Rozhovory

Cenu plynu doporučujeme fixovat na 2 roky, říká manažer nákupu komodit Vít Brůha

Zdražení elektřiny se podle posledních předpovědí nevyhneme, můžeme čekat zdražování i u plynu? Ptali jsme se Víta Brůhy, manažera nákupu komodit společnosti CENTROPOL ENERGY, a.s.

Cenu plynu doporučujeme fixovat na 2 roky, říká manažer nákupu komodit Vít Brůha
Cenu plynu doporučujeme fixovat na 2 roky, říká manažer nákupu komodit Vít Brůha

Mají se koncoví zákazníci obávat v následujících měsících zdražení? Pokud ano, o jak moc mohou ceny plynu růst?

Cena plynu v průběhu roku 2019 nepodléhala na velkoobchodním trhu výrazným cenovým výkyvům, které by z našeho pohledu měly vést k zdražení ceny pro koncové zákazníky. Předpokládáme, že cena plynu pro koncového zákazníka bude ve stejné cenové úrovni, jako tomu bylo v roce 2018.

Doporučili byste tedy ceny plynu koncovým zákazníkům fixovat?

Společnost Centropol patří mezi přední dodavatele energií. Naši specialisté v zákaznických centrech a kontaktní lince jsou vždy připraveni pomoci vybrat nejvýhodnější ceník. Naším cílem je spokojený zákazník, který nejen nemá nedoplatky, ale kterému ještě můžeme část záloh vrátit. Zákazníkům v tuto chvíli doporučujeme fixaci ceny plynu v ideální délce dvou let, která dle našeho názoru je adekvátní pro řízení možného krátkodobého rizika změny ceny směrem nahoru. Na druhou stranu dává i prostor do budoucna získat výhodnější cenu na trhu v případě potvrzení postupného trendu zpomalování světové ekonomiky s následkem poklesu cen energetických komodit.

Chcete zjistit, zda vám Centropol může nabídnout lepší podmínky než váš stávající dodavatel? Vyzkoušejte naši kalkulačku! Srovnat!

Co nejvíce ovlivňuje ceny plynu?

Nad různými prognózami vývoje cen plynu koncový odběratel mnohdy nechápavě kroutí hlavou. Složitost jakýchkoliv předpovědí spočívá v tom, že cenu plynu pro odběratele ovlivňuje více jejích složek. Koncová cena pro zákazníka stojí vlastně na čtyřech nohou. Do části ceny, která není regulována a mění se i v průběhu roku, zahrnujeme cenu plynu jako komodity, tedy za kolik ji dodavatel nakoupí na burze. Cenotvorbu ovlivňují i jednotliví dodavatelé plynu a výše jejich obchodních marží. Pak tu máme regulovanou část ceny plynu, která představuje zhruba čtvrtinu z celkové ceny pro odběratele. Tu určuje Energetický regulační úřad (ERÚ) a platná legislativa ČR. Patří do ní například poplatek operátorovi trhu s elektřinou a plynem (OTE), který spravuje evidenci množství skladovaného plynu v podzemních zásobnících, informuje dodavatele poslední instance a zpracovává statistiky o dovozu a vývozu energetických komodit. V poslední řadě nesmíme zapomínat na platbu za přenos plynu odpovědnému distributorovi plynu.

Jaká je indikativní cena plynu a co znamená?

Pomalu se stírají i rozdíly mezi velkoodběratelem plynu s nižší cenou a běžným zákazníkem. Společnost Centropol navíc v reakci na tento trend přišla s řadou produktů a ceníků, kdy běžný zákazník může využít výhod velkoodběratelů

Kartami cenového mariáše může zamíchat i vyšší moc představující, ekonomicko-politické klima v Evropě, dovoz LNG z USA, distribuční předpoklady ruského plynu do Evropy. A ještě je tu i příroda, která zejména v zimních měsících umí ceny plynu nepříjemně zvýšit.

Cena plynu pro koncového zákazníka bude ve stejné cenové úrovni, jako tomu bylo v roce 2018.

Takže záleží třeba i na tom, jestli venku svítí sluníčko, fouká vítr, je tuhá nebo mírná zima a podobně?

Ano. Výrazný tlak na růst/pokles ceny plynu má (ne)zaplněnost skladovacích kapacit plynu v ČR a v celé Evropě. Například po skončení topné sezóny 2017/2018 zaplněnost skladovací kapacity u nás dosáhla svého desetiletého minima. Logicky se zvýšila poptávka po plynu a tím tehdy vzrostl i tlak na růst ceny na burze.

Hrají roli také geopolitické rozmíšky nebo vývoj měnových kurzů?

Zcela jistě. V tomto bodě je to s prognózováním složité i v tom, že cenu plynu na burze ovlivňuje zejména cena její sesterské komodity, tedy ropy a dalších přidružených derivátů. Ovlivňuje ji tedy například i politika Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), dále třeba sankce mezi některými zeměmi, zavádění cel a podobně. Působí na ni i rostoucí cena elektrické energie.

Plynové hádky Ruska s Ukrajinou. Čtěte, proč vznikly a jaké mají řešení

Měnové výkyvy jsou také důležité, například posilování koruny vůči dolaru. To vám může s cenou výrazně zahýbat, protože s posílením koruny se vám nákupy zlevňují. Platí to ale pochopitelně i v opačném gardu, není jistě tajemstvím, že po skončení intervencí ČNB jsme čekali poněkud rychlejší tvrdnutí naší měny.