Výměna staré karmy. Jaké jsou možnosti?

Domácnost

Také vaše domácnost patří k těm, které ještě pořád ohřívají teplou vodu starým průtokovým ohřívačem? Pokud ano, zbystřete. Zastaralá karma je nejen zbytečně finančně náročná, ale v některých případech může být dokonce i nebezpečná. Zjistěte, kdy se vyplatí přemýšlet o výměně a objevte ty nejlepší možnosti, které vám trh s ohřívači vody nabízí.

16. 1. 2020
Výměna staré karmy. Jaké jsou možnosti?

Průtokové plynové ohřívače vody jsou u nás známé také pod zobecněným názvem „karma“, který vznikl podle jména firmy, jejíž přístroje byly na českém trhu nejrozšířenější. Využívají se hlavně v domácnostech a nebo tam, kde není velká spotřeba teplé vody. A to už pěknou řádku let. Snadno se tak může stát, že v některých koupelnách či kuchyních narazíte na karmu, která vypadá, že už toho dost pamatuje.

Zastaralé průtokové ohřívače pak mohou zbytečně zvyšovat částku na fakturách s plynem nebo ještě hůře – způsobovat intoxikaci oxidem uhelnatým. Ta zaujímá mezi otravami v Evropském měřítku dokonce první místo a v Česku jí ročně podlehnou desítky osob.

Oxid uhelnatý je záludný hlavně proto, že nemá žádnou chuť ani zápach, a tak je velmi těžké zjistit jeho přítomnost v místnosti, pokud nemáte nainstalovaný speciální měřič. Vzniká nedokonalým spalováním materiálů s obsahem uhlíku, tedy fosilních paliv a biomasy. Problémy může způsobovat hlavně v létě, kdy se zhoršuje odtah zplodin plynových spotřebičů do komína nebo tehdy, když majitelé karmy zanedbávají pravidelný servis.

Novější ohřívače vody si však s tímto problémem umí jednoduše poradit. Některé jsou vybaveny čidly, která detekují špatný odtah do komína a umí automaticky vypnout hořák. Jiné typy zase mají sání vzduchu nikoliv z místnosti, ale z venku, takže u nich riziko otravy odpadá úplně.

Mimo větší bezpečnost však mohou novější typy ohřívačů nabídnout i výraznou finanční úsporu. Náklady můžete v některých případech snížit až o 30 %, a to už je nezanedbatelná částka.

Nové průtokové plynové ohřívače nabízí mnoho praktických funkcí

Moderní zařízení navíc většinou také mají pokročilejší možnosti regulace, které umožňují nastavit si teplotu vody přesně podle vašich požadavků. Díky tomu máte další možnost ušetřit. Když si vodu ohřejete přesně tak, jak vám vyhovuje, nemusíte už ve sprše ředit horkou vodu studenou. A to se vyplatí. Z energetického hlediska je totiž mnohem lepší ohřát si větší množství vody například na 40 °C než méně vody na 80 °C.

Nastavení správné teploty vody v ohřívači pomůže ušetřit.

Jaké další výhody mají moderní ohřívače vody ve srovnání se starou karmou?

Průtokový plynový ohřívač si však můžete pořídit, i když jste ho zatím nevyužívali a nemáte k dispozici komín. Na trhu jsou i takové varianty, které zavěsíte na obvodovou stěnu domu a potrubím odvedete bezpečně spaliny ven.

Nový plynový průtokový ohřívač

Výhody

Nevýhody

u některých typů průtokových ohřívačů není nutný komín

nutnost pravidelných servisních prohlídek

nízká pořizovací cena

nutnost umístění v bezprostřední blízkosti baterie

malé rozměry

vysoký výkon vyžaduje dostatečný přívod plynu (nutnost velkokapacitní plynové přípojky)

nehrozí vyčerpání teplé vody

větší spotřeba vody, je potřeba vždy odpustit, než bude mít požadovanou teplotu

 

Kvalitní kondenzační kotel se vyplatí

Pokud i nadále chcete ohřívat vodu plynem, další možností je nákup plynového kondenzačního kotle, který vám mimo teplé vody zajistí i vytápění. Vyřešíte tak „dvě mouchy jednou ranou“ a navíc ušetříte. Plynové kondenzační kotle totiž na ohřátí vody využívají zbytkové teplo z páry. Díky tomu mohou dosáhnout účinnosti přes 100 % a spotřebovávat méně plynu než staré karmy. Podle výrobců těchto zařízení se navíc investice do kondenzačních kotlů vrací již za 4 až 5 let. Vždy však záleží na způsobu jeho používání a také na zateplení budovy.

Při umístění plynového kondenzačního kotle v bytě je důležité myslet na to, že je třeba zajistit odtah spalin a přívod vzduchu. Pro obojí je možné využít komínovou šachtu a použít dvojité polypropylenové trubky, nazývané také jako tzv. koaxiální potrubí.

V rodinných domech je pak třeba dát pozor hlavně na instalaci odvodu kondenzátu, což může být problém třeba ve sklepních prostorách. V takových případech je nutné situaci řešit přečerpávací stanicí kondenzátu.

Plynový kondenzační kotel

Výhody

Nevýhody

úsporný zdroj tepla

může být nutné vyvložkování a revize komína

zpracovává teplo z odpadních spalin = vysoká účinnost

nutné pravidelné kontroly a revize plynu, servis karmy

snadná obsluha

potřeba topného systému pracujícího při nízkých teplotách

široké možnosti regulace výkonu

vyšší cena

 

Atmosférické plynové kotle z trhu už téměř zmizely

Další variantou pro ohřev vody plynem by mohl být atmosférický kotel. Na ten už však na českém trhu narazíte spíše výjimečně. Od roku 2015 se většina modelů nesmí vyrábět, protože nesplňuje přísné vyhlášky. Se spalinami vypouštěnými komínem totiž zbytečně odchází i velké množství vodní páry, kterou atmosférický kotel narozdíl od kondenzačního neumí zpracovat. Kvůli tomu pak nedosahuje takové účinnosti a spotřebuje na svůj provoz více plynu. Jedinou možností tak je sáhnout po speciální nízkoemisní variantě, která vyhovuje aktuálním legislativním požadavkům a nebo zapátrat v internetových doprodejích.

Plynový bojler na ohřev vody

Elektrický bojler může být zajímavou alternativou

Pokud patříte mezi milovníky horkých van a vaše spotřeba teplé vody je občas hodně vysoká, nabízí se řešení v podobě bojleru. Jeho velkou výhodou je, že je vlastně zásobníkem teplé vody, a tak si ji můžete z kohoutku pustit kdykoliv, bez toho abyste čekali na ohřev. S tím se však zároveň také pojí nevýhoda – i když bojlery mohou pojmout opravdu velké množství vody, její zásoba zkrátka není nekonečná. Může se tak stát, že veškterou teplou vodu vyčerpáte. Proto musíte hned na začátku zvolit vhodný objem bojleru. Nejoblíbenější variantou je elektrický bojler, na trhu jsou však k dostání samozřejmě i plynové. Další variantou jsou také kombinované bojlery, které k ohřevu primárně využívají elektřinu, je však možné je napojit i na jiné zdroje tepla.

Elektrický bojler

Výhody

Nevýhody

žádné náklady a starosti s komínem

větší rozměry bojleru

naprostá eliminace problémů s oxidem uhelnatým

možnost vyčerpání vody ze zásobníku

teplá voda je okamžitě dostupná

při přesunu teplé vody dochází k tepelným ztrátám

příznivá pořizovací cena

 

Nejnovější články