Domácnost

Výměna staré karmy. Jaké jsou možnosti?

Plynové průtokové ohřívače vody, nazývané podle slavné české výrobní firmy jako karma, jsou stále součástí řady domácností. Zejména z důvodu vyšší úspornosti a bezpečnosti mnoho lidí hledá alternativy. Je to i váš případ? Podívejte se, jaké jsou možnosti při výměně staré karmy.

Výměna staré karmy. Jaké jsou možnosti?
Výměna staré karmy. Jaké jsou možnosti?

Staré karmy jsou nehospodárné a mohou být nebezpečné

Důvodů pro výměnu staré karmy může být několik. Zařízení jednoduše přestalo fungovat, přišel vám mastný účet za ohřev vody nebo jste ve zprávách slyšeli o dalším případu otravy oxidem uhelnatým. Právě bezpečnostní hledisko je obvykle hlavní motivací.

Především při vysokých teplotách v létě se může v komínu vytvořit zpětný tah, který posílá spaliny z karmy zpět do domácnosti. Problém je, že se jedná o oxid uhelnatý, který člověk není schopen svými smysly odhalit. Často si tak vše uvědomíte až s prvními příznaky otravy, kdy už může být pozdě.

Jako prevence slouží detektor úniku oxidu uhelnatého. Ten vás alarmem na únik plynu upozorní. Nicméně se jedná spíše o pojistku před otravou, než řešení samotného problému. Dříve či později přijde na řadu výměna za novější zařízení.

Stará karma.

I výměna kus za kus může být řešením

Jedním z možných řešení je výměna staré karmy za nový plynový ohřívač vody. S touto variantou jsou spojeny naprosto minimální nebo žádné rekonstrukční zásahy v domácnosti. Nové modely plynových ohřívačů mají vyšší účinnost, než měla stará karma, tudíž by se výměna měla pozitivně odrazit i ve vašich složenkách.

Co se týče bezpečnostního rizika, i na tom výrobci oproti minulosti výrazně zapracovali. Stačí vybrat ohřívač s pojistkou zpětného toku spalin. Pokud pojistka přístroje zaznamená zastavení nebo snížený průtok odvodu spalin, případně jejich zpětný tok, okamžitě odstaví plynový ohřívač z provozu. Po odstranění příčiny lze ohřívač dál provozovat bez nutnosti jakýchkoliv servisních zásahů.

Plynový průtokový ohřívač: Jak vybrat ten nejlepší?

Průtokový nebo zásobníkový ohřívač vody

Vybírat můžete mezi dvěma základními typy plynových ohřívačů – průtokovými a zásobníkovými. Průtokové ohřívají pouze vodu, která jimi protéká. Sepnou tedy pouze v případě potřeby, neohřívají vodu do zásoby. To je výhoda, pokud máte na ohřívač málo místa. Nevýhody a nehospodárnost pocítíte zejména při malých odběrech, například když si jen rychle chcete umýt ruce. Často to stihnete rychleji, než k vám teplá voda přiteče, přístroj ale sepne a ohřátá voda zbytečně vychladne v rozvodech.

Zásobníkové modely ohřívají dříve načerpanou vodu. Činí tak průběžně, jestliže hladina v zásobníku klesne pod určitou hranici. Hlavní výhodou je, že oproti průtokovému ohřívači není teplota vody závislá na aktuálním množství odběrných míst. Nestane se vám, že teplota vody během sprchování nečekaně klesne, protože někdo v kuchyni začal mýt nádobí. Obecně se tento typ doporučuje v případech, kdy v domácnosti žije větší množství osob.

Ohřev vody: Teplá voda tekoucí z kohoutku.

Řešení pro ty, co plynem také topí

Rozhodli jste se, že ohřev vody a vytápění budete zajišťovat zemním plynem? Pak je tím nejlepším řešením pořízení plynového kotle. Tím zabijete dvě mouchy jednou ranou.

Nejlepší variantou je bezesporu kondenzační plynový kotel. Zatímco účinnost standardních plynových kotlů se pohybuje kolem 80–90 %, u těch kondenzačních dosahuje až 110 %. Jak je to možné?

Kondenzační kotle využívají k ohřevu vody i zbytkové teplo spalin, které u běžných plynových kotlů uniká nevyužité do komína. Tímto způsobem se výrazně šetří množství spotřebovaného plynu. Jsou to nízkoteplotní plynové kotle určené primárně pro použití v kombinaci s podlahovým topením, nicméně v případě potřeby umí topit i na vyšší teplotu topné vody.

Vyznejte se v plynových kotlích: Účinnost vás u těch nejnovějších překvapí

Z pohledu odvodu spalin se jedná o tzv. turbo kotle. Spalinová cesta může být vedena pomocí flexibilního systému i stávajícím komínovým tělesem. Kondenzační kotle bývají o něco dražší než ty klasické plynové, nicméně rozdíl v cenách se v poslední letech výrazně zmenšil. Výrobci uvádí, že s jejich pomocí lze ročně uspořit 20–40 % spotřeby plynu určeného k vytápění.

Další možností, jak snížit konečnou částku na vašich fakturách za plyn, je i výběr vhodného dodavatele. Zjistěte, zda můžete ušetřit!

Když jste se místo plynu rozhodli pro elektřinu

V případě, že jste se rozhodli ohřívat vodu jinak než plynem, máte ještě další možnosti. Tou nejčastější bude elektřina. V praxi to znamená pořízení elektrického ohřívače vody. Podobně jako ty plynové se dělí na průtokové a zásobníkové, přičemž tím nejběžnějším zásobníkovým ohřívačem je bojler. 

Elektrický ohřívač je při stejném objemu o něco levnější než ten plynový a zároveň s ním získáte nárok na dvoutarifovou sazbu elektřiny D25d. Díky tomu budete mít osm hodin denně levnější elektrickou energii.

Důležité je také správně zvolit objem bojleru, aby vám teplá voda nedošla. Standardně se počítá s 50 litry na osobu v domácnosti. Čtyřčlenná rodina by si tak bez problémů měla vystačit s 200 litrovým bojlerem.

V dnešní době lze ohřev vody zajistit také pomocí alternativních zdrojů – v rodinných domech najde uplatnění tepelné čerpadlo nebo solární energie.

Výměna staré karmy. Jaké jsou možnosti?

Porovnání nákladů

Z hlediska pořizovacích nákladů vychází nejlevněji plynový průtokový ohřívač následovaný bojlerem. Plynový kotel je mnohonásobně dražší, protože jeho hlavním úkolem je vytápění.

Náklady na provoz elektrického ohřívače vody bývají o něco málo vyšší než u plynových modelů. Na druhou stranu nízký tarif elektřiny můžete využít i pro ostatní spotřebiče v domácnosti, a tak snížit svoje náklady. Proto je obtížné rozhodnout, zda je výhodnější ohřívat vodu plynem nebo elektřinou.

Porovnání pořizovacích nákladů na spotřebič pro ohřev vody

Druh

Plynový průtokový ohřívač

Plynový zásobníkový ohřívač

Kondenzační plynový kotel

Elektrický zásobníkový ohřívač vody

Model

JUNKERS W 125 V 2P 5L

ARISTON SGA X 200 EE, 193 L

Vaillant VU 146/5-5 ecoTEC plus

Dražice OKCE 200 L

Cena od

5 998 Kč

15 273 Kč

36 292 Kč

8 599 Kč

Tabulka: Srovnání pořizovací ceny vybraných modelů spotřebičů pro ohřev vody podle srovnávače Heureka, 8. 12. 2019.