5 faktů o plynovodu Eugal, kterým proudí plyn směrem do Česka

Energetika

Plynovod Eugal má hrát důležitou roli při transportu ruského zemního plynu po evropském kontinentu. Důležitý je také pro energetickou bezpečnosti České republiky. Podívejte se na 5 zajímavých faktů o tomto plynovodu.

12. 3. 2020
5 faktů o plynovodu Eugal, kterým proudí plyn směrem do Česka

1. Eugal má přivádět plyn z Nord Stream 2 směrem na jih

Hlavním důvodem vybudování Eugalu je přeprava ruského zemního plynu z plynovodu Nord Stream 2 směrem na jih. Nord Stream 2 kopíruje trasu již fungujícího plynovodu Nord Stream a má po dně Baltského moře dodávat plyn z Ruska do Německa, kde vyústí na pevninu u obce Lubmin. Zde na Nord Stream 2 naváže právě plynovod Eugal, který přes německé spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko, Braniborsko a Sasko vede až k obci Deutschneudorf na česko-německých krušnohorských hranicích. Vzdálenost z Deutschneudorfu do České republiky je asi jeden kilometr. Z Deutschneudorfu může ruský plyn dalšími trasami směřovat dále – primárně do Bavorska, ale také do České republiky, Rakouska, Itálie nebo Chorvatska.

Celková délka plynovodu Eugal je 480 kilometrů. Při plné kapacitě jím každoročně může směřovat 45,1 miliardy metrů krychlových zemního plynu. Po cestě se 9,7 miliardy metrů krychlových plynu oddělí a poputuje do ČR již existujícími plynovody. Do Deutschneudorfu přiteče 35,4 miliardy metrů krychlových. Jedná se tedy o značnou část plynu, jež z Ruska Nord Streamem 2 dorazí – ročně by jím mělo putovat 55 miliard metrů krychlových. Doba, než plyn urazí 480 kilometrovou trasu z Lubminu do Deutschneudorfu, se pohybuje okolo 18 hodin.

Plynovod Eugal z ptačí perspektivy.

2. Eugal kopíruje OPAL, v ČR na něj naváže Antilopa

Trasa plynovodu Eugal kopíruje trasu plynovodu OPAL, kterým proudí ruský plyn, jež dorazí prvním Nord Streamem. OPAL vede z Lubminu do saského Olbernhau, asi jen 15 kilometrů od Deutschneudorfu. Na OPAL navazuje český plynovod Gazela, který vede z hraniční předávací stanice Brandov na severu Čech do bavorského Waidhausu.

Podobně jako Eugal zdvojuje OPAL, bude trasu Gazely do značné míry kopírovat plynovod, přezdívaný Antilopa. Ten je součástí projektu Capacity4Gas a povede mezi Kateřinským potokem na Mostecku a Přimdou na Tachovsku. Plyn jím bude putovat poté, co bude v Deutschneudorfu naposledy měřen a prověřován. Celková délka tohoto nového českého plynovodu bude zhruba 150 kilometrů.

3. Eugalem měl proudit plyn z NS2 již koncem roku 2019

Plyn z Nord Stream 2 měl proudit Eugalem již koncem roku 2019. Tento termín však nebyl dodržen právě kvůli problémům s výstavbou Nord Streamu 2. Ta měla být původně dokončena koncem loňského roku, nicméně byla nejprve pozdržena tím, že se čekalo na úřední povolení pro stavbu v dánských vodách a nyní to dokonce vypadá, že je v ohrožení celý projekt.

Ve chvíli, kdy bylo dostavěno 93 % plynovodu Nord Stream 2 a zbývalo položit potrubí na posledních zhruba 160 kilometrech, odsouhlasil americký prezident Trump uvalení sankcí na podniky spojené s výstavbou. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat a švýcarská společnost Allseas Group, jejíž lodě potrubí pokládaly, se z projektu stáhla. Akcionáři projektu, mezi které patří firmy Gazprom, Uniper, Shell, OMV, Wintershall Holding a Engie, tak řeší, jak dále postupovat. Ruský Gazprom finančně stojí zhruba za polovinou projektu a právě Rusko vlastní lodě uzpůsobené k pokládání podmořského potrubí, které by výstavbu mohly dokončit. V současné době je však nemožné odhadovat, kdy bude Nord Stream 2 hotový.

Plynovod Eugal

USA obhajuje sankce ochranou evropských zájmů před energetickou závislostí na Rusku. Kritici za kroky Spojených států vidí snahu dostávat do Evropy stále více amerického zkapalněného plynu, který je však v současné době dražší než ten ruský.

4. Proti Eugalu bylo podáno několik žalob

Ani výstavba plynovodu Eugal se neobešla bez komplikací. Směřovalo proti ní několik žalob, které však byly v listopadu loňského roku vrchním správním soudem zamítnuty a stavba mohla být dokončena. Žaloby podali majitelé okolních pozemků a provozovatel větrné elektrárny. Soud se však usnesl, že práva stěžovatelů nebyla porušena a veškeré řízení spojené se stavbou bylo v souladu se zákonem.

Eugal byl tak nakonec dokončen v původním termínu a začátkem letošního roku jím mohl poprvé proudit zemní plyn. Ten však nebyl z Nord Stream 2, jak bylo plánováno, ale z plynovodu NEL, na který je Eugal také napojen. NEL přímo navazuje na první plynovod Nord Stream.

5. Výstavba Eugalu stála 3 miliardy eur

Výstavba plynovodu Eugal vyšla na 3 miliardy eur. Za projektem stojí konsorcium Gascade, které tvoří německý koncern BASF a ruský plynárenský gigant Gazprom. Plán výstavby byl od začátku závislý na tom, zda se bude realizovat Nord Stream 2. Ve chvíli, kdy bylo zdvojení baltského podmořského plynovodu potvrzeno, mohly začít práce také na Eugalu.

Plynovody Eugal, OPAL a na ně navazující Gazela a Antilopa dělají z České republiky důležitou tranzitní zemi. Podle vládních představitelů je takto zvyšována česká energetická bezpečnost díky napojení na stabilní západoevropské trhy. Zároveň tyto trasy napojené na Nord Stream dostávají do Evropy ruský plyn bez toho, aniž by musel proudit přes ukrajinské území. Právě tranzit přes Ukrajinu a napjaté rusko-ukrajinské vztahy v minulosti způsobovaly výpadky v dodávkách plynu.


Nejnovější články