Nord Stream: Přinese Evropě stabilní dodávky plynu?

V poslední dekádě v Evropské unii rezonuje otázka soběstačnosti ve využívání nerostného bohatství a získávání energie. Zhruba stejnou dobu se pak realizuje stavba projektu i s dalšími větvemi, jehož cílem je přímý transfer plynu z Ruska do oblasti západní a střední Evropy. Proč tomu tak je a jaký význam tento plynovod pro část Evropy, včetně České republiky má, tomu se budeme věnovat v našem článku.

  • 30. listopadu 2020

Nord Stream: Přinese Evropě stabilní dodávky plynu?

main-article
main-article

Akademik Čerskij připraven. Může výstavba Nord Stream 2 pokračovat?

Na začátku května připlula do Baltského moře ruská loď Akademik Čerskij. Právě toto plavidlo by mělo vyřešit problémy s výstavbou plynovodu Nord Stream 2, které nastaly po amerických sankcích. Znamená to, že se pokládání zbytku potrubí v příštích dnech může rozběhnout?

  • 8. června 2020
main-article

Nord Stream 2: Proč se výstavba plynovodu zadrhla?

Plynovod Nord Stream 2 měl být v provozu již koncem roku 2019. Plyn z Ruska do Německa po této trase však neproudí ani v současnosti a dokončení projektu je zatím v nedohlednu. Podívejte se, proč se výstavba kontroverzního plynovodu zadrhla a jaký další vývoj může mít současná složitá situace.

  • 23. dubna 2020
main-article

Těžba plynu v Evropě: Kdo jsou největší hráči?

Největšími světovými zásobami zemního plynu disponuje Rusko, ale jaké další země v Evropě hrají na trhu významnou roli?

  • 4. listopadu 2019
main-article

5 faktů, které potřebujete vědět o plynovodu Nord Stream

Plynovod Nord Stream byl vybudován v reakci na krizi z roku 2009. Rusko se nedohodlo na ceně plynu s Ukrajinou a výsledkem bylo zastavení veškerých dodávek plynu. Téměř dvoutýdenní uzavření kohoutků zasáhlo i některé evropské země. Díky této krizi našlo Rusko v Evropě dostatečnou podporu pro realizaci nového plynovodu v Baltském moři. Podívejte se na 5 zajímavých faktů o plynovodu Nord Stream.

  • 2. října 2019
main-article

Plynové hádky Ruska s Ukrajinou. Čtěte, proč vznikly a jaké mají řešení

Zemní plyn patří k nejdůležitějším energetickým surovinám. Není proto divu, že se stává strategickou komoditou, která slouží jako prostředek prosazování moci, vlivu a politických cílů. Typickým příkladem jsou plynové hádky Ruska s Ukrajinou.

  • 23. září 2019

Starší články

Zavřít okno