Centropol: Dodavatel, který se postavil dominantním hráčům

Energetika

Aleš Graf měl před lety správný nápad a nebál se ho zrealizovat. Postavil se energetickým gigantům a po liberalizaci trhu s elektřinou založil společnost Centropol Energy, a.s., která nadobro změnila český trh s energiemi. Přečtěte si příběh o tom, jak Graf zákazníkům nabídnul levnější energie a sám se stal jedním z nejbohatších Čechů.

31. 1. 2020
Centropol: Dodavatel, který se postavil dominantním hráčům

Podnikatelský příběh Aleše Grafa začíná ještě dávno předtím, než v roce 2002 začal dodávat elektřinu prvnímu zákazníkovi. Do budování vlastního byznysu se totiž pustil hned po revoluci, a to v poměrně mladém věku – po dosažení plnoletosti. Ovlivněn politickými změnami a inspirován možností postavit se na vlastní nohy bez nutnosti povinného razítka o zaměstnání se odvážně vrhnul do obchodování s bílou technikou a později také do podnikání v oblasti realit a informačních technologií. Jeho proaktivita v kombinaci s pracovitostí po čase opravdu přinesla ovoce. Učil se ze svých chyb a postupně získával cenné zkušenosti, které později byly klíčové při založení Centropolu.

V liberalizaci trhu s energiemi Graf viděl příležitost

Když tak v roce 2002 přišla liberalizace trhu s energiemi, vycítil Graf příležitost a pustil se do akce. Založil společnost Centropol Energy, a.s., rychle se zorientoval na trhu a ještě v tom samém roce začal získávat první zákazníky, hlavně větší odběratele. V roce 2006 pak svou nabídkou oslovuje také menší firmy, podnikatele a domácnosti, kterým nabízí výhodnější ceny než stávající dodavatelé. Tím vytváří vhodnou půdu nejen pro růst Centropolu, ale také pro celkové snižování cen. Tradiční dodavatelé jsou totiž pod konkurenčním tlakem nuceni snižovat své marže, a tím také konečné částky na fakturách svých odběratelů.

Vstupem na energetický trh začal Centropol konkurovat velkým hráčům.

Podobná situace se opakovala také při obchodování plynem, se kterým společnost začala v roce 2007. I zde zafungovala síla trhu a výhodnější nabídky Centropolu postupně stlačily ceny pro konečné zákazníky.

I když vybudovat stabilní společnost v dnešní době není jednoduché, v letech 2010 až 2014 už bylo nad slunce jasné, že Aleš Graf to dokázal. Centropol rychlým tempem rostl, zákazníci přibývali po desítkách tisíc a tržby stoupaly. V roce 2012 společnost překračuje hranici 300 tisíc odběrných míst. Od toho stejného roku se také pravidelně umisťuje v žebříčku nejvýznamnějších českých firem Czech Top 100. V roce 2013 se navíc ke službám přidává také nabídka výhodných mobilních tarifů.

Největší úspěch? Spokojená rodina!

Aleš Graf tak dosáhl úspěchů, o kterých se mu ještě na začátku jeho cesty ani nesnilo. Za ten úplně největší však považuje svou rodinu. Se svou manželkou, operní pěvkyní Lenkou Graf, má dvě děti. Ty by velmi rád v budoucnu do úspěšného byznysu také zapojil, podotýká však, že nejdůležitější je, aby dělaly hlavně to, co je baví. Pomyslným třetím dítětem je Nadační fond Energie pomáhá, který založil společně s manželkou v roce 2017. Hlavní projekt fondu – Skákejme pro zdravé srdce, učí děti větší pohybové aktivitě, zdravému životnímu stylu a prevenci srdečních onemocnění.

Rodina však pro Grafa není důležitá jen v osobním životě. Dokonce i při práci se snaží na své zákazníky pohlížet jako na členy rodiny a když přemýšlí, jak dále Centropol posunout, rozhoduje se také podle toho, co by chtěl svým blízkým nabídnout a co by pro ně mohlo být užitečné. V letech 2017 a 2018 tak postupně otevírá deset zákaznických center po celé republice, které společnost ještě více přibližují k odběratelům. Zároveň se také Centropol stává zakládajícím členem Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE), která podporuje liberalizaci trhu a zkvalitnění služeb pro konečné spotřebitele. Společně s ostatními firmami sdruženými v asociaci pak Graf apeluje na vytvoření nového zákona a pravidel pro prodej energií.

Spokojený zákazník je pro Grafa důležitý.

V roce 2019 se Centropol stává jedním z hlavních iniciátorů Deklarace dodavatelů elektřiny a plynu na ochranu spotřebitelů, která by měla zatočit s takzvanými energetickými šmejdy. “Z Deklarace máme radost, hrdě se k ní hlásíme. Myslím, že je to jeden z nejlepších počinů účastníků trhu za poslední léta. Jestliže se chceme hrdě hlásit k odvětví, ve kterém pracujeme, musíme udělat mnohem více pro zákazníky. Jejich spokojenost musí být středobodem našeho zájmu,” říká Aleš Graf. Zároveň také dodává, že “samoregulace je dobrým krokem, úplně to ale nestačí. Teď je míček na straně legislativců, kteří, a v to pevně věříme, postupy obsažené v Deklaraci co nejdříve přetaví v zákon, který bude vymahatelný a platný úplně pro všechny.” Ten by však měl být na světě až v roce 2021.

Aleš Graf – majitel společnosti Centropol, předseda představenstva

Datum narození

27. 3. 1972

Bydliště

Ústí nad Labem, v zimních měsících Florida

Rodiště

Ústí nad Labem

Vzdělání

Ing., MBA – vystudoval ekonomiku na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, později získal titul také na Prague International Business School.

Rodinný stav

Ženatý, jeho manželkou je operní pěvkyně Lenka Graf.

Zájmy

Golf, lyžování, cestování

 

Nejnovější články