Plynová trouba a deska: Tipy, jak vybrat to nejlepší

Domácnost

Plynové trouby nemají na trhu příliš velké zastoupení. Pokud si plynovou troubu přejete, nemůžete vybírat z takového množství jako ti, co shánějí troubu elektrickou. Naopak plynová varná deska se stále těší velké oblibě. Na co si dát při výběru pozor? Více v článku.

17. 10. 2019
Plynová trouba a deska: Tipy, jak vybrat to nejlepší

Plynová trouba je klasika

Plynová trouba bývala opravdu hodně rozšířená. Elektrická trouba? Moc drahá a nebo vůbec nebyla k dostání. Naše maminky a babičky skoro jistě doma pekly v plynové troubě a možná ji ještě mají. Dnes už je poměrně náročné plynovou troubu sehnat, protože se výrobci uchýlili spíše k elektrickým troubám, které mají mnohé vychytávky. Kde plynovou troubu sehnat? Mrkněte na internet do e-shopů nebo do bazarů – tam se stále prodávají. Ale jak takovou troubu vybrat?

Dobrá plynová trouba? Má to své podmínky

Abyste se při nákupu neunáhlili a nekoupili nevhodnou plynovou troubu, je nutné si ujasnit, co by takový trouba měla mít.

Regulace teploty

Je pečení Váš koníček? Určitě víte, že správná teplota má velký vliv na přípravu jídla. Zjistěte si, jaké rozmezí teplot daná plynová trouba má (obvykle to je 150°C – 290°C) a jestli se jednoduše reguluje. Další tip je, abyste se podívali, jak je rozmístěné ovládání. Bude pro vás rozvržení pohodlné?

Studená dvířka

Velkou výhodou jsou studená dvířka. Komu se nestalo, že se spálil o dvířka trouby… Máte v domácnosti zvířata nebo děti? Tak to už je úplná nutnost, protože nikdy nevíte, co se v nestřeženém okamžiku může stát. Studená dvířka chrání před nepříjemným popálením vás, dětí i zvířat.

Úložný prostor

Velmi praktické je mít u trouby i spodní šuplík do kterého dáte přebytečné plechy. Plech dokáže zabrat opravdu velký prostor, který jde určitě využít lepším způsobem. Proto se mrkněte na trouby s úložným prostorem.

Snadné čištění

Při nákupu se nezapomeňte zajímat o to, jak snadno se trouba čistí. Některé trouby jsou vyrobené tak, abyste se jejich čištěním nezdržovali příliš dlouho. 

Energetická třída

Plynové trouby a desky jsou oblíbené kvůli nízkým provozním nákladům. Proto se zaměřte také na to, jak je trouba tepelně utěsněna a do jaké energetické třídy patří.

Jaká značka prodává plynové trouby? Podívejte se třeba na stránky Mora, která v současné době nabízí největší výběr.

Plynová varná deska – skvělá volba do kuchyně

Plynové desky jsou na trhu stále velmi rozšířené. Proč? Funguje na nich veškeré nádobí, nemusíte se bát zbytečné elektroniky a oheň si regulujete podle své potřeby. Všechny tyto výhody jsou důvodem, proč je hojně využívají kuchaři, kteří při vaření potřebují určitou kontrolu nad teplotou. 

Ne vždy jsou sklokeramické a indukční desky tou nejlepší volbou. Mají sice spoustu bezpečnostních pojistek, ale také jsou více poruchové. Opravy jsou drahé a tak se při poruše vyplatí koupit nový kus. Jenže to zase není příliš ekologické. A varná deska s indukcí? Připravte si další stovky a tisíce korun na speciální nádobí.

Plynová trouba a varná deska.

Výhody plynové desky

Nízké náklady = malá spotřeba

Díky skoro nulovému zbytkovému teplu a možnosti okamžitého vypnutí je plynová deska opravdu velmi úsporná. Energetickou náročnost najdete na štítku.

Rychlá regulace teploty

Regulace teploty probíhá okamžitě – prostě jen stáhnete nebo zvětšíte plamen. Je to velmi praktické a po nějaké době už to budete umět “od oka”.

Fungují okamžitě

Nahřívání? Kdepak. Prostě si zvolte sílu plamene hned od začátku. Jediné, co vás může zabrzdit je použité nádobí (materiál).

Bezhlučnost

Některé elektrické varné desky jsou hlučné díky větráku, který chladí desku. Plynová deska je v podstatě bezhlučná. Slyšet je jen opravdu tiché syčení.

Cena

Plynové desky bývají levnější, než elektrické. 

Na co si dát pozor při výběru plynové desky?

Na trhu si můžete vybírat podle značky, funkcí nebo vlastností. Co byste měli znát ještě před tím, než začnete plynovou desku shánět? To zjistíte v našem přehledu.

Jiskrové zapalování

Abyste nemuseli používat sirky nebo zapalovač, tak se do moderních spotřebičů instaluje zapalování jiskrou. Plamínek na hořáku jednoduše naskočí a vy se nemusíte bát popálení.

Automatické vypnutí plynu

Protože je plyn pro lidský organismus velmi jedovatý, dejte si pozor, aby deska uměla vypnout přívod plynu. Když dojde k vypnutí hořáku, tak se plyn může rozšířit a způsobit velké problémy. Stačí vánek nebo přelití tekutiny z kastrolu a plamen zhasne. Například značka Mora má tuto funkci nazvala Stop Gas.

Počet plotýnek a jejich rozmístění

Vybírat můžete z variant, kde jsou 2, 4 nebo 5 plotýnek. 2 plotýnky jsou vhodné do opravdu malých kuchyněk, kde už se nic většího nevejde. Přesto spíše doporučujeme 4 plotýnky, které jsou velmi praktické i na odkládání pánví nebo hrnců. K čemu slouží 5. plotýnka? Ve většině případů je vhodná na Wok pánve, které potřebují prostor a intenzivní plamen. Sehnat lze i 4 plotýnky, kdy je jedna vhodná přímo na Wok, např. BOSCH PNH6B6B10, CONCEPT PDV4760 nebo BEKO HIAW 64225 SX.

Wok hořák

Milujete asijskou kuchyň? Máte pánev Wok a přejete si tvořit jídla, která si jinak rádi dáváte v restauracích? Některé typy desek mají speciální hořák s dostatečně intenzivním plamenem, který vám to umožní. Cena desek je sice trochu vyšší, ale samotný hořák dokáže ušetřit až 20 % energie. Wok hořák mají např. výrobky ELECTROLUX KGG7536K, BOSCH PPQ7A6B20 nebo CANDY CVG75SWGB.

Plynové desky jsou na trhu stále velmi rozšířené.

Vybírat můžete například z těchto desek

Název

Cena

Vlastnosti

Vzhled

BEKO HIAW 64225 SX

5.500 Kč

Bezrámečkové provedení, litinové mřížky, WOK, zapalování mimo knoflík vpředu, bezpečnostní pojistka proti zhasnutí plamene, 5 let záruka, lze použít propan-butan

Různá provedení – nerez, černá deska, 4 hořáky

ELECTROLUX KGG7536K

8.000 Kč

Litinová mřížka, otočné nerezové knoflíky, WOK, bezpečnostní termopojistka, integrované zapalování, 

Tvrzené černé sklo, 5 hořáky

CANDY CVG75SWGB

5.400 Kč

Integrované zapalování, Termoelektrická pojistka proti úniku plynu, lze použít propan-butan, Litinové podpěry, WOK, 

Různá provedení – bíle sklo, černé sklo, nerez, 5 hořáky

Amica DP 6400 LZB

3.300 Kč

Elektrické zapalování v knoflíku, Litinové rošty, Bezpečnostní pojistky hořáků u desky

Černý plech, 4 hořáky

Kombinace toho nejlepšího? Sklokeramická plynová varná deska

Opravdu nádherným designovým kousekem do kuchyně se stává tato kombinovaná varianta. Skleněná deska se dobře čistí a navíc v kuchyni vypadá báječně. Vybírat můžete z klasického bílého vzhledu nebo z černého lesklého skla, které vypadá velmi luxusně. Líbí se vám spíše bílá varianta? Tak si vyberte třeba CONCEPT PDV7060wh nebo CANDY CVG75SWGB s hořákem Wok. Dáváte přednost elegantní černé? Tak koukněte po výrobcích MORA VDP 645 GB3 nebo BOSCH POH6B6B10.

Jaký sporák tedy vybrat?

Doporučujeme zvolit plynovou desku a elektrickou troubu. Elektrické trouby jsou velmi spolehlivé a při vaření praktické. Našli jsme pro vás pár zajímavých sporáků, které by vám mohly přijít vhod. 

 

Název

Cena

Vlastnosti

Typ, Vzhled

Mora K 868 AW

8.500 Kč

Rychloohřev trouby, elektrický gril, ohřev talířů, čištění trouby Water Clean, pojistky proti úniku plynu, el. zapalování hořáků

Kombinovaný sporák, barevné provedení INOX LOOK, 4 hořáky

Amica 510GE1.23PF

4.000 – 4.600 Kč

Bezpečnostní pojistky hořáků, manuální zapalování, výklopný odkládací prostor, dvojité zasklení dvířek

Kombinovaný sporák, různá provedení – chrom, bílá, 4 hořáky

Zanussi ZCK540G1WA

6.000 Kč

Gril, horní + spodní ohřev, důmyslný design pro snadné čištění, termopojistka, samostatné tlačítko pro zapalování

Kombinovaný sporák, bílá, 4 hořáky

Mora P 162 AS

7.500 Kč

Hořáky a trouba mají pojistku StopGas, kovový příklop, chladná dvířka trouby, praktický úložný prostor, smaltovaná mřížka Stabil Plus, MAXI pekáč

Plynový sporák, hnědá, 4 hořáky

Mora P 151 BW

5.500 Kč

Hořáky a trouba mají pojistku StopGas,chladná dvířka trouby, praktický úložný prostor, smaltovaná dvoudílná mřížka, plech

Plynový sporák, bílá, 4 hořáky

Doufáme, že seženete sporák podle vašich představ, který vám usnadní každodenní vaření jídla. Chcete číst dále? Doporučit můžeme tento článek, který vám prozradí z čeho se skládá cena plynu na vaší faktuře.
 

Nejnovější články