Známe skladbu ceny plynu v roce 2020

Energetika

Využíváte v domácnosti plyn a rádi byste trochu snížili konečnou částku, která se objevuje na faktuře od vašeho dodavatele? Pokud chcete najít skulinky, kde by se dalo ušetřit, nejprve byste si měli zjistit, za co přesně vlastně platíte.

29. 6. 2020
Známe skladbu ceny plynu v roce 2020

Celková částka, kterou dodavateli za plyn zaplatíte, se skládá ze dvou složek, konkrétně z neregulované a regulované části.

Neregulovaná složka je stanovena přímo vaším dodavatelem a její výši ovlivňuje aktuální poptávka a situace na trhu. Skládá se z několika menších částí –⁠ z ceny za komoditu (odebraný plyn), ceny za obchod a ceny za ostatní služby. Jde o větší část z celkové ceny plynu a dobrou zprávou je, že ji můžete ovlivnit výběrem vhodného dodavatele.

Regulovaná složka je částka, kterou zaplatíte vašemu distributorovi za přepravu a distribuci plynu z plynovodů do domácnosti. Zároveň zahrnuje také poplatek za služby operátora trhu (OTE) – takzvanou „pevnou cenu za zúčtování operátorem trhu,“ která od roku 2012 navíc obsahuje poplatek na činnost Energetického regulačního úřadu. Tuto část ceny plynu ovlivnit nemůžete, je totiž stanovena pevně Energetickým regulačním úřadem, který ji vyhlašuje vždy v listopadu. Regulovaná složka tvoří přibližně 27 % z konečné ceny plynu pro domácnosti.

Cena planu závisí na více faktorech.

Neregulovaná složka ceny nabízí prostor pro úspory

Pojďme se tedy na vaše platby podívat ještě detailněji. Nyní už víte, že neregulovaná složka tvoří většinu peněz, které pravidelně mizí z vašeho bankovního účtu ve prospěch dodavatele. Zároveň však také víte, že její konečnou výši můžete ovlivnit. Výše neregulované složky se totiž u jednotlivých dodavatelů může lišit, a to někdy až propastně. Jak ale poznat, jestli platíte zbytečně moc, a nebo jestli je cena ještě v normě? Nápovědou vám může být indikativní cena plynu, kterou stejně jako regulovanou složku pravidelně zveřejňuje Energetický regulační úřad. Narozdíl od ní však není závazná a jde spíš o informaci, která má posloužit k lepší orientaci zákazníka.

Indikativní cenu si tak můžete velmi jednoduše srovnat s neregulovanou složkou ceny, kterou vám účtuje váš dodavatel, a během chvilky si ověříte, zda jsou vaše faktury za plyn v adekvátní výši.

Tabulka indikativních cen služeb dodávky plynu pro třetí čtvrtletí roku 2020:

Charakter spotřeby

Indikativní ceny*

Vaření (spotřeba 0–1,89 MWh)

831 Kč/MWh

Ohřev vody (spotřeba 1,89 – 7,56 MWh)

681 Kč/MWh

Vytápění (spotřeba 7,56 MWh a výše)

631 Kč/MWh

* Indikativní cena je bez regulované části ceny a bez daňových položek.

Pokud zjistíte, že za plyn platíte podezřele mnoho, nabízí se jednoduché řešení – podrobte svého dodavatele důkladnému srovnání v naší internetové kalkulačce. Na pár kliknutí tak uvidíte, zda můžete na fakturách za plyn opravdu ušetřit.

Regulovaná složka a indikativní cena naznačí vývoj v dalším roce

Přehled byste však měli mít také v regulované složce ceny. Ta totiž částečně určuje, o kolik se vaše platby za plyn zvětší nebo zmenší v příštím roce. Letos regulovaná složka ceny pro maloodběratele a domácnosti vzrostla průměrně o 0,53 %, pro střední a velkoodběratele pak o 0,43 %. Rozhodně to však neznamená, že ceny plynu tento rok vzrostly o stejné částky. Abyste se dopracovali ke konečnému výsledku, musíte si dát dohromady všechny složky cen energií:

Ceny plynu a elektřiny 2020

Zdroj: Energetický regulační úřad

Tip: V praxi pro vás neregulovanou složku v ideální výši bude představovat indikativní cena stanovená ERÚ.

V konečném výsledku tedy zjistíte, že ceny plynu v roce 2020 pro konečné zákazníky stagnují, v některých případech dokonce klesají.

„Kromě cenového rozhodnutí pro plynárenství, které stanoví regulovanou složku ceny, úřad na konci listopadu zveřejňuje také indikativní ceny plynu pro nadcházející čtvrtletí. Indikativní ceny plynu přitom zachycují očekávaný pokles neregulované, tržní složky konečné ceny, jejíž snížení by mělo již tak minimální nárůst regulované složky převážit a celkové ceny by mohly mírně klesnout,“ predikoval začátkem roku Stanislav Trávníček, předseda Rady ERÚ.

Ušetříte díky koronavirové krizi?

Ceny plynu by navíc mohl ovlivnit i koronavirus, se kterým zveřejňování indikativních cen a neregulované složky pro tento rok rozhodně nepočítalo. Odborníci však upozorňují na to, že spotřebitelé by se na snížení cen neměli těšit předčasně. „Cena zemního plynu je velice volatilní. Je možné, že s obnovou ekonomiky se zvýší poptávka po plynu a jeho cena skokově vzroste,“ upozorňuje Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities. Na to, aby snížení cen pocítily i domácnosti, by tak bylo potřebné, aby ceny na burze spadly dlouhodoběji.


Nejnovější články