Nepodepisujte smlouvu šmejdům. Za „výhodné“ aukce elektřiny vám hrozí vysoké pokuty

Domácnost

Zazvoní vám u dveří nebo vám zatelefonují. A slíbí, že vám zajistí nejnižší možnou cenu elektřiny nebo plynu. Nakonec z vás vymámí zřetelné ANO a vy si v následujících letech nebudete moci sami vybrat dodavatele energie. Nebo zaplatíte vysokou pokutu, pokud budete chtít od smlouvy odstoupit. Na co si dát pozor?

7. 7. 2020
Nepodepisujte smlouvu šmejdům. Za „výhodné“ aukce elektřiny vám hrozí vysoké pokuty

„V zimě přišli za mojí maminkou, které je skoro osmdesát. Řekli jí, že jsou od energií a jdou zkontrolovat měřáky. Po této ,kontrole´ ji nechali podepsat nějaké papíry, údajně zápis. Mamince se moc nechtělo, papírům nerozuměla, ale pohrozili jí, že když to neudělá, může být od elektřiny odstřižena úplně. To ji vyděsilo, takže jim dokumenty podepsala. Ve skutečnosti šlo o smlouvu s aukční společností, ale to jsme bohužel zjistili moc pozdě. Momentálně to řešíme s Českou obchodní inspekcí, protože maminka je nyní zcela v rukách těchto šmejdů. Kdyby si chtěla vybrat dodavatele sama, zaplatila by vysokou pokutu. Je to neuvěřitelné,“ popisuje Helena Z. z Plzeňska.

Nejvýhodnější cena ano. Ale jen pro zprostředkovatele

Princip celé aukce spočívá v tom, že zprostředkovatel vytvoří skupinu domácností nebo firem, o které pak jednotliví dodavatelé energií soutěží výhodnější cenou. „Když ale těmto zprostředkovatelům podepíšete přihlášku do energetické aukce, v horším případě jim ještě ,darujete´ exkluzivitu, máte problém,“ potvrzuje Aleš Pospíšil ze společnosti Centropol. „Aukcionáře nezajímá, jestli vám skutečně bude schopen nabídnout tu nejvýhodnější cenu. Zajímá ho jen výše provize, kterou dostane od dodavatele energií. Často se stává, že je dopředu domluven pouze s jediným takovýmto dodavatelem, takže ani k žádné aukci nedojde.“

„Potřebuji slyšet jasné ANO.“

Vyhrožování, slibování, nátlak. Takzvaní zprostředkovatelé mívají různé taktiky, jak člověka přesvědčit, aby se jim upsal. Nejraději cílí na seniory, kteří se k podpisu nechají přimět snáze. „Už pátý měsíc přeplácíte cenu za megawatthodinu elektřiny,“ oznámí hned zkraje. „To jste vážně nevěděl? Ani vám od vašeho dodavatele nepřišla výzva, abyste si uplatnil slevu?“ ptá se naoko zúčastněně a hned nabízí řešení. „Zúčastněte se výběrového řízení, ušetříte tak minimálně tři tisíce každý rok!“

Obchodník dokáže velmi dobře vzbudit v osloveném člověku dojem, že o něm má všechny informace. Během několika minut od něj také obratně získá veškeré iniciály, které potřebuje – například adresu bydliště nebo rodné číslo. Vzápětí rychle oddrmolí formulku, že při nedodržení smluvních podmínek bude muset zaplatit pokutu šest tisíc korun. Není mu skoro rozumět, což je účel. Teď už jen stačí získat jeho ústní souhlas, že se zúčastní výběrového řízení.

„Potřebuju slyšet jasné ANO nebo NE,“ hovoří náhle pomalu a srozumitelně. „Ano,“ hlesne polekaný hlas na druhém konci telefonu. „Díky, tak to je vše,“ odvětí neznámý poté, co dodá, že je potřeba do 14 dnů poslat zpět dopis, v němž vyplní a podepíše plnou moc.

Žádné smlouvy prodejcům u dveří nebo po telefonu nepodepisujte!

Nic nepodepisujte

Jak potvrzuje i tiskový mluvčí Energetického regulačního úřadu Michal Kebort, aukce jsou v celém energetickém odvětví problémem číslo jedna. „Problematické jsou u nich například závazné přihlášky a související sankce, pokud později odmítnete uzavřít smlouvu s vítězem aukce,“ dodává Michal Kebort. Podle Aleše Pospíšila také zákazníci často podepíší i smlouvu o exkluzivitě, která zprostředkovateli umožní, aby vám vybíral dodavatele. „Podpisem této smlouvy se vzdáte práva na vlastní volbu dodavatele energií, který by vám nabídl velmi pravděpodobně výhodnější podmínky. Pokud si budete chtít vybrat dodavatele sami, hrozí vám následně vysoké pokuty.“

Chcete-li se pokutám a problémům vyhnout, stačí udělat jediné – žádné smlouvy prodejcům u dveří nebo po telefonu nepodepisovat. „Jestliže chcete ušetřit za dodávky energií, oslovte dodavatele energií napřímo, například přes jeho webové stránky. Dosáhnete tak té nejlepší možné ceny a také jistoty, že s vámi bude zacházeno slušně,“ podotýká Aleš Pospíšil. Dodavatelé energií, kterým takovéto jednání vůči zákazníkům vadí a kteří chtějí trh s energiemi kultivovat, založili a podepsali takzvanou Deklaraci dodavatelů elektřiny a plynu. Ta chce chránit zákazníky a dodavatelé se svým podpisem například zavázali, že nebudou spolupracovat se zprostředkovateli, kteří obdrželi pokutu od České obchodní inspekce nebo Energetického regulačního úřadu. „Také připravovaná novela energetického zákona by měla zabránit tomu, aby se z lidí stávali rukojmí těchto podvodníků,“ dodává Aleš Pospíšil. Podle Tomáše Prouzy, prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu, by měl zákon těmto nekorektním zprostředkovatelům zabránit vstupu do odvětví. „Věříme, že posílené pravomoci Energetického regulačního úřadu a nový registr zprostředkovatelů trh pročistí, stejně jako se to podařilo České národní bance s obdobným registrem na trhu s finančními službami,“ potvrzuje Tomáš Prouza.

Jak od smlouvy odstoupit?

Co ale dělat, pokud jste smlouvu s aukční společností již podepsali? Podle České obchodní inspekce je vaším právem od ní do 14 dnů od jejího uzavření bez jakékoliv sankce odstoupit. A to v případě, že jste ji uzavřeli mimo obchodní prostory – tedy například při podomním prodeji nebo po telefonu. Odstoupení raději podejte písemně, ideálně klasickým doporučeným dopisem, a schovejte si podací lístek. Důvod, proč od smlouvy odstupujete, uvádět nemusíte. Zprostředkovatel by vám měl při uzavření smlouvy zároveň dodat i formulář k odstoupení. Pokud jej nedodal, sepište jej sami. „Uveďte do něj přesnou identifikaci smlouvy i společnosti a také informaci, že odstupujete od smlouvy do 14 dnů od jejího uzavření. Pokud jste zprostředkovateli udělili plnou moc, výslovně ji odvolejte. Pak už jen stačí připojit datum a podpis,“ vyjmenovává Aleš Pospíšil.

Od smlouvy můžete v některých případech odstoupit.

Nebo se můžete obrátit na Českou obchodní inspekci, případně na Energetický regulační úřad. „Také zákazníci Centropolu se pochopitelně stávají terčem těchto aukčních společností. Vždy se jim společně s naším právním oddělením snažíme pomoci a z nevýhodných smluv je vyvázat. Není to ale úplně jednoduché, takže na novelu energetického zákona hodně spoléháme,“ uzavírá Aleš Pospíšil.


Nejnovější články