Zajištění dodávky plynu na další zimu

Energetika

Pro Evropu je zajištění dodávky plynu naprosto klíčové.

30. 6. 2023
Zajištění dodávky plynu na další zimu
Dodávky plynu

Zajištění dodávky plynu na minulou topnou sezónu bylo finančně velmi náročné. Masivní státní intervence vlád zemí EU na ochranu spotřebitelů v době energetické krize dosáhly 646 miliard EUR (přes 1,5 bilionu Kč). Díky mírnější zimě a snížení spotřeby zemního plynu ať už z důvodu úsporných opatření nebo oslabení ekonomiky zůstalo v zásobnících rekordní množství plynu.

Odborníci se nicméně shodují, že vyhráno ještě není, a nařízení Evropské komise naplnit evropské zásobníky do listopadu nejméně na 90 procent jejich kapacity i nadále zůstává v platnosti. Povinné naplňování zásobníků pro zajištění dodávky plynu tak stále probíhá.

V České republice je k 30. červnu jejich stav na úrovni přesahující 84 procent, v celé Evropské unii jsou zásobníky plné na 77 procent kapacity. Přes léto jako obvykle klesá spotřeba a EU se může dostat do situace, že plynu bude přebytek a nebude ho kam ukládat.

Pro zajištění dodávky plynu nabízí své zásobníky Ukrajina

EU potřebuje nová úložiště a jednou z uvažovaných možností jsou zásobníky na Ukrajině. Země disponuje největší skladovací kapacitou zemního plynu v Evropě. Všech 11 ukrajinských podzemních zásobníků, které mohou pojmout až 31 miliard metrů krychlových, je ve vlastnictví státní plynárenské společnosti Naftogaz.

Ukrajina už v roce 2020 sladila svůj regulatorní rámec s podmínkami platnými v EU a omezením tarifů a cel snížila náklady na skladování plynu pro obchodníky se sídlem v EU. Firma Ukrtransgaz, provozovatel plynových zásobníků a dceřinka společnosti Naftogaz, navíc před dvěma měsíci získala certifikaci v souladu s předpisy EU o skladování plynu. Výhodou je i pevná sazba za uskladnění plynu, která zabraňuje cenovým výkyvům na trhu.

„Evropa potřebuje využít co nejvíce podzemní skladovací kapacity na Ukrajině, aby pokryla potenciální výkyvy poptávky v zimním období,“ vyjádřil se analytik Jacopo Casadei z energetického think-tanku Energy Aspects. Ukrajina může podle prohlášení společnosti Naftogas nabídnout Evropské unii skladovací kapacity v objemu 10 miliard m3. To by znamenalo navýšení dosavadních skladovacích možností EU, které činí 100 miliard metrů krychlových, o 10 procent. Pokud by Ukrajina získala zpět svá území aktuálně okupovaná Ruskem, mohla by poskytnout skladovací kapacitu až na úrovni 15 miliard m3.

Bezpečnost ukrajinských zásobníků s ohledem na ruskou agresi

Právě současná bezpečností situace na Ukrajině je klíčová při rozhodování o možném uskladnění zásob plynu pro EU v zemi. Zásobníky s kapacitou přibližně 25 miliard m3 jsou přitom situovány na západní Ukrajině v blízkosti polských a slovenských hranic. Úložiště na střední Ukrajině daleko od frontových linií v oblasti pod ukrajinskou kontrolou disponující objemem 2 miliardy kubíků. Další 4 miliardy kubíků má zásobník na částečně okupovaném území, zařízení se skladovací kapacitou 0,4 miliardy m3 se nachází přímo v Luhanské oblasti ovládané Ruskem.

Válečný konflikt na Ukrajině trvá již více než rok a půl a za tu dobu Rusko až úzkostlivě dbá o to, aby nepoškodilo tranzitní trasy, kudy přes Ukrajinu stále posílá do Evropy část své produkce zemního plynu. Do jaké míry lze spoléhat na to, že tomu tak bude i nadále, je ovšem otázkou. Rizikových faktorů je přitom celá řada.

Jmenujme například stálé nebezpečí byť neúmyslného vojenského poškození plynárenské infrastruktury, ztrátu kontroly nad některými zařízeními v důsledku rozšíření okupovaných území či dokonce možný zákaz (re)exportu uskladněného zemního plynu v nouzových situacích ze strany samotné ukrajinské vlády.

Ve hře jsou případné veřejné záruky

Centrum pro globální energetickou politiku ústy svých expertů projevilo názor, že uskladnění zemního plynu třetích stran na Ukrajině s využitím státem vlastněné skladovací kapacity by znamenalo zajistit pro zúčastněné komerční společnosti veřejné záruky. Jedním z navrhovaných garantů by mohla být Evropská banka pro obnovu a rozvoj, která by v úloze věřitele poskytla záruky na pokrytí politických a válečných rizik.

Samotná banka návrh odmítla komentovat s tím, že je příliš brzy na zveřejnění jakýchkoli podrobností. Mluvčí Evropské komise Tim McPhie ale potvrdil, že EK zkoumá způsoby, jak by záruky vydané veřejnými institucemi mohly poskytnout adekvátní pojistné krytí na případné zásoby zemního plynu skladovaného na Ukrajině.


Nejnovější články