podrobný postup, jak na to, a zjistěte, zda se změna dodavatele vyplatí i vám.
17. 2. 2020Možnosti změnit dodavatele plynu domácnosti v největší míře využily hlavně v roce 2018, kdy docházelo k výraznějšímu zdražování energií. Ceny však mírně rostou téměř každým rokem, a tak dodavatelé své ceníky pravidelně upravují, a vyplatí se vědět, zda opravdu čerpáte energie nejvýhodněji, jak to jen jde.
První krok? Vezměte si k ruce stávající smlouvu
Pokud chcete zjistit, jestli i vy můžete změnou dodavatele ušetřit, nejprve byste si měli ověřit, jakou smlouvu máte uzavřenou se stávajícím dodavatelem. Zaměřte se nejen na ceny a služby, ale také na možnosti ukončení smlouvy a případné překážky, které by mu mohly bránit. K ruce si vezměte také vyúčtování za minulé období.
Máte-li vše připraveno, můžete se pustit do hledání nového dodavatele. Nejjednodušší možností je využití online kalkulačky. Stačí jen zadat kraj, kde bydlíte a podle vyúčtování doplnit údaje o vašem současném dodavateli:
- jeho název,
- konkrétní produkt, který o něj využíváte,
- vaši roční spotřebu.
Použití kalkulačky je zdarma a během několika málo chvil vám umožní udělat si přehled napříč celým trhem s energiemi. Vyzkoušet si ji můžete i v případě, že právě nemáte po ruce fakturu od vašeho současného dodavatele – stačí jen využít možnosti orientačního výpočtu.
Důvěřuj, ale prověřuj
Jakmile vám kalkulačka ukáže své favority, můžete si její rozhodnutí ještě trochu ověřit. Udělejte si svůj vlastní průzkum na internetu a dodavatele, které vám on-line kalkulace doporučila, si proklepněte. Zajímejte se například o to, jak dlouho firma funguje v oboru, jaké služby navíc svým zákazníkům poskytuje, zda je možné kontrolovat stav zákaznického účtu online a podobně. Určitě také nebude na škodu prohlédnout si recenze ostatních klientů. Zřejmě nebudou všechny pozitivní, takového dodavatele byste těžko hledali, důležité však je, jak na kritiku konkrétní firma reaguje, zda nabízí nespokojeným uživatelům alternativy a snaží se problém vyřešit.
Vyhledejte si také ceníky služeb a zjistěte si, zda jsou s nimi spojeny i další platby. Zajímat by vás mělo například, zda firma účtuje v průběhu roku administrativní poplatky.
Ověřte si, zda můžete vaši smlouvu vypovědět
Zjistili jste, že změna dodavatele se vám vyplatí? Než začnete jásat nad ušetřenými tisícovkami, znova nahlédněte do své stávající smlouvy a zkontrolujte podmínky jejího zrušení. Někteří spotřebitelé totiž při změnách dodavatele zapomínají na možné překážky, a pak jsou nepříjemně překvapeni. Může se stát, že vaše stávající smlouva o dodávkách plynu nepůjde vypovědět, nebo že budete muset za zrušení zaplatit vysokou smluvní pokutu. Tato situace může nastat, pokud máte sjednanou smlouvu na určité období, které ještě neskončilo.
Nic však není úplně černobílé. I smlouvu na dobu určitou je možné vypovědět, běžně tři měsíce před koncem jejího trvání. Není to však jediná možnost. Dodavatele můžete bez obav změnit i tehdy, když zvýší neregulovanou cenu plynu nebo změní jiné smluvní podmínky způsobem, se kterým nesouhlasíte. V případě, že vám dodavatel tyto změny řádně oznámí, například prostřednictvím pošty, sms zprávou a nebo e-mailem, a to 30 dní před tím, než nabydou účinnosti, můžete odstoupit od smlouvy nejpozději desátý den přede dnem účinnosti změny. Pokud vám však tyto novinky oznámit zapomene, můžete od smlouvy odstoupit bez udání důvodu do 3 měsíců od data zvýšení ceny nebo změny jiných smluvních podmínek.
Plánujete-li změnu dodavatele, dejte pozor také na automatické prodlužování smluv. Tomu zabráníte pouze, pokud si ohlídáte, kdy vaše smlouva končí a ve stanovené době svému dodavateli oznámíte, že v nechcete dále pokračovat.
Na jaké další možné komplikace si dát během změny dodavatele pozor?
- O změnu nesmí žádat jiná osoba než ta, která je uvedena ve smlouvě. Je-li smlouva vedena např. na zemřelého člena domácnosti, je nutné přepsat odběrné místo na jinou osobu.
- Dejte pozor na administrativní chyby a překlepy v textech. Pokud vám stávající dodavatel bude chtít přechod ztížit, mohl by těchto drobností využít a celý proces zbytečně prodloužit.
- Váš současný dodavatel může také přijít s takzvanou retenční nabídkou. To znamená, že ve snaze udržet si vás, nabídne výhodnější ceny. Nedělejte ukvapené závěry a zvažte podmínky nové smlouvy stejně pečlivě jako změnu dodavatele.
Jakmile si ověříte, že ukončení smlouvy nemohou provázet žádné nečekané komplikace, přijde na řadu nový dodavatel, který zbytek vyřeší za vás. Odstoupení od smlouvy stávajícího dodavatele většinou zařídí na základě plné moci.
Dodavatele můžete změnit z pohodlí domova i na pobočce
Nyní už víte, který dodavatel je pro vás ten nejlepší, a zároveň nic nebrání ukončení stávající smlouvy. Můžete se tedy pustit do samotné změny. Máte 3 možnosti, jak na to:
Pohodlně online
Pokud jste využili on-line kalkulačky a některý z dodavatelů vás zaujal, můžete si změnu na pár kliknutí hned objednat. Ideální, pokud jste fanoušky opravdu jednoduchých řešení. Kromě kalkulačky však můžete využít také kontaktní formuláře přímo na stránkách dodavatelů.
Po telefonu či e-mailem
Další možností je také kontaktovat dodavatele přímo na e-mailu. Když neradi sepisujete dlouhé texty, můžete rovnou přiložit naskenované roční vyúčtování. Je-li vám příjemnější telefonní rozhovor, i to může být možnost. Myslete však na to, že hovory mohou být občas trochu zdlouhavé a vyhraďte si proto dostatek času, ať se můžete zeptat na vše, co budete potřebovat.
Osobně na pobočce
Pokud online komunikace není váš šálek kávy, nejlepší bude, když se vydáte přímo na pobočku. Toto řešení sice zabere nejvíce času, pokud je pro vás však osobní kontakt nejpříjemnější a nejsrozumitelnější, určitě se cesta na pobočku dodavatele vyplatí.
Po změně dodavatele si nezapomeňte vypočítat novou výši záloh na plyn.