3 důvody, proč jet letos do kempu a vzít s sebou plynový vařič

Domácnost

Už jste přemýšleli o tom, co budete dělat letos v létě? Chystáte se kempovat? Pokud ne, přicházíte o moc. Vysvětlíme vám proč. A taky přidáme důvody, proč je fajn kromě jiného nezapomenout plynový vařič.

9. 7. 2020
3 důvody, proč jet letos do kempu a vzít s sebou plynový vařič

Letošní prázdniny budou tak trochu odlišné od těch předchozích. Důvody jsou každému známé a asi není potřeba je podrobněji popisovat. Výběr míst, kde budeme moci strávit naši vysněnou dovolenou se totiž díky aktuální koronavirové krizi dost omezil. Pravidla a vládní nařízení se sice mění každým dnem, a tak jsou možná mnozí z nás stále v očekávání, že se přeci jen hranice otevřou a my budeme opět moc vycestovat do milovaného Chorvatska nebo Itálie. Nebudeme si však nic nalhávat, je vysoce pravděpodobné, že drtivá většina z nás se k moři letos v létě nepodívá. A tak nezbývá nic jiného, než se pustit do objevování naší krásné české domoviny. Ale že je co objevovat! Litovat určitě nebudete. Co se třeba vrátit do dětství a zavzpomínat na letní tábory? Vzít stan, hodit bágl přes záda a každý večer opékat voňavé buřty na ohni. Ne? Tak tady máte další důvody, proč byste letos neměli kempování určitě vynechat a taky proč by se vám mohl hodit plynový vařič.

Plynový vařič

All Inclusive si vykouzlíte všude

Když se řekne „jedeme kempovat,“ mnozí se možná bojí očekávaného nekomfortu. Co si budeme povídat, souznění s přírodou vás v kempu prostě nemine. Ba co víc, příroda se ukrývá na každém rohu a doslova nás v kempu obklopuje. A co si v přírodě neuděláte, to nemáte (od založení ohně, abyste měli světlo a teplo, přes postavení stanu, abyste měli kde spát a uvaření jídla, abyste měli co jíst.) Asi si myslíte, že vás tím pádem při stanování žádné all inclusive nečeká a možná právě proto je pro mnohé cestovatele kempování nepředstavitelné. Opak je však pravdou. Kempování může být tím největším dobrodružstvím, které letos zažijete!

Takže pokud nejste žádný kempař amatér, all inclusive si vykouzlíte všude. Když si do báglu přibalíte plynový vařič, můžete vařit, jak se vám zlíbí, od ranního kafe po večerní krupicovou kaši pro děti. Plynové vařiče jsou dnes snadno k sehnání a navíc se vám pohodlně vejdou do batohu. Pryč jsou časy, kdy naši rodiče tahali do kempu obrovské plynové bomby s hořáky a plotýnkami. V obchodech dnes najdete jednoduché, lehké a skladné plynové vařiče včetně kartuší. Plynových vařičů se nemusíte bát. Ty jsou v dnešní době skvěle zabezpečené a nepřekvapí je ani horké počasí, ani náročná přeprava. Zkrátka mají tihle pomocníci spoustu výhod a neměli by vám v batohu za žádnou cenu chybět. Než si je však pořídíte, věnujte pozornost jejich výběru. Pokud vyberete plynový vařič správně, ušetříte si tím pár možných komplikací. „Nejhorší je, když vyberete super místo, postavíte stan, uvelebíte se a při vaření večeře zjistíte, že jste koupili špatnou kartuši, která nepasuje na vařič. Tohle se může stát poměrně snadno. Na výběr kartuše je potřeba dát si pozor. Na druhou stranu si ale trempování bez vařiče vůbec nedovedu představit,“ říká David Procházka, který už poznal snad všechny turistické přístřešky v českých horách.

Na co si dát pozor při výběru plynového vařiče? Pár důležitých poznatků

Kromě nepasující kartuše na hořák dejte pozor i na další věci. Níže v tabulce jsme jich pár shrnuli.

Skladnost

Některé plynové vařiče se stále prodávají v jednom kuse a jsou tak poměrně neskladné. Vybírejte ty, kde se vařič dá oddělit od kartuše. V batohu se vám tak  s dalšími věcmi poskládají skladněji.

Manipulace

Už jsme zmiňovali, že lepší plynové vařiče mají i spínač, který zažehne jiskru a vy nemusíte mít po ruce sirky či zapalovač. Tohle je moc fajn vychytávka!

Stabilita

Plánujete při kempování vařit pro celou rodinu? Vyberte vařič, který má široké pacičky, aby unesl větší ešus a nepřevážil se. Pokud vám plynový vařič stačí na uvaření ranní kávy, můžete vybrat menší pacičky, které jsou skladnější.

Tab. č. 1 – Na co si dát pozor při výběru plynového vařiče.

Možná se taky ptáte, na kolik vás plynový vařič může přijít. Kartuši i s vařičem seženete od 500 Kč výš a je dostupná v každém outdoorovém e-shopu nebo v kamenných obchodech se sportovními potřebami. Výhodou je, že vařič vám zůstává a poté dokupujete jen kartuše, jejich ceny pak startují většinou na 100 Kč, samozřejmě záleží na množství plynu, které kartuše obsahuje a tedy na faktu, jakou má výdrž. S větší výdrží se cena kartuše zvyšuje. Nejedná se ale o žádné převratné částky. Hmotnost takové kartuše je navíc od 200 g (opět záleží na množství plynu uvnitř), takže ani zátěže v batohu se bát nemusíte.

Modelový příklad – porovnali jsme cenu jedné konkrétní velmi známé značky plynových kempingových vařičů v různých e-shopech. Vybraný model je dodáván jako set – plynová kartuše a vařič. Doba provozu kartuše v setu je 2 hodiny 40 minut, což je pro jednu osobu na prodloužený víkend v kempu určitě dostačující. Cena takového setu se v různých e-shopech pohybuje od 499 Kč do 549 Kč.

Plynová kartuše

V kempu jsme si všichni blíž

… někdy možná až moc. V kempu snadno navážete krátkodobé kamarádství, přátelství na celý život i vážnou známost. Lidé jsou si při kempování blíž, musí spolu mluvit a spolupracovat. To je jedna z věcí, která v dnešní době internetu, sociálních médií a chytrých mobilů, není úplně běžná. Ti reální přátelé jsou ale mnohem lepší než ti virtuální a v kempu jich určitě pár potkáte. Vždycky vám totiž bude chybět třeba baterka, kterou si budete muset půjčit od sousedů, nebo vás prostě atmosféra kempování pohltí natolik, že se jen budete chtít přidat k vedlejší partičce a zazpívat si s nimi pár trampských vykopávek. A ráno se cestou do umývárny už zdravíte s novými kamarády. A jestli jste to zrovna vy, kdo si do batohu přibalil plynový vařič, můžete tyhle nové přátele pozvat na smažená vajíčka s chlebem. 🙂

Ušetřené peníze za letošní prázdniny si užijete dvojnásob

Je to tak. Každá dovolená něco stojí. Ta u moře nás ale vyjde o dost dráž. K moři se musíme nějak dopravit, většinou si tam zaplatíme hotel i stravování. Mohli byste namítat, že ani kempování nepatří mezi levné záležitosti, ale není tomu tak. Když náš výlet dobře naplánujeme, můžeme do kempu třeba dojet na kole, nebo i dojít pěšky. Ostatně, kempovat nemusíte zrovna v kempu, ale třeba v trampské osadě, kde se většinou za přespání nic neplatí.

Ušetřené peníze za hotel v přímořském letovisku pak můžete investovat do vybavení na camping – dobrého stanu, spacáku a plynového vařiče. Nic jiného totiž vlastně nepotřebujete, takže vám zbydou finanční prostředky na nákup skvělého jídla, které budete na plynovém vařiči v kempu připravovat, nebo třeba na kytaru i kurz, jak se na ní naučit hrát. Tu totiž při kempování určitě využijete. Zkrátka není potřeba litovat toho, že se o prázdninách nepodíváte za hranice naší země. Spousta přírodních krás a zážitků vás čeká i tady. Tak nehledejte výmluvy a zažijte letos jedinečnou a dobrodružnou dovolenou, na kterou budete dlouho vzpomínat.


Nejnovější články