Jak se nakupuje plyn? Poznejte, jak to dělá Centropol
Na první pohled může nákup plynu vypadat poměrně snadno – dodavatelé pořídí potřebné množství komodity na burze a pak ji s marží přeprodají konečným zákazníkům. Je však realita opravdu tak jednoduchá? Nahlédněte s námi do zákulisí a zjistěte, jak nakupuje plyn český dodavatel ze 17 letou tradicí, společnost Centropol.
6. 1. 2020Pravdou je, že dodavatelé plynu jsou v podstatě obchodníci, kteří tuto komoditu nakupují za účelem dalšího prodeje. Ne vždy se jim však podaří dosáhnout zisku. Jak je to možné? Ceny energií na burzách totiž mohou být zrádné. Kolísají oběma směry a nezřídka se může stát, že během jednoho roku vystřelí až o padesát procent nahoru. Kvalitní dodavatel si však nemůže dovolit tyto výkyvy přenášet na své zákazníky. A tak se zvenčí naprosto jednoduchý model začíná trochu komplikovat.
Aby dodavatelé zabránili velkým výkyvům konečných cen plynu, spoléhají na své energetické analytiky, kteří se snaží vývoj na burze předvídat. Díky tomu je možné nakoupit energie dopředu, za výhodnější ceny a vytvořit tak pomyslný „polštář“, který ochrání konečného zákazníka. Odhady analytiků však nemohou být stoprocentní, a tak dodavatelé nikdy nemají jistotu, že vše vyjde tak, jak předpokládali. Koneckonců, špatné odhady a predikce už byly pro některé menší dodavatele v minulosti osudné.
Jak je možné, že vývoj cen plynu na burze je tak těžké předpovídat, vysvětluje Vít Brůha, manažer nákupu energií společnosti Centropol: „Složitost jakýchkoliv prognóz spočívá mimo jiné právě v tom, že cenu plynu na burze ovlivňuje především cena její sesterské komodity – ropy, ale i přidružených energetických komodit. Ovlivňuje ji tedy například i politika Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), ale také třeba sankce mezi některými zeměmi, zavádění cel a podobně. Na cenu ale působí logicky i vývoj cen elektrické energie, důležité jsou i měnové výkyvy. Například posilování koruny vůči dolaru, což vám může také cenou výrazně zahýbat, protože s posílením koruny se vám nákup komodit zlevňuje a naopak.“
Odhadnout budoucí vývoj tak není žádná legrace. Konečným zákazníkům se proto většinou vyplatí uzavřít smlouvy s většími dodavateli, kteří mají dostatek financí na strategicky výhodné nákupy a dokáží ceny plynu udržet na uzdě i v případě růstu cen na burze.
Fixace cen? Záleží na potřebách zákazníka
Další možností, jak se vyhnout děsivým částkám na fakturách, i když ceny na burze strmě stoupají, je také fixace cen energií. V takovém případě však zákazník musí počítat s tím, že bude platit někdy méně a někdy více, než je aktuální cena na burze. Snížení cen energií tak nebude mít bezprostřední dopad na peněženku spotřebitele, ale zajistí rovnováhu pro dodavatele, který může být u zákazníků s fixovanými cenami chvíli ze ztrátě a chvíli naopak v zisku.
O tom, zda ceny plynu fixovat či ne, se tak musí rozhodnout každý spotřebitel podle svého uvážení. To potvrzuje i Aleš Pospíšil, manažer vnějších vztahů společnosti Centropol: „Pokud jde o věčné dilema fixovat vs. nefixovat, Centropol nabízí samozřejmě obě varianty. Ke každému zákazníkovi se totiž snažíme přistupovat individuálně a reagovat na jeho aktuální potřeby, každý má totiž jiné potřeby a preference. Vzhledem k tomu, že situace na trhu s plynem je stabilnější, než je tomu v případě silové elektřiny, fixace může být pro zákazníky smysluplnou volbou.“
Ceny na burze nejsou jediným faktorem, který ovlivňuje výši vaší faktury
Ceny energií na burze tedy mohou, ale také nemusí, ovlivnit to, kolik konečný spotřebitel za plyn reálně zaplatí. Jaké další faktory působí na výši vaší faktury za plyn, upřesňuje Vít Brůha: „Velkoobchodní cena je tvořena čtyřmi hlavními částmi. Do části ceny, která není regulována a mění se i během roku, zahrnujeme cenu plynu jako komodity, tj. za kolik ji dodavatel nakoupí na burze. Cenotvorbu ovlivňují i jednotliví dodavatelé plynu a marže obchodníků. Dále je tu regulovaná část ceny, která představuje zhruba čtvrtinu celkové ceny. Tu určuje Energetický regulační úřad a legislativa. Patří do ní také poplatek operátorovi trhu (OTE), který dohlíží na množství skladovaného plynu v podzemních zásobnících, informuje dodavatele poslední instance a zpracovává statistiky o dovozu a vývozu komodit. Nesmíme ale zapomínat ani na platbu za přenos plynu, distribuci.“
Složení ceny plynu |
|
---|---|
Regulovaná část |
Neregulovaná část |
Tuto část stanovuje energetický regulační úřad. |
Tuto část stanovují jednotlivý dodavatelé. |
Patří sem: |
|
Poplatek za služby operátora trhu (OTE) |
Cena za spotřebované kilowatthodiny |
Poplatek za přepravu a distribuci plynu |
Obchodní marže dodavatele |
Brůha však upozorňuje i na další faktor, který má na ceny plynu velký vliv: „Tlak na růst či pokles ceny má i další, a to domácí aspekt. Je jím (ne)zaplněnost skladovacích kapacit plynu v ČR, která dosáhla po skončení topné sezóny 2017/2018 svého desetiletého minima. Logicky se zvýšila poptávka po plynu a tím tehdy vzrostl i tlak na růst ceny.“
Z toho vyplývá jediné – chcete-li za plyn ušetřit, jediné aspekty, které můžete ovlivnit vy sami, jsou fixace a obchodní marže dodavatele. Zkontrolujte si proto, zda opravdu odebíráte plyn nejvýhodněji, jak je to možné. Jak? Vyzkoušejte zdarma naši kalkulačku.