Flambovací pistole: Z čeho můžete vybírat?

Domácnost

Také vás už někdy napadlo, že by mohlo být zajímavé posunout své kuchařské umění na další úroveň a pořídit si flambovací pistoli? Ještě než tenhle nápad přetavíte v realitu, zjistěte, na co všechno takovou pistoli můžete využít a z jakých produktů můžete na českém trhu vybírat.

18. 6. 2020
Flambovací pistole: Z čeho můžete vybírat?

Flambování je poměrně nevšedním způsobem konečné úpravy, při které se různé typy jídla opalují, většinou různě aromatizovaným alkoholem, aby získaly zajímavější chuť. Nejčastěji se s touto metodou setkáte v luxusních restauracích, kde vám číšník či kuchař předvede dechberoucí ohnivou show. Flambovat však můžete také doma, a to dokonce i tehdy, když si netroufáte na experimenty s rozpáleným alkoholem na pánvi po vzoru profíků. Na to, abyste dodali jídlu šmrnc, můžete využít právě flambovací pistoli, se kterou se dá pracovat velmi snadno a bezpečně.

Flambovací pistole totiž funguje jako takový větší zapalovač. Stačí jen vypnout bezpečnostní pojistku a začít flambovat malým plamínkem, který se objeví po zmáčknutí knoflíku. Na pistoli navíc najdete i kolečko pro regulaci délky plamene a intenzity žáru umožňující pracovat velmi přesně a flambovat opravdu jen ta místa, která chcete.

Jejího použití se tak rozhodně nemusíte bát. Pro laika je mnohem bezpečnější než klasické flambování s alkoholem a pokud dodržíte všechny zásady správné práce s pistolí, nemělo by se nic stát.

Jak bezpečně pracovat s flambovací pistolí?

Flambování sushi

Flambovací pistoli využijete na nespočet pokrmů

Pokud vás od koupě flambovací pistole odrazuje fakt, že vlastně pořádně nevíte, zda byste ji naplno využili, zřejmě vás potěší, že možnosti jsou opravdu široké. Flambování je perfektní tečkou pro cukrářské výrobky a dezerty, u kterých se používá třeba na lehké osmahnutí polevy a nebo ke zkaramelizování cukru na povrchu. Skvělým příkladem je pudinkové Crème Brûlée, které se bez flambovací pistole prostě neobejde. Na své si však přijdou i milovníci slaných pokrmů. Flambování se hodí na gratinování sýra, k osmahnutí zeleniny a nebo třeba pro vytvoření křehké kůrčičky na mase. Využít ho však můžete i pro opečení krutónků, které díky němu budou křupavější, a nebo k úpravě sladkého ovoce, které pod plamenem začne karamelizovat.

Jakou flambovací pistoli si vybrat?

Pokud se rozhodnete pro koupi flambovací pistole, na českém trhu se mezi nespočtem produktů zřejmě neztratíte. Jde totiž o zboží, které nabízí jen velmi málo výrobců, a tak celou nabídku stihnete projít za pár minut.

Nejlevnější pistole seženete už od pár stokorun, ale podle recenzí na internetu se vyplatí si spíše připlatit. Nejlevnější modely totiž často přijdou bez návodu a nebo dokonce nefunkční. Občas si uživatelé stěžují i na jejich horší regulovatelnost. Pokud tedy chcete flambovat bez problémů, zřejmě byste měli zvolit „zlatou střední cestu“.

Oflambované Crème Brûlée

Tip: V případě, že pistoli chcete pořídit jako dárek, v obchodech seženete i několik různých sad, nejčastěji s mističkami na Crème Brûlée, neznámější flambovaný dezert.

Při objednání pistole zároveň musíte počítat s tím, že přijde bez náplně. Chcete-li se tedy do flambování vrhnout hned, zkontrolujte si, zda máte doma plyn do zapalovače, na který většina pistolí na trhu funguje.

Orientační tabulka cen flambovacích pistolí

Název produktu

Cena

Materiál

Výhody

Kategorie do 500 Kč

Orion Flambovací pistole HOME

od 273 Kč

odolný plast/kov

protiskluzová rukojeť, regulace plamene i vzduchu

Flambovací pistole CLASICA – Ibili

od 404 Kč

plast

regulace plamene i vzduchu

Leifheit Flambovací pistole

od 499 Kč

odolný plast/nerez ocel

bezpečnostní zámek, disponuje regulací plamene i vzduchu

Tescoma Flambovací pistole DELÍCIA

od 499 Kč

odolný plast a kvalitní kov

opatřeno bezpečnostní pojistkou, snadná regulace

Kategorie nad 500 Kč

Ibili Flambovací pistole PROFESIONAL

od 735 Kč

odolný plast/kov

bezpečností pojistka, tlačítko pro plynulé hoření a regulátor plamene

Ceny dle internetového srovnávače Heureka.cz k datu 21. 5. 2020

Nejnovější články