Plynovou lednici využijí cestovatelé, rybáři i chataři. Jak funguje?
Plynová chladnička je perfektní vychytávkou pro všechny, kteří tráví hodně času v přírodě, bez přístupu k elektrické energii. Ať už jste majitelem chaty bez elektrické přípojky, karavanu a nebo jste třeba jen zapáleným rybářem, určitě se najdou situace, kdy byste za vychlazený drink dali téměř cokoliv. Jak vám z této zapeklité situace pomůže plynová chladnička a na co dát pozor při jejím provozu?
14. 5. 2020Plynová chladnička, často označovaná také jako absorpční, najde své využití všude tam, kde není dobrý přístup k elektřině. Používat ji můžete v chatách a chalupách bez připojení k proudu, hodí se však také v kempech a karavanech. Ty sice většinou nabízejí možnost napájet lednici elektrickým proudem, problém však může nastat v případě, pokud je cena elektřiny v kempu přestřelená nebo tehdy, když kemp nemá dostatečně silné jističe a k proudu se naráz připojí větší množství uživatelů. Skvěle však mohou posloužit i na zahradní párty, kdy vám ušetří nekonečné cesty do kuchyně a zpátky na zahradu. V neposlední řadě jsou plynové lednice záchranou i pro rybáře, a to hlavně pro ty, kteří vyrážejí mimo civilizaci na několik dní.
Jak plynové chladničky fungují?
Na trhu se nejčastěji setkáte s modely, které fungují jak na elektřinu (12V nebo 230V), tak na plyn (propan-butan nebo propan). Proto se někdy označují také jako „trojkombinace“ nebo „trojkombinační chladničky“. Zdroj si pak můžete vybrat přepínačem, dají se však pořídit i lednice, které mezi elektřinou a plynem volí automaticky.
Rozhodně se však nenechte zmást. I když možnost výběru zdroje na první pohled působí jako fantastický benefit, ve skutečnosti se může pěkně prodražit. Absorpční lednice totiž funguje na principu odpařování chladícího média, takže je nutné zahřívat výměník. To je pro plyn hračka, zatímco elektřina trochu pokulhává a není tolik efektivní. Absorpční lednice se tak při fungování na elektřinu mění z praktického pomocníka na ohromného žrouta energie.
V konečném výsledku tedy dává největší smysl využívat lednici pouze na plyn, případně ji v nezbytně nutných situacích (například při přejezdech v karavanu) krátkodobě přepnout na elektřinu.
Odvod spalin z plynové lednice
Jak už princip fungování lednice napovídá, vzhledem k tomu, že spaluje plyn, produkuje při procesu chlazení spaliny, což je nutné zohlednit při jejím umístění. Dalším faktorem, který je třeba brát na vědomí, je také to, že je nutné zajistit dostatečnou cirkulaci vzduchu kolem chladicího agregátu. Lednice by tedy měla být umístěna buď v dobře větraných místnostech s oknem či venkovními dveřmi, v zahradním přístřešku a nebo pod širým nebem. V karavanu pak potřebuje speciální otvory, které se osadí mřížkami a slouží jak pro odvod spalin, tak pro lepší cirkulaci vzduchu za lednicí.
Jakou chladničku zvolit?
Než se pustíte do výběru vašeho nového pomocníka, určitě si rozmyslete, zda opravdu potřebujte chladničku, a nebo vám postačí jen chladicí box. Ten je menší, mnohem lépe se přenáší a funguje na elektřinu, plynové kartuše a nebo pasivní chladicí náplně. Skvěle se hodí hlavně pro občasné využití, třeba tehdy, když si chcete na rybách spravit náladu jedním oroseným.
Chladnička naopak poslouží hlavně na chatách, v kempech a karavanech. Pokud máte v plánu ji instalovat dovnitř, ověřte si, zda je k tomu vhodná a zkontrolujte také její objem a rozměry.
Plynová lednice v karavanu
Pokud plynovou lednici pořizujete do karavanu, myslete na to, že využívání plynových bomb během jízdy je poměrně komplikovanou záležitostí a ve většině případů zkrátka není možné. Variantou mohou být speciální regulátory, které se k plynovým zařízením dají dokoupit. Takový regulátor je díky zabudovaných crash senzorům nejen bezpečnou, ale také legální variantou, jak plyn za cesty používat.
Další věcí, kterou si musíte bezpodmínečně ohlídat, je také provozní tlak plynu – 30 nebo 50 mbar. Ve většině českých a slovenských karavanů je v současné době plyn regulován na tlak 30 mbar, některé starší kusy však ještě mají 50 mbar plynový rozvod. Ať tak či tak, chladící účinek i spotřeba jsou v obou případech stejné.
Absorpční lednice |
|
---|---|
Výhody |
Nevýhody |
+ provoz v místech, kde není elektřina |
– provoz na elektřinu je velmi drahý |
+ provoz na plyn je velmi ekonomický |
– nutnost odvádět spaliny a odvětrávat |
+ tichý provoz, žádné hučení |
– v karavanech může být problém s provozem za jízdy |
+ nemá pohyblivé částí jako kompresor či motor, téměř nedochází k mechanickému opotřebení |
– vyšší nároky na údržbu, může se ucpat, zavzdušnit |