Kvalita zemního plynu: Jakou výhřevnost má plyn, který odebírám?

Domácnost

Přijde vám, že váš plynový sporák v kuchyni má horší a horší výkon? Polévku na něm vaříte 3× déle než minulý rok? Někteří lidé začínají kvůli takovým přesvědčením podezřívat distributory, že jim trubkami posílají nekvalitní zemní plyn s výhřevností blížící se nule. Co je na tom pravdy?

1. 6. 2020
Kvalita zemního plynu: Jakou výhřevnost má plyn, který odebírám?

Co ovlivňuje výhřevnost plynu?

Zemní plyn se skládá z několika různých složek. Patří mezi ně například propan, butan, etan, oxid uhličitý nebo metan. Právě poslední ze zmíněných má na výhřevnost plynu největší vliv. Dalo by se říct, že čím víc metanu zemní plyn obsahuje, tím větší má páru.

Kolik metanu je v zemním plynu, který odebírám?

Zemní plyn by měl obsahovat minimálně 85 % metanu. Jak se to kontroluje? Plyn k nám putuje plynovody ze zahraničí – obvykle z Ruska. Jeho jakost je proto kontrolována už na hranicích.

Zemní plyn z Ruska

INFO: Hlavním dohlížitelem na kvalitu je samozřejmě Energetický regulační úřad (ERÚ), který má za úkol chránit spotřebitele, tedy hlídat, že ho nikdo nešidí a nedodává mu nekvalitní plyn.

Na hranicích probíhají pravidelné kontroly. Jak je na tom ale plyn přímo ve vašem okolí? Distributoři plynu (RWE GasNET, E.ON Distribuce a Pražská plynárenská distribuce), kteří spravují distribuční soustavu plynu, mají za úkol kontrolovat jeho kvalitu i ve významných bodech (uzlech) přímo v plynovodech. Distributoři pak zprávy o jakosti plynu vydávají každý měsíc na svých webových stránkách. Stačí najít protokol ohledně kvality zemního plynu ve vašem okolí a ověřit si, že má váš plyn dostatek metanu.

Asi rychle zjistíte, že se kvalita plynu ve vašem okolí za poslední roky příliš nezměnila. Jak je tedy možné, že vodu ohříváte déle, topení je studené a na sporáku nic neuvaříte? Důvodů může být hned několik.

TIP: Stejný plyn, různá cena. Jste si jistí, že za plyn platíte skutečně jen tolik, kolik musíte? Porovnejte si ceny v naší nezávazné kalkulačce.

Co s nekvalitním zemním plynem?

Pokud máte skutečně obavy, že vaše plynové zařízení nefunguje, jak by mělo, pak se obraťte na revizního technika. Ten vám obvykle za několik set korun zkontroluje, jestli je vše v pořádku a případně doporučí, jak výkon zařízení vylepšit.

Jestliže ani technik nepomůže, obraťte na svého dodavatele s podezřením, že odebíráte nekvalitní plyn. V nejzazším případě můžete oslovit přímo Energetický regulační úřad.

TIP: I nádobí stárne. Hrnec může mít jen malinko zprohýbané dno a už se v něm bude vařit mnohonásobně hůř.


Nejnovější články