Jaká je indikativní cena plynu a co znamená?

Energetika

Zajímá vás, jakou marži si stanovuje váš dodavatel plynu? Zjistěte, co je to indikativní cena plynu a jak vám pomůže v orientaci v různých nabídkách na trhu.

14. 10. 2019
Jaká je indikativní cena plynu a co znamená?

Cenu plynu tvoří dvě složky – regulovaná a neregulovaná. Tu první stanovuje Energetický regulační úřad každý rok na konci listopadu a společnosti dodávající plyn ji nijak nemohou ovlivnit. Naopak neregulovaná složka se odvíjí od interních rozhodnutí každého jednotlivého dodavatele, a právě zde vznikají rozdíly mezi nabídkami různých firem. Zajímá vás, jakou marži si stanovuje váš dodavatel? Aby si spotřebitel mohl udělat obrázek, zda si na něm jeho dodavatel nemastí kapsu, určuje ERÚ také indikativní cenu plynu.

Plynový hořák.

ERÚ stanovuje indikativní cenu plynu, aby si každý z nás mohl udělat představu, jak vysoká by orientačně měla být neregulovaná složka ceny plynu. Nejedná se o závaznou hodnotu, dodavatelé nemají povinnost se touto cenou řídit. Spotřebiteli má však sloužit k orientaci v různých nabídkách na trhu a zároveň pro něj představuje i zajímavý argument při vyjednávání nové smlouvy o dodávce plynu.

Indikativní cena plynu pro třetí čtvrtletí roku 2019:

Charakter spotřeby

Indikativní ceny (ceny plynu bez regulované složky a daně)

Vaření (spotřeba 0 až 1,89 MWh)

957 Kč/MWh

Ohřev vody (spotřeba 1,89 až 7,56 MWh)

807 Kč/MWh

Vytápění (spotřeba 7,56 MWh a výše)

757 Kč/MWh

Zdroj: ERÚ

Dodavatelé energií často nabízí zajímavé ceny novým klientům. U dlouholetých odběratelů se staletou smlouvou na dobu neurčitou se zpravidla spoléhají na jejich neochotu procházet si nabídky konkurence a vyřizovat přechod k jiné společnosti. Výhodné ceny jim proto poskytují jen zřídkakdy. Z tohoto důvodu se vyplatí svého dodavatele plynu sem tam trochu pošťouchnout. Jak na to?

Porovnejte si svou neregulovanou složku ceny plynu s aktuální indikativní cenou a najdete-li velký rozdíl, zvažte změnu dodavatele. Přechod k jiné společnosti dodávající plyn je ze zákona zdarma (dejte si však pozor na poplatky za předčasné ukončení smlouvy na dobu určitou) a s výběrem lepšího dodavatele i s papírováním vám ochotně pomohou naši specialisté.

V případě, že objevíte významně výhodnější produkt a rozhodnete se odejít ke konkurenci, váš stávající dodavatel plynu na sebe obvykle nenechá dlouho čekat. Obratem vás kontaktuje a bude se vás snažit přesvědčit, abyste u něj zůstali. Nic mu nenechte zadarmo. Ke smlouvání využijte zmíněnou indikativní cenu a výhody konkurenčního produktu. Jestliže vám nedokáže udělat nabídku, která se neodmítá, přejděte s klidem za lepším. Změna se vyplatí a ušetřit můžete i několik tisíc ročně.


Nejnovější články