Vyplatí se vyměnit staré vafky za plynový kotel?

Domácnost

Staré vafky neboli také WAW nalezneme i v dnešní době ve velkém množství činžovních bytů. Vyplatí se jejich výměna?

29. 9. 2020
Vyplatí se vyměnit staré vafky za plynový kotel?

Topná sezóna se pomalu blíží, a tak pokud jste vlastníkem starých vafek, zbystřete. Neuvažovali jste náhodou o jejich výměně? Vyplatí se vám vůbec jejich provoz? Možná je ten pravý čas se zamyslet nad výhodami a nevýhodami těchto topidel a uvažovat o výměně za moderní způsob topení, třeba za plynový kondenzační kotel.

Vafky jako symbol 80. let

Lokální plynová topidla neboli vafky byly symbolem hlavně 80. let. Setkávali jsme se s nimi zejména v bytech činžovních domů, ale i v dílnách a v garážích. Přestože se v dnešní době mnoho lidí rozhodlo pro výměnu vafek za jiný druh topení, pořád jsou hlavně ve starých bytech k vidění. Spojení “starý byt” uvádíme záměrně. Vafky byly totiž hitem zhruba před čtyřiceti lety. Pro výměnu vafek za etážové topení je pak třeba rozsáhlejší rekonstrukce. V nových bytech je tedy nalezneme jen málo.

Plynový kondenzační kotel versus vafky

Plynový kondenzační kotel jako moderní způsob topení má oproti vafkám spoustu výhod. Na ty se ještě blíže zaměříme níže v článku, avšak nyní ke zmiňované nutné rekonstrukci bytu. Pokud se totiž rozhodnete staré vafky vyměnit za kotel, je potřeba počítat s náročnými úpravami v bytě a taky s vyššími počátečními výdaji.

Podlahové topení

Vafky je možné nahradit radiátory či ještě lépe podlahovým topením. Kromě toho je potřeba připočítat i pořizovací cenu kotle. Pokud byste se rozhodli pro podlahové topení, počítejte s vyšší částkou. Cena za dodání materiálu včetně montáže se u elektrického podlahového vytápění pohybuje kolem 500 korun za metr čtvereční. U teplovodního topení pak částka začíná na 800 korunách za metr čtvereční. Pokud by vás zajímala cena radiátorů, pak záleží na mnoha faktorech, např. délce topení či materiálu, ze kterého je topení vyrobeno. Cena za radiátor se může pohybovat od 200 Kč až do 25 000 Kč. Hlavní výhodou celé rekonstrukce však je, že kotel stačí poté jen napojit na přívod plynu, který byl využívaný i pro vafky. Před připojením však doporučujeme revizi a tlakovou zkoušku kotle provedenou odborným technikem.

Shrnutí:

Typ topení

Cena

Elektrické podlahové topení

500 Kč/m2

Teplovodní podlahové topení

800 Kč/m2

Radiátory

200 – 25 000 Kč/kus

Pojďme však nyní k té nejdůležitější otázce. Vyplatí se vůbec výměna vafek za plynový kondenzační kotel? Je topení kotlem opravdu tolik úspornější?

Moderní plynové kondenzační kotle mají oproti vafkám svoje výhody. Vafky jsou přeci jen záležitostí 80. let a od té doby jsme se v mnohém posunuli kupředu. Bezesporu největší výhodou je možný ohřev vody, který kotel nabízí. Majitelé vafek musí ohřev vody řešit karmou nebo průtokovým ohřívačem. Kotel zvládá topit a ohřívat vodu současně.

Další výhodou pak je větší pohodlí, a to zejména pokud se rozhodnete pro nahrazení vafek podlahovým topením. Tím, že se zbavíte topidel pod okny získá váš byt úplně jiný vzhled a vy budete mít více prostoru. Pokud se vafek zbavíte, uděláte navíc i něco pro své zdraví a zlepšíte tak prostředí, ve kterém se denně pohybujete. Tou největší nevýhodou vafek totiž je, že spaliny, které z nich vznikají, nejsou odváděny do komína, ale dostávají se do místnosti. Vdechování těchto spalin není pro vaše tělo nic zdravého. Problémem vafek navíc dříve býval fakt, že za topidlem často vznikala plíseň a ničila se omítka.

V neposlední řadě však ušetříte za plyn, a to hlavně díky možnosti snadné regulace teploty v každé místnosti a tím pádem i kontroly nákladů. Kotle pracují v nízkoteplotním režimu a náklady na provoz jsou tedy nižší.

+ ohřev vody

+ větší pohodlí

+ zdravější prostředí

+ nižší náklady

Pokud se vafek zbavit nechcete…

Pokud vám výměna vafek za plynový kondenzační kotel přijde nákladná, nebo se vám to prostě nyní nehodí, ale stará topidla vás v bytě už štvou, máme pro vás řešení. V dnešní době totiž existují moderní designové vafky, které lze jednoduše vyměnit za ty staré. Výrobci je totiž většinou vyrábí úplně stejně s totožným systémem přívodu i odvodu vzduchu. Výměna je tedy kus za kus – jednoduchá bez potřeby rozsáhlejší rekonstrukce. Moderní vafky nejen že dobře vypadají, ale zároveň jsou úspornější a snadnější na ovládání než ty původní.

Finální rozhodnutí, je samozřejmě na vás. Je potřeba počítat s tím, že z dlouhodobého hlediska se vám výměna za plynový kondenzační kotel vyplatí. Na druhou stranu je však potřeba počítat s vyššími počátečními výdaji. Ne vždy je však dostatek financí a prostoru pro rekonstrukci. Výměnu vafek tedy doporučujeme spojit s plánovanou rekonstrukcí bytu.


Nejnovější články