Ceny plynu klesají na rekordní úroveň. Dočkáme se záporných cen?
Na trhu zemního plynu jsme v souvislostí s pandemií koronaviru svědky rekordně nízkých cen. Zemní plyn se na burze aktuálně obchoduje za přibližně 1,6 dolarů/MMBtu. Zásobníky se plní, a tak se nabízí otázka, zda se můžeme dočkat dokonce záporných cen plynu, jako se tomu stalo u ropy ve Spojených státech?
2. 7. 2020Malá spotřeba, mírná zima a plné zásobníky
Když se podíváme na vývoj ceny plynu na burze za poslední rok, všimneme si poklesu cen již od konce roku 2019. Pandemie koronaviru totiž není jediným faktorem, který na zlevňování plynu působí. Již v loňském roce se do velkoobchodních cen zemního plynu výrazně promítl nárůst konkurence na evropském trhu, resp. větší dovezené množství. Zemní plyn teď do střední Evropy proudí nejen klasickou cestou přes Ukrajinu, ale také nově vybudovaným plynovodem Nord Stream. Jeho kapacita by se navíc měla v dohledné době zdvojnásobit. Vliv má také rekordní dovoz zkapalněného plynu ze Spojených států.
Na vývoji cen plynu se podepsala rovněž mírná zima – to znamená, že zásobníky zůstaly plné a do toho přišla koronavirová krize. „Trh se zemním plynem byl výrazně ovlivněn uzavřením ekonomiky do svěrací kazajky. K tomu došlo v rámci boje proti pandemii koronaviru téměř po celém světě. V konečném důsledku se výrazně propadla poptávka po zemním plynu, což logicky vedlo ke snížení ceny,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Může cena plynu klesnout až do záporných hodnot?
Zemní plyn se obchodoval ve druhé polovině roku 2019 za 2,2–2,8 dolarů/MMBtu. Od listopadu šla cena z tohoto maxima směrem dolů a k největšímu propadu došlo na začátku dubna, kdy se cena dostala až k 1,55 dolarů/MMBtu. To znamená v období šesti měsíců pokles ceny takřka o polovinu. V posledních týdnech ceny plynu na burze oscilují mezi 1,6–1,8 dolarů/MMBtu.
Zdroj: https://www.kurzy.cz/
Koronavirová krize s cenami komodit opravdu zahýbala, například americká ropa WTI se obchodovala v dubnu za zápornou cenu až -37 dolarů. To znamená, že držitelé kontraktů ropy raději zaplatili odběratelům, aby ropu odebrali, protože už ji nebylo kam ukládat. Může ke stejné situaci dojít i se zemním plynem? Křeček k tomu říká: „Na lokálních úrovních jsme již v minulosti zažili situace, kdy cena plynu klesla do záporné úrovně. Nyní žijeme ve velmi hektické době plné zvratů. Na burze jsme svědky obrovských výkyvů u cen různých aktiv. Nelze proto vyloučit, že ceny zemního plynu klesnou do záporu. Pravděpodobně by šlo pouze o krátkodobý a lokální jev.“
Dominik Stroukal, hlavní ekonom finanční skupiny Roklen, tuto situaci také nevylučuje: „Skladovací kapacita není nafukovací a vybudování nové trvá roky, takže se při současném vývoji skutečně můžeme v Evropě na přelomu července a srpna dostat do nerudovské situace a ptát se, kam s ním. Stejně jako u ropy bychom tak mohli vidět i u plynu záporné ceny. Pokud se však bude ekonomika vzpamatovávat podle dosavadních předpokladů, tak spolu s ní poroste poptávka a po prázdninách ceny opět porostou.“ Dodává: „Ostatně, když v říjnu 2006 poslal plynovod Langeled norský plyn do Británie, záporné ceny plynu jsme už viděli, i když jen velmi krátce. Nebylo by to tedy poprvé.“
Promítne se snížení velkoobchodních cen do ceníků dodavatelů?
Ano, ceny zemního plynu na burze jsou na rekordním minimu, ale dotkne se to vůbec běžného spotřebitele? Podle analytiků lze očekávat, že s obnovou ekonomiky bude poptávka po plynu opět růst, což by mělo stabilizovat jeho cenu. „Aktuální nízké ceny jsou pouze dočasné, způsobené hlavně nízkou spotřebou plynu. Dá se předpokládat, že ceny plynu opět porostou, neboť poroste i jeho spotřeba. Ceny plynu pro rok 2022 a 2023 jsou výrazně vyšší než bližší období. Očekávám stabilizaci na trhu, stejně jako u elektřiny a ropy, ale i tak je cena plynu nižší než před několika měsíci,“ upřesňuje výhled Antonín Svoboda, specialista nákupu plynu ze společnosti Centropol.
Právě to, že ceny plynu sice vzrostou, ale dlouhodobě se budou pohybovat na nižší hladině, by mělo hrát do karet spotřebitelům. Štěpán Křeček předpokládá, že zlevňovat se bude: „Zlevnění zemního plynu na burze je výrazné a již trvá dostatečně dlouhou dobu, aby mohli dodavatelé plynu reagovat a zlevnit koncové ceny pro zákazníky.“ Zároveň však upozorňuje na to, že snížení cen na burze se do ceníků pro zákazníky nepřenese stoprocentně, protože koncové ceny jsou ovlivněny dalšími poplatky a zejména regulovanou částí, kterou tvoří Energetický regulační úřad. Svoboda k tomu uvádí: „Společnost Centropol Energy a.s. se vždy snaží zákazníkům nabídnout ty nejlepší ceny na trhu. Dá se tedy předpokládat, že aktuální ceny se odrazí i v našich cenících.“