Vytápění plynem nebo elektřinou? Spočítejte si, kolik ušetříte

Domácnost

Odpovědět na otázku, zda je výhodnější topit elektřinou či plynem je stejně komplikované, jako určit, zda byla první slepice nebo vejce. Záleží na mnoha faktorech, a i když oba způsoby mají své příznivce, kteří by odpřisáhli, že jde o tu nejlepší variantu, jediná správná možnost bohužel neexistuje. Podle čeho se tedy rozhodnout, jaký způsob vytápění je nejlepší? A který nejméně zatíží peněženku?

27. 2. 2020
Vytápění plynem nebo elektřinou? Spočítejte si, kolik ušetříte

Volba vhodného způsobu vytápění by měla vycházet především z parametrů objektu, ve kterém se bude topit. To, co je vhodné pro pasivní dům s minimální spotřebou, může být naprosto nevyhovující pro starší nezateplenou budovu. Dalším faktorem, který bude hrát při rozhodování zásadní roli, je také dostupnost jednotlivých možností. Zatímco elektřina proudí téměř do každé domácnosti, plynová přípojka úplnou samozřejmostí není. Můžete ji samozřejmě na své náklady nechat vybudovat, celou investici to však nemálo prodraží.

Mimo vyšších nákladů pak budete muset počítat také se spoustou práce navíc. Pro zavedení plynové přípojky je v první řadě potřebné zajistit projektovou dokumentaci, která běžně může vyjít až na 10 000 Kč. Po jejím vyhotovení následují výkopové práce, samotná montáž přípojky a její napojení na hlavní rozvod plynu. V této fázi očekávejte, že z peněženky budete muset vytáhnout minimálně 20 000 Kč, konečná částka však záleží hlavně na tom, kolik metrů přípojky bude potřeba vybudovat. Každý kousek navíc vás totiž bude stát další tisíce. Další výdaje pak přijdou při kompletní revizi a dalších úkonech, které je nutné provést ještě před spuštěním.

Topení: Je lepší plyn nebo elektřina?

Působí na vás proces zavedení plynové přípojky trochu jako z hororu? Nenechte se odradit. Než plyn zcela zavrhnete, určitě si důkladně propočítejte, jestli by se vám investice v konečném výsledku nemohla vrátit, a pečlivě srovnejte všechny možnosti. Následující řádky vám v tom pomohou.

Vytápění plynem je levnější na provoz

Zastánci vytápění zemním plynem většinou jako hlavní výhodu uvádějí to, že je mnohem levnější než elektřina. A mají pravdu. Zatímco ceny elektrických energií postupně rostou a v průběhu března 2020 by u některých dodavatelů (ČEZ, Bohemia Energy) měly přijít další vlny zdražování, cena plynu stoupá jen zlehka a podle analytiků je dokonce možné, že bude i zlevňovat.

Zatímco za 1 kWh zemního plynu tak můžete zaplatit mezi 1,2 až 2 Kč, stejné množství elektřiny u sazeb využívaných při vytápění elektřinou může vyjít až na 3,5 Kč. Jde však trošku o srovnávání jablek s hruškami, protože stanovit, co je opravdu výhodnější, rozhodně nelze jen na základě ceny za kWh.

Vytápění plynem

Dalším faktorem, který hraje při rozhodování velkou roli, jsou vstupní investice. Ty jsou zase narozdíl od ceny postaveny v neprospěch plynu. Fakt je ten, že pokud se rozhodnete topit plynem, musíte počítat s tím, že na začátku z vašeho účtu zmizí mnohem víc, než když budete chtít topit elektřinou. A to nejen v případě, že budete muset řešit přípojku. Další peníze může spolknout výstavba komína, nákup topení a pořízení nového kotle. Sečteno, podtrženo, po instalaci nových topných systémů budete chudší o další desítky tisíc. Platit navíc budete muset také za pravidelnou údržbu, která je u vytápění plynem klíčová a rozhodně by se neměla zanedbat.

Nejen finance hrají roli

Ne každý však na vytápění pohlíží jen z finančního hlediska. V dnešní době svou roli hraje i ekologie, která plynu dává celkem jednoznačně zelenou. Vede nad elektřinou vyrobenou v uhelných a jaderných elektrárnách a hravě strčí do kapsy i topení pevnými palivy. Na druhou stranu, i příznivci elektrického vytápění už v dnešní době mohou sáhnout po ekologičtější variantě a zvolit si produkt, díky kterému do jejich zásuvek poteče zelená elektřina.

Závěr je tedy jasný – vytápění plynem je levnější na provoz, při vstupních investicích je však dost možné, že vaše peněženka zapláče. Co z toho tedy plyne? Plyn se vyplatí hlavně tam, kde je vyšší spotřeba, případně vyšší tepelné ztráty. Typickým příkladem bude třeba starší nezateplený dům. Před finálním rozhodnutím se však určitě vyplatí provést si přibližné výpočty. Vycházet můžete například z návrhů odborníka a nebo z projektu.

Výhody a nevýhody vytápění plynem

Výhody

Nevýhody

Kondenzační kotel umožní i ohřev vody.

Nutná plynová přípojka.

Nízká cena za spotřebu.

Vyšší počáteční náklady.

Jednoduché nastavení teploty, rychlé a efektivní vytápění.

Nutnost pravidelných revizí.

Hodně však bude záležet také na tom, jaký konkrétní způsob vytápění plynem zvolíte. Favoritem jsou v dnešní době hlavně plynové kotle, nejpopulárnější jsou ty moderní kondenzační. Narozdíl od starých modelů mohou mít účinnost i přes 100 %, a tak se jejich pořízení může opravdu vyplatit. Navíc potěší tichým provozem, snadným nastavováním teploty a vyřeší také ohřev teplé vody. Další variantou jsou staré známé wawky, které se však v dnešní době využívají spíše výjimečně. Jsou sice konstrukčně jednoduché, a tak mají levnější servis, na druhou stranu však občas vydávají nepříjemný hluk a nelze je regulovat termostatem.

Vytápění elektřinou je ideální pro nové budovy

Vytápění elektřinou pak má své místo všude tam, kde není možné zavést přípojku plynu, nebo ve stavbách, které jsou perfektně zateplené, a tím pádem při vytápění nespotřebují velké množství energie. U takových staveb se vysoké vstupní investice do vytápění plynem nevyplatí, a proto zde elektřina jasně vede. Navíc umožňuje velmi snadno regulovat teplotu a provoz elektrického topení je velmi tichý a čistý.

Vsadíte-li na elektřinu, máte stejně jako u plynu několik variant, jak vytápět. Nejjednodušší možností je vsadit na přímotop. Ten má nízké pořizovací náklady, snadno se opravuje a navíc téměř nezatěžuje distribuční síť. Na druhou stranu však ze zásuvky spolehlivě vysosá největší množství elektrické energie ze všech uvedených možností.

Elektrický přímotop

Pokud tedy chcete vytápět úsporně, zkuste třeba akumulační kamna. Ta téměř celou dobu provozu mohou odebírat elektřinu v nízkém tarifu. Na druhou stranu jsou však velká a kvůli jejich horkému povrchu by měly být umístěny v oddělené místnosti. Další možností je také tepelné čerpadlo, u toho je však vzhledem k jeho vyšší pořizovací ceně důležité instalaci pečlivě konzultovat s odborníky.

Výhody a nevýhody vytápění elektřinou

Výhody

Nevýhody

Dostupné pro každého, i v případě, že není zavedena plynová přípojka.

Může být nutné upravit elektroinstalaci a zvýšit sílu hlavního jističe.

Vstupní náklady jsou většinou poměrně dostupné.

Vyšší cena za spotřebu.

Čistý a tichý způsob, snadná regulace teploty.

U tepelného čerpadla vysoké pořizovací náklady.

Jak by tedy mohly vypadat ceny pro běžný rodinný dům se 4-člennou domácností, s podlahovou plochou 150 m2 a výpočtovou tepelnou ztrátou 5 až 10 kW?

Palivo/zdroj tepla

Účinnost

Roční náklady na vytápění

Zemní plyn/Kondenzační kotel

102 %

11 469 Kč

Zemní plyn/Běžný plynový kotel

85 %

15 292 Kč

Elektřina/Akumulační kamna

96 %

25 873 Kč

Elektřina/Přímotop, konvekční panely, sazba D57d

99 %

26 611 Kč

Zdroj: tzb.info, informace platné k 21.2.2020
V úvahu je však třeba vzít také roční náklady na údržbu a opravy, které mohou s výslednými cenami také řádně zahýbat. U přímotopů počítejte s minimálními částkami, naopak běžný plynový kotel bude jistě vyžadovat pravidelné revize a kontroly. Jak tedy co nejpřesněji spočítat, kolik můžete jednotlivými způsoby ušetřit? Vyzkoušejte praktickou kalkulačku na tzb.info a zadejte co nejpřesnější údaje. Pokud jste v článku zjistili, že změna způsobu vytápění se vám nevyplatí, možná by pro vás mohla být řešením jen změna dodavatele. Ověřte si to v našem srovnání.

Nejnovější články