Zachytávání CO2 ze vzduchu se nevyplatí

Energetika

Zachytávání CO2 (oxidu uhličitého) má snížit rychlost klimatické změny.

6. 5. 2025
Zachytávání CO2 ze vzduchu se nevyplatí

Na zachytávání CO2 spoléhali environmentalisté jako na jednu z možností, jak v ovzduší snížit množství škodlivin, které přispívají ke globálnímu oteplování. Nedávno publikovaná studie Stanfordské univerzity porovnávající náklady na zachytávání CO2 a na rozvoj vodních, větrných a solárních zdrojů pro roky 2020 až 2050 ve 149 zemích světa prokázala extrémní finanční i energetickou náročnost tohoto procesu.

Metody zachytávání CO2

V praxi se setkáváme v zásadě se dvěma principy zachytávání CO2. Carbon Capture and Storage (CCS) se týká zachytávání CO2 během nejrůznějších průmyslových a zpracovatelských procesů a jeho následné ukládání obvykle do podzemních geologických formací. S touto technologií často pracují uhelné elektrárny, teplárny a další průmyslové provozy, k zachytávání CO2 přitom využívají sofistikované filtrační soustavy s chemickými membránami instalované obvykle na komíny a další zdroje emisí CO2. 

Direct-Air-Capture (DAC) je zachytávání CO2 přímo ze vzduchu pomocí chemických procesů. Tato technologie je stále ve fázi vývoje a testování, uvažuje se o jejím využití v různých průmyslových odvětvích, jako je výroba hnojiv, cementu nebo oceli. Případné další rozšiřování DAC předpokládá úpravu stávajícího legislativního rámce a výstavbu infrastruktury pro přepravu a ukládání zachyceného CO2.

Dokument Stanfordské univerzity nazvaný Energy, Health, and Climate Costs of Carbon-Capture and Direct-Air-Capture versus 100%-Wind-Water-Solar Climate Policies in 149 Countries (Náklady na energii, zdraví a klima v souvislosti se zachytáváním uhlíku a jeho přímým zachytáváním ze vzduchu oproti 100% větrné, vodní a solární energii v klimatických politikách 149 zemí) přináší podrobnou analýzu nákladů na zachytávání uhlíku (CC) a jeho přímé zachytávání ze vzduchu (DAC), tedy na výše zmíněné postupy, ve srovnání s politikami 100procentního využití větrné, vodní a solární energie (WWS).

Zásadní zjištění a závěry

Zvýšení sociálních nákladů

Sociální náklady zahrnují všechny náklady alokované společností v důsledku určité činnosti nebo politiky. V kontextu energetických politik a technologií zahrnují sociální náklady následující složky:

Zdravotní náklady:
Náklady spojené s úmrtím a nemocemi způsobenými znečištěním ovzduší. Například znečištění ovzduší způsobuje po celém světě ročně 7,4 milionu úmrtí.

    Klimatické náklady:
    Náklady spojené s dopady globálního oteplování, jako jsou extrémní počasí, stoupající hladiny moří, sucha, povodně, hurikány a další klimatické jevy. 

      Energetické náklady:
      Náklady na výrobu, přenos a distribuci energie, včetně nákladů na infrastrukturu a provozní náklady

        Implementace CC a DAC v porovnání s WWS zvyšuje energetické náklady. Technologie CC a DAC vyžadují ke své funkci více energie, což zvyšuje její spotřebu a vede k vyšším nákladům na energie. Plné zavedení CC a DAC ve 149 zemích by vedlo k sociálním nákladům ve výši 60−80 bilionů dolarů ročně, což je 9,1−12,1krát více než sociální náklady při využití WWS. 

        Růst produkce emisí a znečištění ovzduší

        CC a DAC ve srovnání s WWS zvyšují produkci znečišťujících látek jak v podobě samotného CO2, tak ekvivalentních emisí dalších škodlivin. Důsledkem je nejen rostoucí míra úmrtnosti způsobená znečištěním ovzduší, ale i vyšším klimatické náklady. 

        Vyšší spotřeba energie

        CC a DAC zvyšují spotřebu energie o 33 procent, což zvedá náklady na energie, a navíc vyžaduje vyšší spotřebu fosilních paliv. Technologie CC a DAC potřebují nákladné vybavení a příslušnou infrastrukturu, a tyto investice je rovněž nutno do implementace zachytávání CO2 započítat.

        Doporučení analytiků je jednoznačné

        Studie dochází k závěru opustit politiky podporující CC a DAC ve prospěch WWS, protože WWS je efektivnější nejen při snižování nákladů na energii, ale i v produkci emisí a v konečném důsledku i znečištění ovzduší. Přechod na WWS je ekonomicky výhodnější a efektivnější než použití technologií CC a DAC. Snižuje konečnou spotřebu energie, náklady na energii a zlepšuje energetickou bezpečnost, zatímco CC a DAC zvyšují náklady i energetickou nejistotu. 

        Byť využití vodních, větrných ani solárních zdrojů v praxi nikdy nebude stoprocentní, v souvislosti se závěry analýzy je zajímavé sledovat záměry předpokládané německé vládní koalice CDU-CSU a SPD, která se rýsuje po aktuálním zvolení předsedy Křesťanskodemokratické unie Friedricha Merze novým německým kancléřem. Ta by údajně technologie zachytávání CO2 a jeho ukládání chtěla využít pro výrobu elektřiny v plynových elektrárnách. Do roku 2030 zamýšlí vypsat výběrové řízení na 20 GW instalovaného výkonu plynových elektráren a očekává, že ještě do léta se podaří přijmout zákon, který zachytávání CO2 a jeho ukládání v plynových elektrárnách a průmyslových podnicích podpoří.


        Nejnovější články