Dovolená v karavanu: plyn nebo elektřina?

Domácnost

Strávili jste někdy dovolenou v obytném voze? Možná se k tomu chystáte právě letos. Mrkněte s námi, jak si v karavanu nejlépe zatopit nebo ohřát vodu.

11. 6. 2020
Dovolená v karavanu: plyn nebo elektřina?

Asi není nikdo, kdo by neznal legendární sérii filmů pro děti o mluvících chobotničkách z plastelíny. A vzpomínáte, jak tahle slavná filmová rodina vyjela na dovolenou k moři v karavanu? V devadesátých letech nebyl tenhle způsob dovolené nijak výjimečný, s postupným uvolňováním v oblasti cestování a otevíráním hraničních přechodů ale paradoxně začal ztrácet na popularitě. V posledních letech se však obytné vozy opět stávají hitem. Cestovatelským cílem nejsou jen české a slovenské kempy, jako tomu většinou bylo u našich rodičů a prarodičů, ale celá Evropa. Letos v létě to však vypadá jen na cestování po Česku. Ani tak se ale nudy s karavanem bát nemusíte. Tahle vychytávka má totiž spoustu výhod.

Výhody cestování v obytném vozu

Dalším z mnoha pozitiv je, že pokud nechcete pořizovat karavan vlastní, případně ho chcete nejprve vyzkoušet, můžete si jej na pár dní jenom zapůjčit.

Kempování v karavanu

Jaký zdroj energie v karavanu využít?

A nyní k tomu hlavnímu. Jak si v karavanu nejlépe ohřejete vodu nebo zatopíte při chladnějších nocích? V zásadě existují celkem tři možnosti:

Dnes každý karavan dostupný na trhu nabízí možnost zapojení do elektrické přípojky. Když jste tedy v kempu, kde jsou na karavany připraveni a mají zde pro ně přímo určené stání, dostanete s největší pravděpodobností místo, kde se nachází i elektrická přípojka. Karavan zde jednoduše zapojíte a používáte elektřinu k rozsvícení, topení i dalším činnostem, kde je tento zdroj energie potřeba. Zjistili jsme za vás, že v kempech se cena elektrické přípojky pohybuje kolem 100 Kč za den, což není žádná převratná částka. Pokud pojedete na deset dní, jste v tom za 1000 Kč. Nevýhodou však je, že kromě elektřiny musíte počítat i s dalšími náklady. Ke zmíněné tisícovce musíte připočíst i další poplatky, kterým se v kempu nevyhnete – stání karavanu/obytného vozu, poplatek za každou osobu v karavanu, rekreační poplatek apod.)

Modelový příklad – pokud pojede čtyřčlenná rodina (dva dospělí, dvě děti) na týden do kempu, zaplatí v průměru následující částky:

Poplatek za elektrickou přípojku

100 Kč/den

Poplatek za obytný vůz

200 Kč/den

Poplatek za dospělou osobu

100 Kč/den

Poplatek za dítě

50 Kč/den

Rekreační poplatek

21 Kč/den/osoba

CELKEM

4 788 Kč

Ceny jsou tvořené průměrem cen ze tří náhodně vybraných kempů na území ČR

Za týdenní dovolenou v kempu tedy na poplatcích zaplatí čtyřčlenná rodina 5 000 Kč včetně energií.

Levnější variantou samozřejmě je, když se rozhodnete trávit dovolenou v karavanu mimo kemp, tak trochu na divoko. Tam, kde elektrickou přípojku seženete jen těžko. Pak přichází na řadu plynové bomby, díky kterým si zatopíte, ohřejete vodu ale i zprovozníte ledničku a další. Většina obytných aut má dnes venkovní schránku, kam se vejdou dvě plynové bomby. Cena bomb se pohybuje od 1000 Kč do 5 000 Kč, záleží na tom, z jakého materiálu je vyrobená a jakou má hmotnost. Nejčastěji se do karavanů dávají bomby o hmotnosti 11 kg a plní se propan butanem.

Dovolená v karavanu

U plynových bomb vyvstává řada vykřičníků v oblasti bezpečnosti. Ideální je vždy vyhledat profesionální pomoc a plnit lahve jen v oficiálních plnírnách. Plynové lahve můžete mít v autě napevno nebo je vyměňovat. Záleží na tom, jaký typ cestovatele jste a jak často obytný vůz používáte. Instalace na pevno je velmi nákladná (kolem 20 000 Kč), ale těm, kteří cestují velmi často hlavně v zimě a na divoko (tedy ne na místech k tomu určených), se určitě vyplatí. Pokud cestujete v létě, kdy není energií tolik potřeba, mohou vám dvě plynové bomby (11 kg) vydržet klidně i měsíc. Informaci o tom, kolik plynu vám v lahvi zbývá a zda zvládnete ještě další víkend v přírodě, vám pomůže zjistit ultrazvukový měřič.

Nafta jako zdroj energie je určitě fajn řešení pro všechny případy. Pokud se vám totiž přihodí, že jste mimo civilizaci, nemáte k dispozici elektřinu a plyn v lahvích vám dojde, můžete vždycky využít naftu, kterou do vozu tankujete.

Ideálním řešením je kombinace

Z odstavců výše je už tak trochu jasné, že tím nejlepším řešením je kombinace několika zdrojů, aby vás nic nemohlo překvapit. Zabezpečit zdroje energie v karavanu tak, abyste se kdykoli mohli rozhodnout, že po týdnu v kempu si pojedete trochu odpočinout od lidí někam na samotu. Jak již bylo řečeno, je také velmi důležitým aspektem to, co od obytného vozu očekáváte a jaký typ cestovatele jste. To, zda budete trávit s karavanem většinu času v kempu nebo budete preferovat opuštěná místa bez lidí. Před pořízením obytného vozu tedy vše výše zmíněné promyslete.


Nejnovější články