Pandemie a mírná zima otřásla celým trhem s plynem
Světový trh s plynem zažívá těžké časy. Mezinárodní energetická agentura očekává největší meziroční pokles v historii. Trhu se zemním plynem příliš nepomohla mírná zima. S pandemií koronaviru a poklesem poptávky se celá situace ještě zhoršila. Může se konečný spotřebitel v důsledku této krize dočkat zlevnění plynu?
12. 10. 2020Celosvětová poptávka by měla klesnout o 4 %
Červnová zpráva Mezinárodní energetické agentury (IEA) těžaře plynu rozhodně nepotěšila. IEA předpokládá, že mírná zima na severní polokouli spolu s pandemií koronaviru a jejími důsledky přinese historicky největší meziroční pokles poptávky po zemním plynu. Ta by celosvětově měla klesnout o 4 %, v absolutním množství o zhruba 150 miliard metrů krychlových. Odhadovaná poptávka činí 3,85 bilionu metrů krychlových. Pokud by se předpověď skutečně potvrdila, jednalo by se o dvojnásobný pokles oproti tomu, který přišel v důsledku světové finanční krize v roce 2008. Původně predikovala IEA dokonce pětiprocentní pokles, nicméně na základě čísel z prvních dvou měsíců druhého kvartálu odhad přehodnotila.
IEA předpokládá, že pokles bude dlouhodobého charakteru. V následujících pěti letech očekává agentura převis nabídky zemního plynu nad poptávkou. Do roku 2025 odhaduje ztrátu v poptávce po plynu přibližně na 75 miliard m³ ročně. Za převisem nabídky stojí také rostoucí množství zkapalněného zemního plynu na trhu. Cena plynu kvůli tomu klesala již od loňského listopadu. Mírná zima a pandemie koronaviru pokles ještě umocnily. Nastalá situace téměř vyrovnala ceny v Evropě, USA i v Asii a dostala je na historická minima. Za vyšší nabídkou LNG stojí především Spojené státy americké, které se v prvních pěti měsících letošního roku staly největším dodavatelem zkapalněného plynu do Evropy.
Opětovný růst světového obchodu s plynem má zajistit LNG a nové velmoci
Mezinárodní energetická agentura předpokládá, že do budoucna by za opětovným růstem světového obchodu s plynem měly stát asijské země v čele s Čínou a Indií. Tyty země jmenuje IEA nejen kvůli silnému průmyslu, ale také kvůli přítomnosti masivní státní podpory v odvětví. Jako hlavní zdroj opětovného růstu světového obchodu s plynem vidí agentura jeho zkapalněnou podobu. Vzhledem k přesycení trhu však růst obchodu nemusí nutně způsobit i růst cen, ty se mohou podle IEA udržet na nízké úrovni.
Oživení trhu s plynem by mohla přinést také mezinárodní podpora. Například Evropská komise plánuje plynárenský trh výrazně dotovat, jelikož zemní plyn je v Evropské unii chápán jako jakýsi most mezi spalováním uhlí a energetikou závislou na obnovitelných zdrojích.
Způsobí situace na trhu zlevnění plynu pro konečného zákazníka?
Názory se v tomto ohledu liší. Na pražské burze PXE byla v červnu cena zemního plynu třikrát nižší než před rokem. Někteří dodavatelé na tento vývoj již zareagovali a skutečně nabízejí plyn levněji. Vidět to lze především na nejnovějších cenících a v nabídkách, jež jsou vázány na vývoj na burze. Zejména velké plynárenské firmy mají uzavřené kontrakty za určitou cenu na dlouhou dobu dopředu, nejsou proto schopné pružně reagovat na krátkodobé výkyvy cen. Pro mnoho zákazníků se tak nemusí změnit nic do té doby, než bude cena plynu podobně nízká dlouhodobě. Řada subjektů zatím nereagovala také z toho důvodu, že ceny plynu jsou obecně poměrně volatilní a nelze vyloučit, že s obnovou ekonomiky půjdou zase skokově nahoru.
Chcete-li tedy za plyn ušetřit, máte dvě možnosti. Můžete počkat, až se aktuální stav promítne do ceníků vašeho poskytovatele, nebo přejít k dodavatelům, kteří již zlevnili – pochopitelně v souladu s podmínkami ve vaší smlouvě. Nabídky jednotlivých dodavatelů si můžete přehledně porovnat pomocí online kalkulačky.