Cenu plynu doporučujeme fixovat na 2 roky, říká manažer nákupu komodit Vít Brůha
Zdražení elektřiny se podle posledních předpovědí nevyhneme, můžeme čekat zdražování i u plynu? Ptali jsme se Víta Brůhy, manažera nákupu komodit společnosti CENTROPOL ENERGY, a.s.
29. 10. 2019Mají se koncoví zákazníci obávat v následujících měsících zdražení? Pokud ano, o jak moc mohou ceny plynu růst?
Cena plynu v průběhu roku 2019 nepodléhala na velkoobchodním trhu výrazným cenovým výkyvům, které by z našeho pohledu měly vést k zdražení ceny pro koncové zákazníky. Předpokládáme, že cena plynu pro koncového zákazníka bude ve stejné cenové úrovni, jako tomu bylo v roce 2018.
Doporučili byste tedy ceny plynu koncovým zákazníkům fixovat?
Společnost Centropol patří mezi přední dodavatele energií. Naši specialisté v zákaznických centrech a kontaktní lince jsou vždy připraveni pomoci vybrat nejvýhodnější ceník. Naším cílem je spokojený zákazník, který nejen nemá nedoplatky, ale kterému ještě můžeme část záloh vrátit. Zákazníkům v tuto chvíli doporučujeme fixaci ceny plynu v ideální délce dvou let, která dle našeho názoru je adekvátní pro řízení možného krátkodobého rizika změny ceny směrem nahoru. Na druhou stranu dává i prostor do budoucna získat výhodnější cenu na trhu v případě potvrzení postupného trendu zpomalování světové ekonomiky s následkem poklesu cen energetických komodit.
Co nejvíce ovlivňuje ceny plynu?
Nad různými prognózami vývoje cen plynu koncový odběratel mnohdy nechápavě kroutí hlavou. Složitost jakýchkoliv předpovědí spočívá v tom, že cenu plynu pro odběratele ovlivňuje více jejích složek. Koncová cena pro zákazníka stojí vlastně na čtyřech nohou. Do části ceny, která není regulována a mění se i v průběhu roku, zahrnujeme cenu plynu jako komodity, tedy za kolik ji dodavatel nakoupí na burze. Cenotvorbu ovlivňují i jednotliví dodavatelé plynu a výše jejich obchodních marží. Pak tu máme regulovanou část ceny plynu, která představuje zhruba čtvrtinu z celkové ceny pro odběratele. Tu určuje Energetický regulační úřad (ERÚ) a platná legislativa ČR. Patří do ní například poplatek operátorovi trhu s elektřinou a plynem (OTE), který spravuje evidenci množství skladovaného plynu v podzemních zásobnících, informuje dodavatele poslední instance a zpracovává statistiky o dovozu a vývozu energetických komodit. V poslední řadě nesmíme zapomínat na platbu za přenos plynu odpovědnému distributorovi plynu.
Pomalu se stírají i rozdíly mezi velkoodběratelem plynu s nižší cenou a běžným zákazníkem. Společnost Centropol navíc v reakci na tento trend přišla s řadou produktů a ceníků, kdy běžný zákazník může využít výhod velkoodběratelů.
Kartami cenového mariáše může zamíchat i vyšší moc představující, ekonomicko-politické klima v Evropě, dovoz LNG z USA, distribuční předpoklady ruského plynu do Evropy. A ještě je tu i příroda, která zejména v zimních měsících umí ceny plynu nepříjemně zvýšit.
Takže záleží třeba i na tom, jestli venku svítí sluníčko, fouká vítr, je tuhá nebo mírná zima a podobně?
Ano. Výrazný tlak na růst/pokles ceny plynu má (ne)zaplněnost skladovacích kapacit plynu v ČR a v celé Evropě. Například po skončení topné sezóny 2017/2018 zaplněnost skladovací kapacity u nás dosáhla svého desetiletého minima. Logicky se zvýšila poptávka po plynu a tím tehdy vzrostl i tlak na růst ceny na burze.
Hrají roli také geopolitické rozmíšky nebo vývoj měnových kurzů?
Zcela jistě. V tomto bodě je to s prognózováním složité i v tom, že cenu plynu na burze ovlivňuje zejména cena její sesterské komodity, tedy ropy a dalších přidružených derivátů. Ovlivňuje ji tedy například i politika Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), dále třeba sankce mezi některými zeměmi, zavádění cel a podobně. Působí na ni i rostoucí cena elektrické energie.
Měnové výkyvy jsou také důležité, například posilování koruny vůči dolaru. To vám může s cenou výrazně zahýbat, protože s posílením koruny se vám nákupy zlevňují. Platí to ale pochopitelně i v opačném gardu, není jistě tajemstvím, že po skončení intervencí ČNB jsme čekali poněkud rychlejší tvrdnutí naší měny.